Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

CPAP Maskesi nedir ve nasıl çalışır?

CPAP Maskesi nedir ve nasıl çalışır?

CPAP, basınçlı hava üfleyen bir komprosör ile ağza ve burna oturan bir maske oluşur. Basınçla üflenen hava tıkanmış olan nefes yolunu açarak uyku apnesini engeller. Senders ve Kern tarafından Cpap cihazına alternatif olarak 1990 yılında geliştirilerek Bipap Solunum Cihazını üretmişlerdir.CPAP burun ve/veya ağızdan pozitif basınçlı hava vererek üst solunum yolunun kollabe olmasını engelleme amacıyla kullanılan bir cihazdır. Tüm dünyada milyonlarca uyku apne hastası bu cihazları kullanmaktadırlar.

CPAP NASIL ÇALIŞIR?

CPAP sabit basınç üretmeyi amaçlayan bir cihazdır. Cihaz içindeki tribün sayesinde pozitif basınç üretir, basınç sensörleri sayesinde hortum ve maske içindeki basıncı ölçerek sabit basınç sağlamak amacıyla hortum içinde basınçlı hava verir. Bir maske aracılığı ile basınçlı hava hastanın üst solunum yoluna uygulanır.

CPAP KULLANIMINDA YAŞANAN ZORLUKLAR

Cpap cihazı basınçlı hava verdiği için burun içinde havanın nemlenmesi neredeyse imkansızdır. Evde harici bir güç kaynağına ihtiyacınız vardır . Uyku sırasında elektrik kesilmesi durumunda cihaz durur. Filtre temizlikleri , bakımları gibi sizleri uğraştıracak durumlar söz konusudur. Seyahatlerinizde taşınması kolay değildir. Yurtdışı seyahatleriniz için gümrük problemleri çıkabildiği kullanıcılar tarafından belirtilmiştir.Hastaların psikolojik olarak CPAP’ı kabullenmesi zordur. Cihaz ses çıkarttığı için beraber uyuyan eşler rahatsız olabilir. Maske burna ve ağza baskı yaptığı için yüzde izler oluşabilir. Sürekli hava üflemesi kullanan kişide boğulma hissi yaratabilir. CPAP cihazın kullanılması zordur, CPAP kullanan hastaların çoğu belli bir süre sonra cihazı kullanmayı bırakır.

Yorum Yap
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol