Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Koronavirüs, Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Koronavirüs, Grip ve Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Koronavirüs, grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjiler, benzer birçok belirti ve semptoma sahiptir. Fakat bu hastalıklar arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

Bugün bu yazıda size bu farklılıkları anlatmaya çalışacağım.

COVID-19 (Koronavirüs) Nedir, Nasıl Yayılır ve Nasıl Tedavi Edilir?

COVID-19, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Genellikle yakın temasta olan kişiler arasında yayılır (6 fit veya 2 metre içinde). Virüs, birisi nefes aldığında, öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıkları yoluyla yayılır. Bu damlacıklar yakındaki birinin ağzına veya burnuna inebilir veya solunabilir. Bir kişi üzerinde virüs bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunursa ve ardından ağzına, burnuna veya gözlerine dokunursa da yayılabilir, ancak bu yayılmanın ana yolu olarak kabul edilmez.

COVID-19'un en yaygın semptomları; ateş, öksürük ve yorgunluktur. Ancak başka birçok olası belirti ve semptom da vardır.

Nezle Belirtileri Nelerdir?

Nezle olduğunuzda, soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlarınız olması muhtemeldir. Kişiden kişiye değişebilen belirti ve semptomlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Akan ya da tıkalı bir burun
 • Boğaz ağrısı
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Burun akıntısı
 • Boğazınızın arkasından aşağı inen nazal mukus
 • Yorgunluk

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı semptomları genellikle soğuk algınlığına neden olan bir virüse maruz kaldıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişebilen belirti ve semptomlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Hafif vücut ağrıları veya hafif bir baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Düşük dereceli ateş
 • Genel olarak kendini iyi hissetmemek

COVID-19 ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Fark Nedir?

Hem COVID-19 hem de soğuk algınlığına virüsler neden olur. COVID-19'a SARS-CoV-2 neden olurken, soğuk algınlığına çoğunlukla rinovirüsler neden olur. Bu virüsler benzer şekillerde yayılır ve aynı belirti ve semptomların çoğuna neden olur. Ancak, birkaç farklılık vardır.

COVID-19 semptomları genellikle SARS-CoV-2'ye maruz kaldıktan iki ila 14 gün sonra ortaya çıkarken, soğuk algınlığı semptomları genellikle soğuğa neden olan bir virüse maruz kaldıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar.

Soğuk algınlığının özel bir tedavisi yoktur. Tedavi, ağrı kesiciler ve dekonjestanlar gibi reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçları ile yapılır. COVID-19'dan farklı olarak, soğuk algınlığı genellikle zararsızdır. Soğuk algınlığı çoğu insanda üç ila 10 gün içinde geçer, ancak bazılarında iki veya üç haftaya kadar sürebilir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

İlk başta grip; burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı ile birlikte soğuk algınlığı gibi görünebilir. Ancak soğuk algınlığı genellikle yavaş gelişirken, grip aniden ortaya çıkma eğilimindedir. Soğuk algınlığında genellikle gripten çok daha kötü hissedersiniz.

Gribin yaygın belirtilerive semptomları aşağıdakileri içerir:

 • Ateş
 • Ağrıyan kaslar
 • Üşüme ve terleme
 • Baş ağrısı
 • Kuru, kalıcı öksürük
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk ve zayıflık
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Boğaz ağrısı
 • Göz ağrısı
 • Kusma ve ishal (bu çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır)

Korona ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Korona ve grip, virüslerin neden olduğu bulaşıcı solunum yolu hastalıklarıdır. COVID-19'a SARS-CoV-2 virüsü neden olurken, gribe influenza A ve B virüsleri neden olur. Bu virüsler benzer şekillerde yayılır.

COVID-19 ve grip benzer semptomlara neden olur. Hastalıklar ayrıca semptomlara veya hafif veya şiddetli semptomlara neden olabilir. Benzerlikler nedeniyle, yalnızca semptomlara dayanarak hangi rahatsızlığınız olduğunu teşhis etmek zor olabilir. COVID-19 veya grip olup olmadığınızı görmek için test yapılabilir. Ayrıca her iki hastalığa da aynı anda sahip olabilirsiniz. Ancak, bazı farklılıklar vardır.

COVID-19 semptomları genellikle SARS-CoV-2'ye maruz kaldıktan iki ila 14 gün sonra ortaya çıkar. Grip semptomları genellikle bir grip virüsüne maruz kaldıktan yaklaşık bir ila dört gün sonra ortaya çıkar.

COVID-19, bazı insanlarda gripten daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Ayrıca COVID-19, çocuklarda kan pıhtıları ve multisistem inflamatuar sendrom gibi gripten farklı komplikasyonlara neden olabilir.

COVID-19 için yalnızca bir antiviral tedavi varken, gribi tedavi etmek için kullanılabilecek birkaç antiviral ilaç vardır. Ayrıca grip riskinizi azaltmak için yıllık grip aşısı yaptırabilirsiniz. Grip aşısı, gribin şiddetini ve ciddi komplikasyon riskini de azaltabilir.

Koronavirüs, Grip ve Soğuk Algınlığı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. COVID-19 ve mevsimsel alerjiler arasındaki fark nedir?

COVID-19'dan farklı olarak, mevsimsel alerjilere bir virüs neden olmaz. Mevsimsel alerjiler, bitki polenleri gibi alerjenlere maruz kalmanın tetiklediği bağışıklık sistemi tepkileridir.

COVID-19 ve mevsimsel alerjiler aynı belirti ve semptomların çoğuna neden olur. Ancak, bazı farklılıkları vardır.

COVID-19 nefes darlığına veya nefes alma zorluğuna neden olabilirken, polen maruziyetinin tetikleyebileceği astım gibi bir solunum rahatsızlığınız yoksa, mevsimsel alerjiler genellikle bu semptomlara neden olmaz.

Mevsimsel alerjilerin tedavisi, reçetesiz veya reçeteli antihistaminikler, nazal steroid spreyler ve dekonjestanlar ve mümkün olduğunda alerjenlere maruz kalmaktan kaçınmayı içerir. Mevsimsel alerjiler birkaç hafta sürebilir.

2. Burun akıntısı korona belirtisi mi?

COVID-19, birçok farklı semptomu olan karmaşık bir hastalıktır.

Çoğumuz öksürük, ateş ve koku kaybının üç klasik belirti olduğunu bilsek de, artık hastalığın 20'den fazla semptomu olduğu biliniyor.

Pandeminin ilk günlerinde burun akıntısının COVID-19 belirtisi olmadığı ve normal bir soğuk algınlığı belirtisi olma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu düşünülüyordu.

Bununla birlikte, ZOE COVID Symptom Study uygulamasından elde edilen veriler, burun akıntısının COVID-19 belirtisi olabileceğini gösteriyor.

3. Koronavirüsün belirtilerinin ortaya çıkması ne kadar sürer?

Bir kişiye virüs bulaştıktan sonra semptomların ortaya çıkması ortalama olarak 5-6 gün sürer, ancak bu 14 güne kadar da çıkabilir.

4. COVID-19'un yayılmasını önlemek için ne yapabilirim?

Fiziksel mesafeyi korumak, maske takmak, odaları iyi havalandırmak, kalabalıktan kaçınmak, ellerinizi temizlemek ve bükülmüş dirsek veya dokuya öksürmek gibi basit önlemler alarak güvende kalabilirsiniz.

Benzer İçerikler
İnsan hayatının üçte bir gibi çok büyük bir kısmını oluşturan uyku, farklı evrelere ayrılmaktadır.
Yapılan araştırmalara göre müzik, sporcuların yorgunluğunu azaltmaya, ağrı toleranslarını artırmaya ve ruh hallerini ve motivasyonlarını iyileştirmeye...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol