Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uykusuz Kalmanın Zararları Nelerdir?

Uykusuz Kalmanın Zararları Nelerdir?

Uyku bir ihtiyaçtır, keyif değildir. Uyku nefes almamız, su içmemiz, karnımızı doyurmamız gibi bir hayati bir işlevdir. Hayatımızın üçte biri uyuyarak geçer. Uykumuzun sağlığı ve kalitesi yaşam kalitemize ve yaşam süremize etki eder. Bir başka deyişle sağlıklı uyku sağlıklı hayat demektir.

Peki uyku süresi ne kadar olmalıdır?

Herkesin uyku ihtiyacı veya alışkanlığı farklılık gösterebilir. Bazı kişilerin uyku süreleri 10 saate kadar çıkabilmektedir hatta bazıların ise gündüz uykusu alışkanlığı vardır. Bazı kişiler ise günde dört saat uyumaktadır.

Yapılan çalışmalara göre sağlıklı uyku süresi 7-8 saattir.

Uyku vücudumuzun yenilenmesi demektir. Kaliteli bir uykuda kaslar gevşer, sindirim ve dolaşım sistemi dengelenir, cildi ve hücreleri yenileyen gençleştirici hormon olan melatonin salgılanır. Uyku süresi yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bebekler neredeyse günün 20 saatini uyuyarak geçirirler, yaşlanmayla birlikle 8 saatlik uyku kısalır 6 saate kadar düşer. Belki de bu süre azaldığı için yaşlılık baş göstermektedir.Uykunun faydalarını gördükten sonra aslında uykusuzluğun ne kadar da kötü bir şey olduğunu anlayabiliyoruz.

Kronik uykusuzluk beyin ve hafıza performansını etkiler.

Öğrenme güçlüğü olur. Bunun yanında uykusuzluk çeken kişilerde kansere yakalanma riski sağlıklı uyuyan kişilere göre daha fazladır. Bunun yanında kalp rahatsızlıkları ve krizi, şeker hastalığı, göğüs hastalığı gibi hayati hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırır. Uykusuz kalan kişiler gün içinde sinirli ve gergin olurlar. Sürekli bu durumun tekrarlaması kişiyi depresyona sokabilir.

Peki uykusuzluk sadece uyku süresi ile alakalı mıdır?

Hayır, çünkü horlamadan veya uyku apnesinden dolayı uykuları kalitesiz olanlar ne kadar uyurlarsa uyusunlar gün içerinde uykusuzluk çekerler.

Horlama kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa horlama tedavisi için Dr. Tuğrul Saygı'dan hemen randevu alabilirsiniz.

Yorum Yap
ÜCRETSİZ RANDEVU AL /TEDAVİ BAŞVURU FORMU
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol