Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Uyku Apnesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Eğer uykuda horlama probleminiz varsa, uzun saatler uyuduğunuz halde uykunuzu alamıyorsanız, uyurken boğulacak gibi oluyorsanız, uyku esnasında boyun terlemesi oluyorsa, oturduğunuz her yerde uyku ihtiyacı hissediyorsanız; uyku apnesi hastalığı ile karşı karşıya olabilirsiniz.Bu yazımızı okuyarak, uyku apnesi rahatsızlığı şüphesinde hangi hekimin kapısını çalmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

KBB Uzmanı

Yukarıdaki sorunları yaşayan herkesin uyku apnesi rahatsızlığı yaşadığını söylememiz mümkün değildir. Ancak özellikle horlama problemi yaşıyorsanız, bu sorunun bir solunum yolu problemi olduğunu varsayarak; ilk kapısını çalmanız gereken uzmanın bir Kulak Burun Boğaz Hekimi (KBB Hekimi) olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok farklı nedenden kaynaklanan horlama; uyku apnesi ile birlikte yaşanıyor olabilir. İşin kötü tarafı ise birçok hastanın yıllardır uyku apnesi problemi yaşamasına rağmen; bunun farkında olmayışıdır. KBB doktorunun uyku apnesinden şüphelenmesi halinde sizi yönlendireceği birim, uyku laboratuvarı olan bir sağlık kuruluşu olacaktır.

Nöroloji Uzmanı

Horlama ile birlikte aşırı halsizlik, uzun saatler uyuma, sürekli uyuya kalma gibi sorunlar yaşayan kişilerin ise başvurması gereken hekim bir nörolog olmalıdır. Nöroloji uzmanı yaptığı testler sonucunda herhangi bir ekstra bulguya rastlar ise, sizi uyku laboratuvarı olan bir merkeze yönlendirecektir.

Yaşadığınız sağlık sorunu uyku apnesi olmasa bile, uyku laboratuvarında tabi tutulacağınız testler neticesinde; rahatsızlığınızın teşhisi konulabilecektir.

Üroloji Uzmanı

Belki bu başlığı okuduğunuzda “olur mu öyle şey?” diye şaşıracaksınız ama üroloji uzmanları tarafından uyku laboratuvarlarına yönlendirilen hastaların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Özellikle uyku da boyun terlemesi ve sık sık idrara çıkma baş gösterdiği hastalarda, boşaltım sisteminde bir problem yok ise, durumun uyku apnesinden kaynaklanma olasılığı bulunmaktadır. Zira uyku apnesinin tabii sonuçlarından biri olan “uykuda solunum durması” olayının çok sık yaşandığı vakalarda, uykuda yatak ıslatma sıklıkça görülmektedir. Mesane testleri ardından her şey normal ise, üroloğunuz sizi bir nöroloji uzmanına ya da uyku laboratuvarına sevk edebilir.

Uyku Bozuklukları Uzmanı

Aslında nöroloji uzmanlığının bir alt dalı olarak nitelendirebileceğimiz “uyku bozuklukları uzmanı“ olan bir hekime doğrudan da başvurmanız mümkündür. Ülkemizde bu alanda hizmet veren özel teşebbüs klinikler, herhangi bir başka uzman hekimin sevki olmadan hasta kabul etmektedir.

Genelde iki gece yapılan uyku testlerinin ardından, uyku apnesi ile karşı karşıya olup olmadığınızı öğrenebilmeniz mümkündür.

Uyku Testi Nedir?

Tıp dilinde “polismonongrafi”  olarak adlandırılan ve halk arasında “uyku testi” olarak bilinen bu tetkik; uyku apnesi başta olmak üzere birçok uyku bozukluğu rahatsızlığını teşhis etmekte kullanılır. Uyku terörü, narkolepsi, uykuda hareket bozuklukları, parasomni, uyku felci gibi hastalıkları; uyku testi ile tanılamak mümkündür.

Uyku testinde herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu değildir. Baş kısmınıza, göğüs bölgesine, bacaklara ve parmak uçlarına takılan bazı elektrotlar ile gece boyu; beynin dalgalarınız, solunumunuz, kalp ritminiz ve daha birçok veri kayıt altına alınır. Yani siz sadece uyursunuz ve tıbbi cihazlar siz uykuda iken verileri kaydeder. Uyumanız için herhangi bir anestezi yöntemi de kullanılmaz.

Uyku testinin ardından herhangi bir şey olmamış gibi, yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Horlama Protezi Kullanın

Horlama problemleri ve uyku apnesi tedavisinde en etkili çözümlerden biri de horlama protezi ismi ile hastalara sunulan medikal üründür. Herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden kullanılan horlama protezleri; horlama ve uyku apnesi tedavisinde %95’e yakın başarılı sonuçlar vermektedir.

Diğer tedavilerin yan etkilerinin ve sorunlarının yaşanmadığı bu basit çözüm ile hem uyku apnesine, hem de horlama problemlerine veda etmeniz mümkündür.

Yorum Yap
ÜCRETSİZ RANDEVU AL /TEDAVİ BAŞVURU FORMU
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol