Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Kaylule Uykusu Nedir ve Kaylule Vakti Ne Zamandır?

Kaylule Uykusu Nedir ve Kaylule Vakti Ne Zamandır?

Bazı yetişkinler şekerlemeyi bebekler ve küçük çocuklar için bir alışkanlık olarak görür, ancak araştırmalar yetişkinlerin de düzenli şekerlemeden özellikle öğle uykusundan yararlanabileceğini göstermektedir. 

Bir gece önce az uyuduysanız, öğlen saatlerinde uyumak ruh halinizi iyileştirebilir, performansınızı ve uyanık kalma sürenizi artırabilir. Her gece önerilen yedi ila sekiz saatlik uykuyu alsanız bile, öğlen yapacağınız kısa bir şekerleme, enerji seviyenizi ve öğrenme yeteneğinizi artırır.

Cote'un 2009 yılındaki bir incelemesi (Journal of Sleep Research), iyi dinlenmiş insanlarda bile şekerlemenin; tepki süresi, mantıksal akıl yürütme ve sembol tanıma gibi alanlarda performansı iyileştirebileceği, ayrıca kişinin ruh hali için de iyi olabileceğini gösterdi.

Ülkelere Göre Öğlen Uykusu

1. İspanyol Siestası

İspanya öğle uykusuna düşkünlüğüyle ön plana çıkan ülkelerden biridir. Hatta bu uygulama İspanyol kültüründe o kadar özel bir yere sahiptir ki, uygulamaya adanmış bir kelime bile vardır: Siesta.

Siesta, öğle uykusu uygulamasıdır ve Akdeniz'de yaygındır. Siesta kelimesi, Latince “hora sexta” veya “altıncı saat” ifadesinden türemiş ve uyandıktan altı saat sonra öğlen dinlenmesini ifade eden İspanyolca bir terimdir. İspanyol kültürü ile yakından ilişkili olan siesta öğleden sonra yapılır. Günün uyku saati bölgeye bağlı olarak değişir, ancak en yaygın siesta saati 14:00 - 17:00 arasındadır.

İspanya'daki bazı kasabalar siesta'yı çok ciddiye alır. İşletmeler, öğle yemeği ve uykusu için öğleden sonra birkaç saatliğine kapılarını kapatır. 

Siesta, İspanyol toplumunda ve güney Avrupa'nın diğer bölgelerinde birçok önemli amaca hizmet eder. Sıcak Akdeniz ikliminde siesta, günün en sıcak saatlerinde mola vermenizi ve dinlenmenizi sağlar. 

Öğle uykusu, bir dizi sağlık faydası ile birlikte gelir. Genel olarak öğlen uyumak; uyanık kalma durumunu, bilişsel performansı ve ayrıca uzun vadeli sağlığı iyileştirebilir. Düzenli olarak siesta yapan Akdenizli yetişkinlerin kalp hastalıklarından ölüm riski daha düşüktür.

2. İtalyan Riposo

Öğle uykusu uygulayan tek ülke İspanya değildir. İtalyanlar da öğleden sonra molalarına "riposo" der. Birçok İtalyan işletmesi öğleden sonra kapanarak öğle yemeğine ve günün en sıcak saatlerinde kısa bir şekerleme yapmalarına olanak tanır.

Diğer ülkelerdeki insanlar gibi İtalyanlar da düzenli olarak planlanmış bir öğle uykusundan büyük faydalar sağlar. 

Yapılan bir araştırma, öğle uykusunun İtalyanlar da dahil olmak üzere, yaşlı Akdenizli yetişkinlerde daha sağlıklı yaşlanma ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

3. Japon Inemuri

Japonya'daki insanlar her gece dünyadaki hemen hemen tüm diğer ülkelerdeki insanlardan daha az uyur. Bu yüzden Japonlar, yorgunlukla savaşmak için, "inemuri" adlı bir şekerleme uygulaması geliştirdi.

Öğleden sonra yapılan siesta ve riposo’dan farklı olan inemuri’nin amacı, mümkün olan her yerde kestirmek için birkaç dakika ayırmaktır. Bu yüzden Japonya'da parkta, metroda, kütüphanede veya kabinlerinde uyuklayan insanları görmeniz çok normaldir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, bu tip uykular genellikle tembellik ile ilişkilendirilir, ancak Japonlar bu şekilde uyumayı sıkı çalışma ile ilişkilendirerek, inemuri uygulamasını sosyal olarak daha kabul edilebilir hale getirir. Japonya'da, inemuri yapmak, kendinizi tüketme noktasına kadar çalıştığınız veya üretkenlik için gece uykusunu feda ettiğiniz anlamına gelir.

Inemuri, Japonya'da yaşayan insanlara, siesta veya riposo yapanların yararlandığı benzer faydaları sağlar. Araştırmalar, orta derecede egzersizle birlikte inemurunun yaşlı Japonlarda gece uyku kalitesini ve zihinsel sağlığı iyileştirdiğini bulmuştur. Inemuri, ayrıca vardiyalı Japon çalışanlarda uyanıklığı ve sirkadiyen ritim düzenlemesini de geliştirir.

Kaylule Uykusu Nedir?

Arapça'da “öğle uykusu” anlamına gelen kaylule uykusu, aslında öğle sıcağının çok fazla arttığı gün ortasında uyuma" anlamına gelir. Genellikle öğle yemeğinden hemen önce, 12:30 civarı veya öğle yemeğinden sonra 14:00 civarında yapılır. 

Kaylule Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Gün geçtikçe daha fazla araştırma, öğlen uykusunun sağlığa faydalarını vurguladıkça, birçok insan kaylule yani öğlen uyuma konusundaki görüşlerini değiştirmeye başladı.

Tam da bu doğrultuda, son yirmi yılda, öğlen uykusu kavramı yoğun çalışan öğrenciler, teknoloji çalışanları ve yöneticiler arasında popülerlik kazandı. 

Peki ne işe yarar bu öğlen uykusu?

Öğlen uykusu, yorgunluk ve uykulu olma halini azaltırken bilişsel performansı ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olur. Öğlen uykusunun kısa olması, daha uzun kestirmelerle ilişkili sersemlik hissi olan uyku ataletinden kaçınmanızı da sağlar. Gün ortasında kısa bir uyku, yapılacaklar listenizin geri kalanını halletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz ekstra enerji artışını sağlamanın kolay bir yoludur.

Peki geceleyin ya da kaylule uykusundayken, horluyorsanız, yine de aynı faydalar geçerli midir?

Eğer uyurken horluyorsanız ve geceleri nefesiniz kesilerek uyanıyorsanız horlama ya da uyku apnesi hastası olabilirsiniz. Bu da uykudan sonra yorgun uyanacağınız anlamına gelir. Fakat korkmayın, horlama tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. 

Horlama Sorunu Nasıl Engellenir?

Günümüzde horlama tedavisi için kullanılan en etkin materyal horlama protezidir. Uyurken kullanılan horlama protezi, dişler üzerine aynı boksör dişliği gibi takılarak alt çeneyi önde konumlandırır, dilin ve damağın sarkmasıyla tıkanmış olan nefes yolunu açarak horlama ve uyku apnesini engeller. Horlama protezi kullanan hastalarda başarı oranı %90-95’tir.

Horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi ileri bir pozisyonda konumlandırdığı için alt çenesi küçük ve geride olan hastalarda bile horlama ve uyku apnesini engeller.

Sadece geceleri yatarken takılır, gün içerisinde kullanmanıza gerek yoktur. Horlama protezi kişiye özel yapılır ve diş protezi ve dişsizlik durumunda da kullanılabilir.

Kaylule Uykusu Nedir İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Öğle uykusunun faydaları nelerdir?

Öğle uykusu, sağlıklı yetişkinler için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunar:

  • Gevşeme
  • Yorgun hissetmeme
  • Uykulu hissetmeme
  • Daha iyi bir ruh hali
  • Daha hızlı tepki süresi ve daha iyi hafıza 

2. Öğle uykusu ne zaman uyunur?

Öğle uykusu için en iyi zaman, öğle yemeğinden hemen önce, 12:30 civarı veya öğle yemeği sonrası 14:00 civarıdır.

3. Kaylule saat kaçta olur?

Kaylule uykusu genellikle saat 11.00 ile 13.00 saatleri arasında olur.

Benzer İçerikler
İnsanlar ortalama olarak hayatlarının üçte birini uyuyarak geçirimektedirler. Nüfusun %50’sinin uyku bozukluklarından muzdarip olduğu bir dünyada, uyk...
Üst solunum yolu enfeksiyonu ile horlama ve uyku apnesi arasında nasıl bir ilişki olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız.
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol