Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Fazla Kilo (Obezite) İle Horlamanın İlişkisi

Fazla Kilo (Obezite) İle Horlamanın İlişkisi

Günümüzde, horlama ve uyku apnesinin obezite ile ilişkisi iki yönlü değerlendirilmektedir.Obezite, başlı başına uyku apnesine yol açabilecek bir etken iken, uyku apnesinde oluşan metabolik değişiklikler (yorgunluk, isteksizlik, hareketsizlik vb.) obeziteye neden olmaktadır. Uyku apnesi olan hastaların uyku esnasında 10 saniyeden fazla nefeslerinin durduğu gözlenmiştir. Bu nedenle uykuda ölüm riskleri daha fazladır. Uyku apnesi, horlamanın ileri bir evresi olup, kalitesiz bir uyku geçirmenizi sağlar.

Şişman insanlar neden daha fazla horlar?

Obez yani aşırı kilolu kişilerin horlaması sağlıklı kişilere oranla daha fazladır. Bunun nedeni boyun bölgesinde oluşan yağ dokusunun, solunum yolu daralmasına neden olmasıdır. Yağ dokusu artışından kaynaklı boğaz bölgesinde oluşan daralmalar ve titreşimler, horlamanın gürültü şiddetini arttırır.

Kilo verilmesi, bahsedilen bölgedeki yağ dokusunun azalmasına neden olacağı için, rahat nefes alınmasını sağlar ve horlamanın şiddeti azalır. Eğer, kilo probleminin yanı sıra horlamaya neden olan başka etkenler var ise, sadece kilo vermek, horlama problemini çözüme kavuşturmaz. Alınacak az miktarda kilo bile horlamaya neden olur. Boyun bölgesindeki yağ dokusunun artması, hava yolunun daralmasına, bundan dolayı dışarıdan alınan havanın serbestçe geçmesine engel olur.Sağlıksız beslenme, aşırı yemek yemek ve sporsuz bir hayat, tüm vücutta olduğu gibi boyun bölgesinde de yağlanmaya neden olacaktır.

Boyun çevresi 40 cm ve üzerinde olan bireylerde, uyku sırasında nefes yolu yeteri kadar açık kalmadığı için kas yapısı yeterince gelişmez. Daralan hava yolu, nefes alıp verme esnasında titreşime, dolayısı ile horlamaya neden olacaktır. Kısa ve kalın boyun yapısına sahip bir kişinin horlama ihtimali, normal sağlıklı bir bireye oranla 5 kat daha fazladır. Bununla birlikte yağlanma sadece horlama ile ilgili değil, tüm vücudumuz için tehlike oluşturur.Horlama açısından bakıldığında kadınlar, erkeklere göre daha şanslıdır. Bunun nedeni erkeklerin kilo aldığı bölgeler daha çok boyun ve bel (göbek) bölgeleridir.

Yağlanma miktarı bu bölgelerde artarken kadınlarda yağlanma genellikle basen bölgesinde gerçekleşir.Kadınlarda üst solunum yolu daha geniştir ve bununla birlikte boğaz bölgesi kas dokusu erkeklere oranla daha serttir. Bu yüzden uyku sırasında boğazda daralma miktarı çok daha az gerçekleşir. Bu da kadınların, erkeklere göre daha az horlamaları anlamına gelir.

Ancak, menopoz dönemi ve sonrasında gırtlaktaki kas dokusunun çökmesi ile birlikte, kadınlarında erkekler kadar horlamaya başlar. Sağlıklı bir bireyden biraz daha kilolu olmak bile horlamanıza neden olacaktır.Horlama tedavisi olan bir sağlık problemidir. Horlama sorununuzdan kurtulmak için doktor muayenesi ve doğru tedavinin seçilmesi önemlidir.

Benzer İçerikler
Bizlerin uyku ihtiyacı 7,5- 8,5 saat arasındadır. Uyku bedenimizin dinlenmesi, hücrelerimizin yenilenmesi ve bir sonraki gün için enerji depolanması i...
Uyku apnesi tedavisi için evde yapılacak yöntemler de mevcuttur.
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol