Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Rem Uykusu ve Önemi

Rem Uykusu ve Önemi

REM uykusu, uykunun rüya görülen evresidir, bu dönemde görülen rüyaların uyanınca hatırlanmaktadır. Bu evre uykunun diğer evrelerinin arasına serpiştirilmiştir. Çok sayıda farklı özellik ile ilişkilidir. REM uykusu aynı zamanda paradoksal uyku olarak da bilinmektedir; çünkü önceleri, hızlı göz hareketleri ve huzursuzluğun eşlik etmesi araştırmacılara bu uyku evresinin hafif uyku olduğunu düşündürse de, kas paralizisinin de olaya eşlik etmesiyle aynı zamanda paradoksal olarak da ağır bir uyku olduğu saptanmıştır.

Uyku apnesinin çoğaldığı evre REM dönemine rastlar. Tıkayıcı uyku apnesi uykuda iken solunumun en az 10 saniye süreyle durmasıdır. Apne dönemini kısa süreli uyanma dönemi (aurosal faz) takip eder. Apne sayısı arttıkça uyuma ve uyanma ile geçen süre de artar. REM uykusuna girerken uyandırılarak bu uykudan yoksun bırakılan bireylerde bir sonraki gün daha fazla kaygı, sinirli olma, tahammül edememe ve dikkati toplama güçlüğü olduğu gözlemlenir. Yapılan bazı çalışmalar gösteriyor ki REM uykusunun yeterli oranda alınmaması yeni bilgileri öğrenme ve geçen güne ilişkin bilgileri hatırlama güçlüğüne sebep olur. Her fırsatta gündüz uyuklamaları başlar. Karar vermede ve çözümleme yeteneğinde düşüş görülür. Bu durum başarısızlık, mutsuzluk, bıkkınlık meydana getirir. Yanı sıra konsantrasyonun bozulmasıyla trafik kazalarına meyil artar. Fiziksel beceriler zayıflar. Zihinsel ve bedensel gelişimleri söz konusu olan bebeklerde 50% gibi yüksek bir oranda REM uykusu gözlemlenir. Bu oran erişkinlik döneminde 25%’e, yaşlılıkta ise 15%’lere iner. Yaşla birlikte REM uykusuna gereksinim azalır.REM uykusunun özellikle akşam 22:00 – 02:00 arası alınan uykunun hem vücut hem de ruh sağlığı açısından çok önemli olduğu kabul ediliyor. REM uykusunda, sinirler arasındaki bağlantı olan sinapslar güçleniyor, yenileri oluşuyor ya da gerekli olmayan sinaps bağlantıları kopar. Kısacası, REM uykusu beyindeki bağlantıların yeniden şekillenmesinde çok büyük önemi söz konusudur. Belleğin gelişmesine ve öğrenmeye de önemli katkısı bulunur. REM uykusunun rüya görmeyle yakın ilişkisi var. Uykunun bu bölümünde uyandırılan kişilerin neredeyse tamamına yakını rüya gördüklerini ifade ediyorlar. Bu durumda, REM uykusunun insan beyni ile yakından ilişkisinde rüyaların büyük önemi olduğu düşünülür.

REM uykusu ile ilgili merak ettikleriniz

Rem uykusunun bizim açımızdan faydası nedir ve Rem uykusu ne kadar sürer? Uykumuz Non Rem ve REM olarak ikiye ayrılır. REM ve Non REM bir elmanın ikisi gibidir. İkisi de birbirinin tamamlayıcısıdır. Rüyalarımızı REM uykusunda görürüz. REM uykusunda beyin hücrelerinde yenilenme oluyor ve hafıza kapasitesi artıyor ayrıca gün içinde salgılanan serotonin, noradrenalin ve histamin gibi hormanların salgısı azalarak beyin dinleniyor.REM uyksunda kalp atışı ve nabız artar ve vücut uyanıklığına yakın enerji harcar. Diyet programlarında sağlıklı REM uykusuna sahip olmanın önemi büyüktür. REM uykusu Non REM uykusunu takip eder; gecenin başında 15-20 dk iken sabaha karşı 45 dakikalara çıkar. Yeterli Rem uykusu alamayanlarda huzursuzluk ve depresyon sıkça gözlenir. Rem uykusu kaç saat sürer diye merak ediyorsanız bunun saatlerce olmasının zor olduğunu da söylemiş olalım.

REM ve Non REM uykusu arasındaki fark nedir?

Her ikisi de sağlıklı uyku açısından önemlidir.Non REM uykuya geçiştir ve uyku Non REM ile başlar. Bu evrede bilinç kapanır, kalp atışı ve tansiyon düşer. REM uykusunda ise gözler göz kapaklarının altında hızlıca hareket eder, rüya görülmesi bu dönemde olur. Kalp atışı ve tansiyon belirgin bir şekilde artar.

REM uykusunda olunduğu nasıl anlaşılır?

Uyuyan kişinin gözleri göz kapakları altında hızlıca hareket ediyorsabu evrededir. Kişi bu safhada uyandırıldığında %95 rüyasını hatırlayacaktır.

REM uykusunun evreleri nelerdir?

REM uykusunda herhangi bir evre yoktur. Uykunun başlarında 15-20 dk iken sabaha doğru bu süre 45 dakikalara çıkabilir.

REM uykusu ve uyku kalitesi arasındaki ilişki nedir?

Rem uykusuna geçilemediği ya da normalden kısa olduğu durumlarda uyku kalitesi olumsuz etkilenir. Kişi sabahleyin yorgun ve huzursuz uyanır. Kişinin dinlenmiş bir şekilde uyanması için REM uykusuna geçmesi şarttır.

REM uykusunu kısaltan ya da bozan durumlar nelerdir?

Çok yorgun olunduğu zaman veya uyku öncesinde alkol alındıysa REM uykusuna geçemeyebilirsiniz. Ayrıca uyku apnesi de REM uyksunu olumsuz etkiler.

REM uyksunun azalmasında yarattığı riskler nelerdir?

REM uykusu bozukluğu olanlarda Parkinson hastalığına yakalanma riski fazladır. Gündelik hayatı da olumsuz etkiler.Rem uykusu kısaldıkça kişi dinlenemez ve gün içindeki yorgunluğu da artar.

REM uykusuna nasıl geçilir?

Rem uykunun bir bölümüdür. Sağlıklı bir uykuda Non Rem uykusunu takiben başlar. Alkol alınması veya aşırı yorgun olunması REM uyksuna geçişi zorlaştırır. Ayrıca uyunan ortamda önemlidir. Yatılan yer rahat ve sessiz olmalıdır.

REM uykusu ile Horlamanın ilişkisi nedir?

REM uykusunda çoğu zaman horlama olmaz olsa bile çok az olur. REM uykusuna geçilemediği zaman horlama fazlalaşır.

Rem uykumu Xiaomi marka bilekliğimle ölçüyorum ve yaklaşık 2 saat çıkıyor. Bu süre yeterli mi

Cevapla
Yorum Yap
ÜCRETSİZ RANDEVU AL /TEDAVİ BAŞVURU FORMU
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol