Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Zinde ve sağlıklı bir beyin için en önemli koşul, düzenli bir uykudur. Ancak iş hayatının stresi, düzensiz bir yaşam şekli ya da kullanılan bazı ilaçlar bile uyku düzeninin bozulmasını beraberinde getirebiliyor. Bir süre sonrasında ise bozulan uyku düzenini yeniden kurmak oldukça zor bir hal alıyor. Peki, uyku düzeni nasıl sağlanır?

Öncelikle birkaç uyarıda bulunmak istiyoruz. İnsan vücudunun herhangi bir alışkanlığı kazanması 2 haftalık bir zaman dilimini gerektiriyor. Uyku düzeninizi yeniden kazanmanız sadece birkaç günde gerçekleşemez. Sabırlı olmalı ve vazgeçmeden sizlere önerdiğimiz hususları uygulamalısınız. Maksimum 2 hafta sonrasında siz de düzenli uyuyanlardan biri olacaksınız.

Bir diğer uyarımız da uyku düzenini sağlamak adına uyku ilacı kullanmamanız olacak. Doktor tavsiyesi olmadığı müddetçe uyku ilaçları ile uyku düzeninizi sağlamaya çalışmayın. Özellikle eczanelerden reçetesiz alınabilen ve “uyku hapı” olarak değil “uyku düzenleyici” adıyla satılan ilaçların gelişigüzel kullanımından kaçının.

Uyku Düzenini Sağlamak İçin Yapabileceğiniz 7 Şey

  1. Her gün aynı saatte yatarak aynı saatte uyanmanız en önemli unsur. Elbette ilk etapta yattığınızda uyuyamayacaksınız. Ancak vazgeçmeyin ve yataktan kalkmayın. Bir süre sonrasında yatakta uyanık geçirdiğiniz zaman azalacak ve daha kısa sürede uykuya dalmaya başlayacaksınız. Bu süreçte biraz uykusuz kalmayı göze alın. Çünkü sabahları aynı saatte uyanmaktan vazgeçmemelisiniz.
  2. Eğer bu ilk yöntem sizi çok fazla zorluyorsa her gün yatış ve kalkış saatinizi 15 dakika ya da yarım saat erkene almaya çalışın. Bu sayede yavaş bir şekilde normal bir saatte uyuyup uyanmaya başlamış olacaksınız. İnsanların yattıktan sonra uykuya geçiş süresi 15 dakikadır. Yatar yatmaz uyumayı beklemeyin. Bu süreyi de dikkate alarak yatacağınız zamanı belirleyin.
  3. Yatak sadece uyumak içindir. Yatakta TV izlemeyin, kitap okumayın, telefon konuşması yapmayın. Uyku düzenini sağlayabilmeniz için bunları da dikkate almalısınız. Özellikle yatakta telefonla oynamak mevcut uykuyu bile kaçırır. Yatmanız gereken saatte yatın ve uykunuzun gelmesini bekleyin.
  4. Yatmadan önce ılık bir duş almanız, uykunuzun daha kısa sürede gelmesini sağlayabilir. Yatmadan önce kesinlikle yemek yemeyin ve kafein içeren içecekler tüketmeyin. (Kola da kafein içeriyor.) Sadece ılık süt ya da yoğurt tüketebilirsiniz.
  5. Yatağa rahat kıyafetlerle yatın ve yattıktan sonra sizi gerebilecek, strese sokabilecek şeyler düşünmeyin. Yatmadan önce uyku açabilen hareketli müzikler ya da videolar da uzak durmanız gereken unsurlar arasında yer alıyor.
  6. Gün içerisinde kesinlikle şekerleme yapmayın. Sadece 5 dakika uyusanız dahi uyku düzeninin bozulmasına davetiye çıkarmış olursunuz. Sadece çocukların ve yaşlıların öğle uykusuna ihtiyacı vardır. Yetişkinlerin öğle uykusuna ihtiyacı olmaz.
  7. Uyku apnesi ve horlama gibi çeşitli sorunlarınız varsa tedavi için mutlaka harekete geçirin. Her ikisi de dikkate alınması gereken ve uyku düzenini bozabilecek sorunlardır. Tedavinize gecikmeden başlanmasını sağlamalısınız.
Yorum Yap
ÜCRETSİZ RANDEVU AL /TEDAVİ BAŞVURU FORMU
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol