Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyku Nedir? Günde Ne Kadar Uyunmalıdır?

Uyku Nedir? Günde Ne Kadar Uyunmalıdır?

Uyku hem insanlar hem de birçok hayvan türünde paylaşılan ortak bir özelliktir. Yaşamımızın ortalama üçte biri uykuda geçtiğinden, uykuya dair binlerce farklı çalışma yürütülmüştür.  Türk Dil Kurumu uykuyu “Dış uyaranlara karşı bilincin, bütünüyle veya bir bölümünün yittiği, tepki gücünün zayıfladığı ve her türlü etkinliğin büyük ölçüde azaldığı dinlenme durumu” şeklinde tanımlamıştır. Bu tanım genel itibariyle doğru gibi gözükse de aslında bir takım eksiklikler barındırmaktadır. Özellikle “her türlü etkinliğin büyük ölçüde azalması” kısmı üzerinde tartışılması gereken bir noktadır. Uyku “Birçok hayvan türünde ortak olarak paylaşılan önemli bir özellik” olarak tanımlanabilir. Uyku tüm insanlık ve tüm dünya için oldukça önemlidir. İnsanlar ortalama yaşamlarında 25 yıllarını uyku halinde geçirmektedir. Beynin ilk evrimleşmeye başladığı zamandan bu yana, birçok farklı uyku formları ortaya çıkmaktadır.

Uyku için şu tanımı kullanmak doğru olacaktır: “Bilinç düzeyinin değiştiği, duyusal ve neredeyse tüm istemli kas sisteminin baskılandığı kendini sürekli olarak tekrar eden bir durumdur.” Uykuda her ne kadar kas faaliyetleri ve duyusal sistem baskılansa da aslında bir yandan da beyin ve hormonal aktiviteler üst seviyededir. Bu da vücudun dinlendirilmesi, bakımının sağlanması ve sorunlarından arındırılması işlerine yaramaktadır.

Uyku Sırasında Ne Gibi Aktiviteler Yaşanır?

Uyku, insanların ve hayvanların yaşamlarını sağlıklı biçimde sürdürebilmeleri için olmazsa olmaz bir şeydir. Zira bedensel gelişimin en önemli aşamaları hep uyku halindeyken kat edilir. Uyku esnasında yaşamımız boyunca bize gerekli olacak olan kimyasal madde vücudumuz tarafından üretilir. Aynı şekilde "büyüme" de uyku esnasında yaşar. Kas ve iskelet sisteminin gelişmesi, özellikle çocuk yaşlarda hep uyku döneminde yaşanan bir süreçtir. Bu şekilde bakacak olursak sağlıklı bir uykunun önemi çok daha net biçimde anlaşılmaktadır.

Uyku esnasında yaşanan en önemli gelişmelerden bir tanesi adrenalin seviyesinin düşmesidir. Bununla ters orantılı olarak da büyümeyi gerçekleştiren hormonların salgılanması da uyku halinde daha yüksektir.

Uyku Evreleri

Uyku evreleri farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Uyku genellikle iki evreden oluşur. Bunlar Non-Rem ve Rem evreleridir. Non-Rem evresi de kendi içerisinde dörde ayrılır.  Evre 0’da kişinin uyku haline girmeye başladığı görülür. Evre 1’de ise kişi uykuya dalmak üzeredir. Bu evrede uyandırılan bir kişi, henüz uyumadığını dile getirir. Evre 2’de uyuma işlemi hafif olsa da gerçekleşmeye başlar. Evre 3 ve Evre 4’te ise kişinin beyin fonksiyonlarının yavaşladığı görülür ve uyku haline geçildiği anlaşılır.

Diğer bir evre ise Uykusu ve Önemi REM evresidir. Gördüğümüz rüyalar uykunun REM evresinde görülür. Bu evrede oldukça hızlı göz hareketleri yaşanır. Rem evresi, uyku halinin en ağır yaşandığı evredir. Kişinin doğduğu andan itibaren, REM uykusunda kaldığı süre de azalır. Yeni doğan bebeklerde REM evresi oranı yüzde 50 oranında yaşanırken, ergenlik çağında %25 dolaylarındadır. Uyku ritmini yaşamımızın kendisi belirler. Yaşamımızın ritmi normalse uyku ritmimizde normal olarak seyredecektir. Ancak yeni doğmuş bir bebeğe sahip olan anne baba, doğal olarak uyku düzensizliği yaşayacaktır. Zira gün içerisinde uykuları düzenli olarak bölünecek ve bu da uyku ritminin bozulmasına sebebiyet verecektir.

Günde Ne Kadar Uyunmalıdır?

Ortalama olarak 8-9 saat önerilse de uyku ihtiyacı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.  Yeni doğan bebeklerde uyku ihtiyacı çok daha fazlayken, yaş ilerledikçe uykuya olan ihtiyaç da azalmaktadır. Kimileri günde 8-9 saat uykuya ihtiyaç duyarken, bazı kişiler ise günde 5-6 saatlik uykuyla yetebilmektedir.

Uyku alışkanlıklar kişiden kişiye değiştiği gibi, çevre şartlarında da önemli ölçüde etkilenir. Örneğin oldukça sıcak iklime sahip olan ülkelerde, kişilerin öğle vaktinde uyduğu görülmektedir. Bir çiftçi ise güneş doğduğu andan itibaren uyanmak zorundadır. Kişilerin güç içerisindeki alışkanlıkları ve yaptıkları işler de uyku ihtiyaçları üzerinde büyük rol oynamaktadır. Uyku alışkanlıkları genellikle 50 yaşına kadar oturmuş olur. Kişi bu zamandan sonra uyku alışkanlıklarını değiştirememektedir.

 

 

Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol