Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyku Apnesinde “Epworth Uykululuk Ölçeği”

Uyku Apnesinde “Epworth Uykululuk Ölçeği”

Gündüz uykululuk hali, uyku ile alakalı bozukluklarda en çok görülen belirtidir. Tanım olarak; gece alınan yeterli uykuya rağmen gün içinde artmış yorgunluk ile uykulu olmayı ifade eder. Aşırı gündüz uykululuğu kişinin günlük yaşamını etkileyerek sosyal hayatında ve ekonomik durumunda sıkıntılar ortaya çıkartır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilen Epworth Uykululuk Ölçeği ile erken teşhis konulabilir.

Uykululuk değerlendirmesinde veriler elde edebilmek için en sık kullanılan subjektif yöntem Epworth Uykululuk Ölçeği’dir. Bu yöntemde hastaya sekiz farklı durum ile ilgili sorular sorularak uyuklama şiddeti ölçülür. Bu ölçeğe göre 10’un altında alınan değerler doğalken 10-15 arasındaki değerler artmış uykululuk olarak değerlendirilir. 16 ve üzerindeki değerlerde ise çok ciddi ve tehlikeli oranda patolojik uykululuk varlığı gösterir. Uygulaması kısa ve kolaydır. Kişinin yorgun olmadığı saatlerde yapılması gerekir. Yapılan çalışmalarda Epworth Uykululuk Ölçeği’nin horlama bozukluğu ile uyku apne sendromu ayırımında etkili bir yöntem olduğu ve uyku apne sendromunun şiddeti ile testten elde edilen skorun doğru orantılı olarak yükseldiği belirtilmiştir.

Epworth Uykululuk Ölçeği Tablosu

Toplumda uyku bozukluklarının değerlendirilmesi, bu bozukluğa sahip olan insanların bilgilendirilmesi ve tedavi almaya yönlendirilmesi hayati önem taşır. Uyku bozuklukları hayatı tehdit eden kazalar, iş hayatında problemler ve psikososyal işlevlerde önemli bozukluklara neden olmasıyla önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bebekler için 18 saatlik uyku süresi normalken, 10-12 yaşlarında bunun yarısına düşer. Yetişkinler için ortalama 7-8 saat, yaşlılar içinse 6 saatlik uyku yeterli olur.

Benzer İçerikler
Neden horladığınızı hiç merak ettiniz mi?
Çocuklarda uyku apnesi, diğer hastalıklar ile benzerlik taşıdığından teşhis edilmesi daha zordur. Bu nedenle çocuklardaki belirtilerin, daha iyi gözle...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol