Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

İdeal Uyku Süresi nedir?

İdeal Uyku Süresi nedir?

Sinir sistemindeki toksik atıkların vücuttan atıldığı, doku ve hücrelerin kendini yenilediği, dolaşım sisteminin daha yavaş çalışarak dinlendiği uyku halinin ne kadar sürmesi gerektiğini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda “ideal uyku süresi saat aralığı” konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Ayrıca “Beynin dinlenmesi için kaç saat uyku yeterlidir?” sorusuna da yanıt bulacağız.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Uyku Vakfı tarafından 2017 yılında yapılan çalışmanın açıklanan sonuçları bilim insanlarını ikiye bölmüştür. Özellikle 18 -64 yaş aralığında bulunan kişilere 7 – 9 saat arasında uykunun yeterliği olduğunu söyleyen çalışma; bir kısım tıp uzmanları tarafından “insanları daha fazla çalışmaya motive etmek için kapitalist bir oyun ve bilimsellikten uzak yanlı bir çalışma” olarak değerlendiriliyor.

Aslına bakarsanız ideal uyku süresi, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durumdur. Zira kullandığımız ilaçlar, yaptığımız işin yarattığı bedensel ve zihinsel yorgunluk, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıklarımız, uykuya dalınan ortamın şartları gibi etkenler ideal uyku süresini belirleyen unsurlardır. Ayrıca uykunun süresinden daha ziyade, kalitesi önemlidir. Mesela, uyuduğunuz ortam yeteri kadar karanlık ve sessiz değil ise ne kadar uzun süre uyursanız uyuyun, güne başlamak için yeterince dinlenmiş olamazsınız. Bunun yanı sıra uyku apnesi gibi bir rahatsızlığınız varsa, yeterli uyku süresi kavramı sizin için geçerli olmayacaktır. Kısacası aynı yaş ve cinsiyetteki iki kişinin uyuması için yeterli süre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple uyku süresinden çok uyku kalitesine odaklanmanızı tavsiye ederiz.

İdeal Uyku Saat Aralığı

Tavsiyemiz ardından ABD’de yapılan ve bilim çevrelerinin bir kısmı tarafından da kabul gören araştırmanın sonuçlarını da paylaşmak istiyoruz. Araştırmaya göre;

  • 0 – 3 ay aralığında olan yeni doğmuş bebekler için günde 14 – 17 saat arasında uyku süresi tavsiye ediliyor. Fakat 11 saatten az olmayan uyku süresi de kabul edilebilir olarak değerlendiriliyor. Yeni doğan bebeklerin 18 saat veya daha fazla uyuması ise ruhsal ve bedensel gelişimleri için uygun görülmüyor.
  • 4 – 11 ay aralığında olan bebekler için ise tavsiye edilen uyku süresi 12 – 15 saat aralığında. Yine araştırmaya göre 10 saatten az olmayan uyku da bu yaş grubu için kabul edilebilir. Bu gruba dahil olan bebeklerin 18 saatten daha fazla uyumasının da gelişimleri için faydalı olmadığına işaret ediliyor.
  • 1 – 2 yaş arasındaki çocukların en az 9 saat, en fazla 16 saat uyuması gerektiği belirtilen araştırmada, 16 saatten fazla süren uykunun bu yaş aralığında faydalı olmadığına değiniliyor.
  • 3 – 5 yaş arasındaki çocukların 8 saatten daha az ya da 14 saatten daha fazla uyumaması gerektiği söylenen araştırmada, bu yaş grubunun ortalama 11 saat uyuması gerektiği belirtiliyor.
  • 6 – 13 yaş aralığında ideal uyku süresi için tavsiye edilen zaman; en az 7, en fazla 12 saat olarak gösteriliyor.
  • 14 -17 yaş aralığındaki çocukların ise tıpkı bir üst grupta olduğu gibi en az 7 saat uyuması gerektiği söyleniyor. Uykuda geçirmeleri tavsiye edilen azami süre ise 11 saat olarak gösteriliyor.
  • Araştırma sonuçlarının en çok eleştirildiği 18 – 65 yaş aralığında ise asgari 7, azami 11 saat uyku süresi yeterli görülüyor. Uyku süresi tavsiyesi için işaret edilen yaş aralığının yeterli denek kullanılmamasına rağmen bu denli geniş tutulması; daha evvelde değindiğimiz üzere bilim çevrelerinde çeşitli tepkilere neden olmuş durumda.
  • 65 yaşını geçmiş kişilerde ideal uyku süresi ise en az 5 saat, en fazla dokuz saat olarak tavsiye ediliyor.

 

4 Saat Uyku Yeterli mi?

Özellikle 16 – 40 yaş arasındaki kişilerin sıklıkla yönelttiği soru; “Günde 4 saat uyku yeterli mi?” şeklindedir. Zira okul ve çalışma yaşantısı oldukça yoğun olan bu kişiler, uyku süresinden tasarruf ederek arttırdıkları zamanı özel yaşantılarına aktarmak istemektedirler.

Öncelikle belirtmek gerekir ki günde 4 saat uyumak, 65 yaşından daha genç bireyler için uzun süre yaşanmaması gereken bir durumdur. Zira bu yaş grubundaki insanların yeterli sayıda REM uykusu geçirebilmeleri için 4 saat uyku genelde kafi gelmeyecektir. Ancak oksijenin ortalama değerlerin üstünde olduğu ortamlarda, uygun fiziksel koşullar sağlanırsa bu süre; haftada bir gün 11 saat civarı uyunması kaydı ile yeterli gelebilir.

6 Saat Uyku Yeterli mi?

Genelde 16 – 64 yaş aralığındaki grubun sorduğu soru ise “Günde 6 saat uyku yeterli mi?” sualidir. Bu uyku süresi ayda birkaç kez uzatılmak kaydı ile genelde yeterli gelmektedir. Zira bu zaman aralığında ihtiyacınız olan sayı ve sürede REM uykusu evresi geçirilmesi muhtemeldir.

Ancak belirtmekte fayda var ki; uykunun süresi kadar ortamın durumu ve herhangi bir uyku bozukluğunuzun olmaması da önemlidir. Uyku için yeterli konforun olmadığı yerlerde ve uyku bozuklukları yaşayan kişilerde; bu süre de yeterli gelmeyecektir.

Kaç Saat Uyku Dinç Tutar?

14 – 64 yaş aralığında bulunan bireyler için uzmanların tavsiye ettiği uyku süresi en az 7 saattir. Bu süre zarfında sinir sistemi biriken toksinleri atabilir, dokular kendini yenileyebilir ve iç organlar yeterli kadar dinlenebilir. Ancak bu süre kişinin metabolizmasına, yaptığı işe, kullanmak zorunda olduğu ilaçlara, alkol ve sigara kullanım durumuna, uyku düzenine, uyuduğu yere göre de değişiklik göstermektedir. Bu sebeple tüm tıbbi konularda olduğu gibi bu konuda da genelleme yapmak yanlıştır.

Bunların yanı sıra uyku, şartlanma sonucunda yeterlilik derecesi ayarlanabilecek bir durumdur. Yani kendinizi günde 7 saat uyumaya şartlandırırsanız vücudunuz uykuda yapması gereken işlemleri bu zaman aralığında tamamlamaya alışır. Ama bu alışma sürecinin oluşması ve uyku esnasında gerçekleşmesi gereken her türlü faaliyetin tamamlanması için uyku düzeni elzemdir.

Dinlenmiş bir şekilde kalkmanın en önemli unsuru, REM uykusunun niteliğidir. REM uykusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için BU yazımızı okuyabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bildiğiniz gibi apne, nefesin durmasıdır. Tıkayıcı uyku apne sendromu (TUAS) ise üst solunum yollarında, dil arkası ve yutak çevresindeki darlığın ile...
Günümüzde birçok kişi kahveyi enerji arttırıcı bir içecek olarak tercih etmektedir. Ancak pek çok kişi özellikle kahve içtikten sonra uyumakta güçlük çektiğinden bahsetmekte ve bunun nedeni oldukça merak edilmektedir.

Barış Bey, uyumadan önce Hristiyan veya Yahudi olsak, 7 saat uyuduktan sonra kelime-i şehâdet ile uyansak uyuşma, buruşma olur mu? Siz böyle o taraflara gidip gelmiş bilen birisine benziyorsunuz yardımcı olursanız seviniriz.

Cevapla

Bilimsel olarak ideal uyku 7-8 saat kadardır.

Cevapla

MÜSLÜMAN GÜNDE 5 YA DA 6 SAATTEN FAZLA UYURSA; UYUŞUR, BURUŞUR, MAYIŞIR, AZLİ YÖRÜNGESİNDEN UZAKLAŞIR...

Cevapla

Ahahaha hsktrr lan oradan :D Görüyoruz dinç Müslüman ülkeleri :D

Cevapla

Uzun süredir nitelikli bilim adamı çıkaramayan Müslümanlar çoktan uyuşmuştur zaten fiziksel olarak bir uyuşma olmasa dahi fikirsel, düşüncesel boyutta bir beyin durması mevcuttur.

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol