Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlamaya Karşı Etkili 6 Boğaz Egzersizi

Horlamaya Karşı Etkili 6 Boğaz Egzersizi

Horlama üzerine dünyanın pek çok ülkesinde yüzlerce araştırma yapılıyor. Bu araştırmalar kimi zaman bazı yöntemlerin horlama üzerinde etkili olduğunu da ortaya çıkarıyor. Özellikle egzersizler ile horlamanın şiddetini azaltmak mümkün olabiliyor. Horlamadan tamamen kurtulmak için ise mutlaka horlama tedavisi olmanız gerekiyor. Sizlere horlamaya karşı etkili olan 6 farklı egzersizden söz edeceğiz. Evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

  • Ünlü Harfler

Ünlü harfleri tekrar etmek harika bir boğaz egzersizi yapmanızı sağlıyor. Bu nedenle günde birkaç defa alfabedeki ünlü harfleri yüksek sesle telaffuz edin. Bu esnada dilinizi olması gerektiği gibi kıvırmaya ve harfleri vurgulu bir şekilde telaffuz etmeye özen gösterin. (Ünlü harfler: a, e, ı, i, o, ö, u, ü)

  • Dil Egzersizi

Bu egzersizde dilinizin ucunu üst ön dişlerinizin hemen arkasına değdirin. Sonrasında 3 dakika boyunca dilinizi geriye kaydırın. Bu egzersizi günde 3 ila 5 defa tekrarlayabilirsiniz. Dil kaslarının gelişmesini ve güçlenmesini sağlıyor.

  • Dudak Egzersizi

Ağzınızı normal şekilde kapatın. Dudaklarınızı birbirine bastırın ve 30 saniye basılı tutun. Sonrasında dudaklarınızı o harfini çıkacak şekilde ileri doğru itin ve 30 saniye bu pozisyonda tutun. Bu egzersizi de birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

  • Çene Egzersizi

Ağzınızı normal şekilde açın ve çenenizi önce sağa doğru hareket ettirip 30 saniye bekleyin. Sonrasında çenenizi sola hareket ettirerek de 30 saniye bekleyin. Bu egzersizi günde 3 defa yapmanız öneriliyor. Sonuncusunu yatmadan hemen önce yapmanızda fayda var.

  • Boğaz Egzersizi

Ağzınızı açın ve boğazınızın arkasında yer alan kası 30 saniye boyunca açıp kapatın. Bu egzersiz küçük dilinizin de aşağı ve yukarı hareket etmesini sağlıyor. Böylece horlamanın şiddetini azaltabiliyor. Zira kafanızı hafifçe yukarıya kaldırarak aynaya bakarsanız bu hareketi kendiniz de görebilirsiniz.

  • Şarkı Egzersizi

Bu egzersiz kuşkusuz en eğlenceli olanıdır. Şarkı söyleyin… Şarkı söylemek damaktaki ve boğazdaki kaslar için ideal bir egzersiz oluyor. Özellikle gevşeyen kasların sebebiyet verdiği horlamayı azaltıyor olması önem taşıyor. Gün içerisinde sadece sizin duyabileceğiniz bir sesle bile şarkı söyleyebilirsiniz. Mutlaka yüksek sesle söylemeniz gerekmiyor.

Benzer İçerikler
Hemen herkes hayatında en az bir defa “uyku felci” durumunu ya da halk arasında “karabasan” olarak adlandırılan bu kötü deneyimi yaşıyor. Halk arasınd...
Bebekler yetişkinlerden farklı şekilde uyurlar ve geceleri birkaç kez uyanabilir veya bir yetişkinin programına göre uykuya dalmakta zorluk çekebilirl...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol