Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Ders Çalışırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Ders Çalışırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Sınav dönemlerinde öğrencilerin hemen hepsi bu sorunun yanıtını arıyor. Ders çalışmak sürekli odaklanmış bir şekilde uzun süre zaman geçirmeniz anlamına gelir. Uykunun gelmesi ise konsantreyi başlı başına yok ediyor. Bu nedenle uykunun gelmemesi için yapılabilecekleri şimdiden öğrenmenizde ve uygulamanızda fayda var.

 • Odanın camını mutlaka açık bırakın. Temiz hava uykunuzun gelmesini önler. Havasız bir oda ise üzerinize rehavet çökmesine neden olur.
 • Kafein içeren içecekler tüketmeniz de işe yarayacak bir yöntemdir. Özellikle Türk kahvesi kafein etkisini daha kısa sürede gösteren ve etkisi daha uzun süre (yaklaşık 3 saat) bir kahve türüdür. Şekersiz içmeye çalışın.
 • Saat başı gibi belirli periyotlarla yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Buzlu su da kullanabilirsiniz.
 • Hareket edin. Arada bir kalkarak yürüyün ve çalışmanıza sonra devam edin. Hareketsizlik de uykunuzun gelmesine neden olur.
 • Çikolatadan uzak durun. “Ama enerji veriyor” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, enerji verir ancak içerisindeki şeker nedeniyle bir süre sonrasında çok daha bitkin düşersiniz. Bu nedenle ders çalışırken tatlı şeyler tüketmeniz son derece yanlış.
 • Gözlerinizi sıklıkla dinlendirin. Bilgisayar ekranına sürekli bakmak yerine ders notlarının çıktısını almanızda ve kağıt üzerinde çalışmanızda fayda var. Çünkü bilgisayar ekranı gözleri çok fazla yorar ve bu da baş ağrısına neden olabilir.
 • Loş bir ortamda ders çalışmayın. İdeal aydınlık seviyesini yakalamanız gerekiyor. Loş ortam gözlerinize iyi gelse de beyninizin uyku sürecine geçmesine neden olur.
 • Hareketli bir müzik fonda çalsın. Hareketli müzik daha uzun süre uyanık kalmanıza yardımcı olur.
 • Adrenalin uyku kaçırır. Eğer uykuya direnmekte zorlanmaya başladıysanız kısa bir korku videosu izleyebilirsiniz. Alternatif olarak çok korktuğunuz bazı anlarınızı hatırlamaya çalışabilirsiniz.
 • Gülümseyin. Beyniniz mutluluk hormonu salgılayacaktır. Bu da uyanık kalmanıza neden olur. Mutluluk hormonu uykunun gelmesini geciktirir. Kısa molalarda komik videolar da izleyebilirsiniz.
 • Ders çalışırken sürekli atıştırmayın. Çok fazla yemek tüketmeniz de üzerinize rehavet çökmesine neden olur. Bu da beraberinde uykuyu getirir.
 • Uykunun gelmemesi için ortamın çok sıcak değil, hafif serin olması da önem taşıyor.
Benzer İçerikler
Türkiye’de yapılan çalışmalara göre, en az 20 milyon bireyin horladığı ve daha fazla kişinin horlamaya maruz kaldığı tespit edilmiştir. Horlamanın ted...
Bebekler yetişkinlerden farklı şekilde uyurlar ve geceleri birkaç kez uyanabilir veya bir yetişkinin programına göre uykuya dalmakta zorluk çekebilirl...

Teşekkürler 😍

Cevapla

Çok iyi teşekkürler

Cevapla

Buların hamısı məndə əksinədi bircə otaqın soyuq olmasından başqa 🤦‍♀️

Cevapla

ders.çalışırken.sürekli.uykum.geliyor.bunları.denicem.inşAllah.bir.faydası.dokunur

Cevapla

Bence müzik dinlenilmemeli çünkü bu sefer gireceğiniz sınavda müzik ararsınız

Cevapla

Teşekkürler 💕

Cevapla

Hiçbir işe yaramadi uykum hala geliyo uyudum uyicam

Cevapla

Bence bir işe yaramıyor

Cevapla

12. Sınıf öğrencisiyim gelmişiz kasıma ki kasım da bitiyor hala uykuma çözüm bulamadım 9 da uyuyorum 6 kalkıyorum zaman kalmıyor çalışmaya bit öneriniz var mı ya

Cevapla

Bunu bile okurken uygum geldi 🙈

Cevapla

gerçekten çok iyi bilgiler tamda uykum geliyordu ve şimdi deniyeceğim çoooooooooooooooooooook teşekkürler .

Cevapla

umarım işe yarar. :(

Cevapla

Çok iyi taktikler teşekkür ederim

Cevapla

Bunların hepsini yapıyorum ancak yinede uykumun gelmesine engel olamıyorum.

Cevapla

Teşekürler,çok işe yaradı

Cevapla

Çok işe yaradı teşekkür ederiz

Cevapla

çok iyi teşekkürler

Cevapla

Spor yapmak işe yarıyor

Cevapla

tamam o zzman dersin başından kalkıp 2 saat spor yaparım

Cevapla

kesinlikle

Cevapla

Gece napicam odamda uyuyan kardeşlerim var tamam odam çalışmaya müsait hatta çok iyi ama arkamda uyuyan birilerini görünce sıcak yatağımı düşünüp uyuyasim gelio camiada açamıyorum malum kış bu soruma bı çözüm getirin

Cevapla

Oda lambası ve kahve ile calisabilirsin

Cevapla

Benimde öyle bir sorunum var maalesef:) bu yüzden söylediklerini çok iyi anlıyorum ama benim yöntemim başka bir odaya gidiyorum orada pencereyi açıp kahvemi alıp masanın başına geçiyorum eğer eviniz müsaitse bence başka odalarda çalış ortam değişikliği de iyidir:)

Cevapla

Başka boş bir oda da çalışmayı dene bir de. Eminim anlayış göstereceklerdir

Cevapla

kendinin hedefini hatırla ve o hedefi gerçekleştirmek için herkez uyurken sen çalış ( bu cümleyi hiç unutma o zaman işe yayar bende bu taktiği kullanıyorum)

Cevapla

ben enerji icecegi iciyorum yazılı haftası baya icmistim cok zararlı biliyorum ama benim de bünyem öyle suan mısal cok yorgunum ama gunu verimsiz geciremem diye elimde zor durumlarda baya kurtarıcıııı

Cevapla

Cami acamiyorsan camdan başını dışarı çıkar iki üç dakika derin derin nefes al sık aralıklarla yarım saatte bi

Cevapla

Oyuncak vantilatörler oluyo onlari kullan yakından yüzüne hafif bi esse yeter

Cevapla

Sana enerji veren bir şarkıyı kulaklıkla dinle ve dans et.Dans edince vücudun ısınır , hem uykun kaçmış olur hem de ısındığın için pencereyi açıp içeriyi havalandırmış olursun.Pencereyi açınca kardeşim üşür dersen de üzerine bir kat daha bir şey örtersin.Sıcak yatağını düşünüp uyumak istersen de ne için ders çalıştığını hatırla😁☺️🌸

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol