Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlamaktan Kurtulmak İçin Yapılmaması Gereken 7 Yanlış

Horlamaktan Kurtulmak İçin Yapılmaması Gereken 7 Yanlış

Horlama ve uyku apnesi önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Toplumun %30 unu etkiler. Aslında hepimiz bir şekilde horlamadan etkilenmekteyiz. Ya biz horlayıp yanımızdakileri rahatsız ediyordur ya da yanımızdakilerden birisi horlayıp bizi rahatsız ediyordur. Peki bu horlama ve uyku apnesini ne kadar biliyoruz ne kadar tanıyoruz.

Horlamadan kurtulmak için doğru bilip de yaptığımız yanlışlar nelerdir? Horlamamak için ne yapılmalıdır? Horlamak istemiyorum deyip yanlış yöntemleri deneyerek vakit kaybetmemelisiniz.

1- Kendi kendine geçmesini beklemek

Horlama ve uyku apnemiz varsa bekleyerek ya da zamana yayarak bu hastalıklardan kurtulmamız mümkün değildir. Aksine tedavi olmadığımız her süre bize hayati tehlike olarak geri dönmektedir. Çünkü bu hastalıkların temelinde yeteri kadar oksijen alınamaması vardır ama vücudumuzun temel hayatta kalamayacağı durum ise oksijensizliktir. Beyin felci, kalp krizi gibi durumlara açık hale geliriz.

2- Burun Aparatları kullanmak

Horlama ve uyku apnesi burun bölgesinde meydana gelmez. Uykuda yutak bölgesindeki daralmadan veya tıkanmadan kaynaklanır. Bolu tünelinin çıkışının kapanması gibidir. Burna takılan hiçbir aparat yutak bölgesindeki bu tıkanmayı açamaz. Bundan dolayı bu tür aparatlara itimat etmeyin. Para ve özelikle de zaman kaybıdır.

3- Çene bantları kullanmak

Horlamadan ve uyku apnesinden kurtulmak için tıkanan hava yolunun açılması gerekir. Bu da ancak uyku da çeneyi önde tutarak sağlanabilinir. Çene bantları çeneyi olduğu yerde sabitlediği hatta bir miktar geriye kaydırdığı için horlamayı engellemez aksine attırabilir.

4- Bitki çayı, yeşil çay içmek

Dünyadaki hiçbir bitkinin ya da çayın horlamayı engelleyen kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Aksine yeşil çay içerdiği yüksek kafeinden dolayı uyku düzeni bozar ve uykusuzluğa neden olur.

5- Horlama yastığı kullanmak

Yüksek yastıkla uyumak horlamanın azalmasına belki bir nebze de olsa yararı olur fakat horlamayı tamamen engellemesi mümkün değildir.

6- Sırta tenis topu bağlamakSırt üstü yatmakhorlama ve uyku apnesini artırdığı bir gerçektir. Fakat çoğu horlama hastası yan yatarken bile yüksek sesli horladığını düşünürsek sırta top bağlamak gibi rahatsız edici bir yöntemi denemenin faydası yoktur.

7- Akapunktur yapmak

Kulak çevresine batırılarak yapılan akapunktur uygulamaları yutak bölgesindeki tıkanmasını açması mümkün değildir. Bu iğneler canınızı acıtmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Zaman kaybı olacaktır.Horlama tedavisi için Dr. Tuğrul Saygı'dan ücretsiz bir randevu alarak muayene olarak işe başlayın.

Benzer İçerikler
Horlama nasıl tedavi ediliyor sorusunun yanıtını öğrenmenin vakti geldi.

Hocam bende uyku abnen var iki yıldır cıhaz kullanıyorum kullanmadığım zaman şitdetli baş agrısı oluyor uykudan çok uyanıyorum cıhazı takmamak şansım varmı

Cevapla

Merhaba.Günde bir ya da iki bardak su biriyim. Ağzım ve boğazım çok kuru uyanıyorum. Sun içmemekle horlamanın bir ilişkisi var mıdır?

Cevapla

Merhaba hocam uykularım kesik kesik horlamam var 35 yaşındayım 155 boyum 80 kilom var 2 kere uyurken nefesim kesildi ölüyorum sandım yataktan fırladım oturdum dilimin boğazımı tikadigini farkettim uyku sersemi ağzımın içinde sanki kocamandı düzelmesini beklerim bunu 2 kere yaşadım sırt üstü yatarken ve com korktum pandemi dönemi olduğu için uyku testi vermek için hastaneye başvuru yapamadım öneriniz nedir ?

Cevapla

Horlama protezi tıkanmanızı azaltarak rahat uyumanıza neden olur

Cevapla

babamda ilerlemiş seviyede uyku apnesi çıktı uyku buzuklugu polikliniğine gittik nörolojinin alt dalıymıs cbap maskesi tavsiye ediyorlar horlama protezi için sordum ama işe yaramadığını söylediler. yastalarda öyle seylüyor yaptıran insanlar. bide kişiye özel yapılıyormuş sanırım. siz ne önerirsiniz

Cevapla

Horlama protezi hem uyku apnesi hem de horlmada etkilidir

Cevapla

Hocam iyi gunler bogazımdan 2 yil once amelyat oldum sarkma lar alindi kucuk dille beraber az rahat ladim simdi yine cok horluyorum ve yorgun mutsuz gune basliyorum òneriniz varmi?

Cevapla

Cerrahi müdahale çoğu zaman tek başına yeterli olmaz. Çünkü genelde küçük dil ve damağa yapılır. Ana etken ise büyük dilin geriye doğru kaçıp hava yolunu tıkamasıdır. Fakat büyük dili içerdiği damarlar ve sinirlerden dolayı opere etmek mümkün değildir.Horlama protezi uyku sırasında dili önde tutacağı için horlamanızı ve uyku apnenizi engelleyecektir.

Cevapla

Iyi gunler hocam ben boludan ariyorum 2yil once burun etinden ameliyat oldum cok faydasini gordum ama bende uyku bozuklugu var nefesim duruyor ve horlama var boluda uyku testide yaptiramadim bana nasil yardimci olabilirsiniz acaba teşekkürler

Cevapla

Horlama ve uyku apnesi burun da değil dil, küçük dilin birleştiği yer de yani yutak bölgesinde olur. Bundan dolayı burna yapılan operasyon horlama ve uyku apnesini çözmez. Horlama protezi horlamanızı ve uyku apnesini engeller

Cevapla

Hocam ben cok horluyorum fakat yastik yuksek olunca azaliyor, yan yatinca kesiliyor bana yardimci olusaniz sevinirim saygilarimla

Cevapla

Horlama protezi uyku sırasında alt çenenizi önde tutarak horlamanızı engeller.

Cevapla

merhaba benim çok kötü rahatsızlığım var burnuman 3 defa ameliyat oldum sonra horlamam gittikçe yukselmeye başladı ve sonra uykudan uyanmalar ve dün akşam da arkadaşım sen hem tıkanıyorsun hem titriyorsun çok horluyorsun titreme zamanında uyanıyorum uyanınca boğazım kupkuru kuruluktan dolayı nefes alıyorum ama geri veremiyorum bana lütfen yardımcı olurmusunuz iyi çalişmalar kolay gelsin .

Cevapla

Nurettin bey söylemiş olduğunuz şikayetler siz de horlama ile beraber uyku apnesi olduğunu gösteriyor. Horlama protezi ile hem horlamanızdan hem de uyku apnenizden kurtulmanız mümkündür

Cevapla

Sayın Hocam bende çok kötü horluyorum çare arıyorum Trabzonda oturuyorum.bana nasıl yardımcı olurmusunuz size minnettar olurum Saygılarımla..

Cevapla

Merhaba hocam ben 48 yaşında bir bayım ve 3 yıldır bene uyku annesi var 2,5 yıldır auto cepap cihazı kullanıyorum uyuyorum ama kesik kesik yani pek bir faydası yok bu konuda sizin anlattıklarınızın hepsi bende var bana ne önerirsiniz

Cevapla

Horlama protezi gerek uyku apnenizi gerek ise horlamanızı engeller.

Cevapla

Merhaba,Bende uyku apnesi var cpap cihazını kullanıyorum. Yinede gece uykularım bölünür bunun ile ilgili Nasıl bir izleyeyim. Bu konuda Nasıl yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler,

Cevapla

Horlama protezini kullanmak CPAP maskesini kullanmaya göre daha rahattır. Horlama protezi kullanmayı tavsiye ediyorum

Cevapla

Küçük çoçuklarda horlama oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle bademciklerin normalden büyük olması buna neden olabilir. Bu durumla ilgili Çoçuk Hekimi Uzmanınıza danışmalısınız

Cevapla

Merhaba 4 yaşında kızım var geceleri horlamaya başladı boğaz enfeksyonu vardı antibiyotik kullandık geçti ama 10 gün sonra horlamaya başladı acaba nedendir daha önceden horlamiyordu

Cevapla

Yukarıda anlatılanların ne yazık ki horlama konusunda herhangi bir etkisi yoktur. Horlama protezi ile horlama tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir. Kullanıldığı ilk geceden itibaren etkisini gösterir, hatta bunu kullanan kişi ve yanında uyuyanlar kolayca fark edebilir. Ayrıca herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmemesi ve acısız olması diğer avantajıdır.

Cevapla

Bunların hiçbiri çözüm değilse çözümü nedir yardımınızı istiyorum

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol