Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler

Spor Yaparken Dinlenecek Müzikler

Yapılan araştırmalara göre müzik, sporcuların yorgunluğunu azaltmaya, ağrı toleranslarını artırmaya ve ruh hallerini ve motivasyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Ek olarak, doğru müziği dinleyen sporcular, korku ve endişeyi filtreleyebilir ve bazı durumlarda dikkatlerini güven ve başarı duygularına yeniden odaklayabilir.

Hatta antrenörler bile son zamanlarda, zor ve sıkıcı olan fiziksel egzersiz deneyimini kolaylaştırmak için bir teknik olarak eğitim programlarında müzik kullanımını artırdılar.

Aşağıda, müziğin sporcuların antrenman sırasında atletik performansını nasıl iyileştirebileceğine dair bazı örnekler bulabilirsiniz:

 • Motive edici olarak görülen müzik, algılanan çaba (RPE), motivasyon ve uyarılma derecelendirmelerini artırır.
 • Müzik, sporcuları egzersiz sırasında daha uzun süre daha fazla çaba göstermeye motive eder.
 • Müziğin ritmik özellikleri güçlü bir tepki ortaya çıkardığından, yetenekleri artırılabilir.
 • Uyarıcı müzik, olumlama durumlarını etkiler.
 • Müzik, kalp atış hızını iki şekilde etkileyebilir: Uyarıcı müzikle biraz artırabilir veya yatıştırıcı müzikle sakinleştirebilir.

Peki müzik her zaman gelişmiş performans mı sağlar?

Bu sorunun cevabı hayırdır. Müziğin bir sporcunun yeni yetenekler öğrenirken dikkat süresini azalttığı kanıtlanmıştır. Ek olarak, müziğin etkileri, sporcuların çevreleriyle nasıl ilişki kurduğuna da bağlıdır. Fakat genel olarak, tüm sporculara antrenman sırasında müzik dinlemeleri tavsiye edilir.

Sporda Dinlenecek Müzikler

Aşağıdaki listede sporda dinlenecek şarkıların bir listesini bulabilirsiniz:

 1. Best Day of My Life - American Authors

Fitness yaparken dinlenecek müzikler listesinin başında gelen bu 2014 şarkısı, zorlu bir hedefe ulaştığınızda hissettiğiniz zaferi kutluyormuşsunuz gibi bir his verir ve artık her şeyi yapabilirmişsiniz gibi hissetmenizi sağlar.

 1. Sweetest Pie - Megan Thee Stallion ve Dua Lipa

2022'nin şimdiye kadarki en iyi ikilisi Megan Thee Stallion ve Dua Lipa, setler arasında bocalamamanızı sağlayacak bu hareketli parçayla, muhteşem bir antrenman şarkısı olmaya adaydır.

 1. Cryo - Inna

Antrenmanın bitmesine beş dakika kaldığında, hissedilen o duyguyu bilirsiniz. Muhtemelen hayatınızın en uzun beş dakikasıdır. Tam da bu noktada böyle bir şarkıya ihtiyacınız vardır. Sürükleyici bir tempoyla, antrenmanı asla bırakmamanıza yardımcı olacaktır.

 1. Good as Hell - Lizzo

İster koşu bandında koşuyor olun ister sadece çocuk pozunda takılın, resmen antrenman müziği olarak bestelenmiş bu şarkı, tüm antrenman boyunca sizi çok iyi hissettirecektir.

 1. Taki Taki - DJ Snake, Cardi B, Selena Gomez ve Ozuna

Şunu hayal edin: Haftalar ya da aylar sonra spor salonuna ilk gelişiniz ve erken ayrılmayı düşünüyorsunuz. Ama aniden Cardi B'nin bu şarkısını duyuyorsunuz, emin olun tüm yorgunluğunuz geçecek ve sporunuza kaldığınız yerden devam edeceksiniz.

 1. Bad at Love (Dillon Francis Remix) - Halsey and Dillon Francis

Kulaklığınızı takın ve bu "Bad at Love" remixinde oynat'a basarak antrenmanınıza hızlı bir giriş yapın. Emin olun bu şarkıyı dinledikten sonra mod yükselten şarkılar listenizin en başına "Bad at Love"ı koyacaksınız.

 1. Circus (Diplo Circus Remix) - Britney Spears

Britney Spears şarkıları genellikle fitness salonlarında çalan müziklerin başında gelir. Bu yüzden öncelikle, antrenmanınızın başına en az bir Britney Spears şarkısı çalıyor olmanız gerekir. Bu tabii ki bir kural değildir, fakat denerseniz etkisini kesinlikle göreceksiniz. 

Ayrıca Diplo'nun “Circus” remiksinin, sizi yetenekli koşuculara dönüştürmek için bir şarkıdan daha fazlası olduğunu unutmayın.

 1. Simply the Best - Tina Turner

Bu 1991 şarkısındaki ana mesaj, yaptığınız işte en iyisiyseniz, başınızı dik tutun ve övgüleri kabul edindir. Siz de böyle düşünüyorsanız, egzersiz müzikleri listenize artık bu şarkıyı da ekleyebilirsiniz.

 1. Nothing's Gonna Stop Us Now - Starship

1987'deki bu hit, bir hedefe ulaşmak için ekip çalışmasını teşvik eder ve bir arada kalırsanız durdurulamaz olacağınızı ifade eder.

 1. On Top of the World - Imagine Dragons

Çocukluğunuzdan beri bu harika anın hayalini kurup, şimdi o hayale ulaştığınızı hissetmenize yardımcı olacak bu şarkı, motive edici şarkılar listelerinin vazgeçilmezlerindendir.

Bu hit, bir Coca-Cola videosundan bir FIFA video oyunu serisine, NBA tanıtım reklamlarına ve çeşitli çocuk filmlerine kadar popüler birçok işte kullanılmıştır.

 1. One Moment in Time - Whitney Houston

Bir başarıya ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştığınızda ve başarının zirvesine yaklaştığınızda bu 1988 şarkısını gururla dinleyebilirsiniz. Derin nefes alın, müziğinizi açın ve sonra spor yaparken anın tadını çıkarın.

 1. Celebration - Kool & the Gang

Dünya çapında bu klasik 1980 hiti olmasaydı, antrenman müzikleri eksik kalırdı. Hangi başarıyı veya mutlu olayı anıyor olursanız olun bu şarkı en ideal seçim olabilir. Şarkı güzel günleri, kahkahaları ve bir araya gelmeyi teşvik eder.

 1. Ain't No Stopping Us Now - McFadden and Whitehead

Başarıya giden yolda, bazı zorluklar ve engellerle karşılaşmanız doğaldır. Ama her zaman bir savaşçı olmalı ve önünüze çıkan her engeli aşmanın bir yolunu bulmalısınız. Bu aşamada bu cesaret verici 1979 şarkısı sizi gaza getirecek ve bir sonraki zafere doğru yol almanız için sizi motive edecektir.

 1. We Are the Champions - Queen

Şampiyon olmanın en zor yanı zirvede kalmaktır. Hatalarınızdan ders aldıysanız ve zafere giden yolda defalarca savaşarak geri döndüyseniz, o zaman gerçek şampiyonların asla başarılarına güvenmediklerini bilirsiniz. Bu 1977 klasiği spor yaparken size bunu her zaman hatırlatacaktır.

 1. Jackie Chan - Tiësto, Dzeko, Preme ve Post Malone

Teknik olarak, "Kick it, Jackie Chan" rahatlamak için dinlenilen bir müziktir. Ancak bu mükemmel şarkıyı, kickboks veya dövüş sanatlarından ilham alan herhangi bir antrenman sırasında sizi motive etmesi için dinlemeyi deneyebilirsiniz.

Yukarıda sizin için en iyi spor müziklerini listeledik. Umarız spor yaparken bu müziklerle motivasyon sağlarsınız ve egzersizinize ara vermeden yüksek performansla devam edebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Uyku hayatımızın önemli bir kısmını teşkil eder. İnsanlar gün içinde oturduğu koltuğu ya da sandalyeyi çok önemsemezken uyuyacakları yatağın ve yastığ...
Fazla kilolarından şikayetçi olan ya da kilo almaya eğilimli olan kişilerin denediği onlarca farklı diyet metodu ve kilo verme yöntemi vardır. Uygulan...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol