Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyku Testi (polisomnografi) Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Uyku Testi (polisomnografi) Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Uyku doğduğumuz günden beri her gün yaptığımız bir biyolojik aktivitedir. Yaşma süremizin üçte birinden daha fazlasını uyuyarak geçiririz. Yapılan çalışmalara göre 75 yaşındaki bir insan hayatının ortalama 26 yılını uyuyarak geçirmiştir. Buna karşın uyku, tıbbı olarak hala tamamıyla çözülememiş ve aydınlatılamamıştır. Halen uyku üzerinde binlerce çalışma yapılmaktadır.

Peki uykuyu analiz edebilir miyiz?

Ya da her gün yaklaşık 8 saat zaman geçirdiğimiz uykuda vücudumuzda ne gibi değişiklikler oluyor? Yaşamış olduğumuz bazı hastalıklar uykumuzdan mı kaynaklanıyor ya da uykumuzu ölçerek hasta olma şansımızı azaltabilir miyiz?Ne yazık ki bu soruların cevaplarını %100 evet diyemiyoruz. Uyku hala daha tam olarak açılmamış bir kutudur. Bununla beraber günümüzde en sayısal yani objektif değerler veren testler ise uyku testleridir.

Yapılacak doğru bir uyku testiyle uyku kalitemizi ölçebilir aynı zamanda uyku apnesi, horlama, huzursuz bacak sendromu gibi uykuda görülen hastalıkları teşhis etmemizi ve bu hastalıkların düzeylerini anlamamızı sağlar. 

Uyku testi diğer adıyla polisomnografi nasıldır ve nasıl çekilir?

Uyku testinin amacı kişi uykuda iken vücudumuzdaki bir çok değerinin sayısal yani rakamlar ile alınarak değerlendirilmesidir.Uyku testi çekilirken kişinin uyuması gerekmektedir. Bu test için yapılmış özel odalar vardır. Kişi sanki bir otele gider gibi kendi yastığı ve özel eşyalarını alarak bu testin çekileceği laboratuarlara gider. Amaç kişinin kendi yatağında uyuru gibi bu testte de uyuması sağlanmasıdır. Birçok değerlendirici çubuklar yani elektrotlar kişi uyumadan önce kişinin vücuduna bağlanır. Diğer bir odada ise uyku testini çeken teknisyenler vardır ve gece boyunca kişiyi gözlemlerler.Uyku testi ile uyku sırasında

 • Solunumdaki hava akışı
 • Kalp ve nabız değerlendirilmesi
 • Yatış pozisyonu
 • Beyindeki dalgalar
 • Uykuda solunum durması
 • Horlama
 • Kasların gerginliği ölçülür.

Uyku testi evde de yapılabilir mi?

Günümüzde uyku testini evde de yapılmasını sağlayan cihazlar mevcuttur. Uyku teknisyenleri eve gelerek bu cihazı kurar. Ertesi gün tekrar eve gelip cihazı alarak kaydedilen verileri incelerler. Evde çekilen uyku testleri yatağına alışkın olduğu içinkişinin daha kolay uyuyabilmesi açısından avantajdır. Bununla beraber uyku laboratuarlarında çekilen testler kadar doğru sonuç verememektedir ve uykuda herhangi bir elektrotun yerinden oynaması uyku testinin yeniden çekilmesini gerektirir.

Daha iyi uyku testi çektirmek için püf noktalar nelerdir?

 1. Uyku testi çekilmesinden 2 saat önce gidiniz.
 2. Beraberinde alışmış olduğunuz yastığınızı götürün.
 3. Sonuçların doğru çıkabilmesi için o gün alkol almayın ve ağır yemek yemeyin.
 4. Yanınızda daha rahat uykuya geçmenizi sağlayacak okumak için kitap götürün.
 5. Daha rahat uykuya geçebilmeniz için o gün içinde kafein bulunan çay veya kahve tüketmeyin.

Horlamanın teşhisi için uyku testi çekilmesi şart mıdır?

Hayır. Çünkü horlama teşhisi zor konan bir hastalık değildir. Kişi her gece horluyorsa, yan yatarken de horluyorsa artık horlama hastalığına yakalanmış demektir.

Yorum Yap
ÜCRETSİZ RANDEVU AL /TEDAVİ BAŞVURU FORMU
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol