Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlama Önleyici Cihazlar, Aparatlar Ve Yöntemler

Horlama Önleyici Cihazlar, Aparatlar Ve Yöntemler

Horlama toplumu etkileyen ciddi bir hastalıktır. Ülkemizde her 4 kişiden 1’ nin horladığı düşünülmektedir. Horlama hem gündelik hayatımızı hem de sağlığımız etkiler. Beyin felci, kalp krizi, uykuda kalbin durması hayati durumlara neden olabilirken; şeker, Alzemheir, Parkinson, kanser, tansiyon, aritmi gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Ayrıca horlayan kişi çevresini rahatsız ettiği için sosyal problemler yaşar. Gün içinde yorgun olma, sabahları baş ağrısı ve mide bulantısı horlayan kişilerde en çok karşılaşılan belirtilerdir. Horlamanın yarattığı bu sıkıntılardan dolayı horlama önleyici birçok yöntem ve cihaz geliştirilmiştir. Bunların bir çoğu horlamanın engellemesinde hiçbir etkisi yoktur ve sadece ticari amaç için satılmaktadır. Bu horlamayı önleyici cihazları sizler için değerlendirdik.

Horlama bantları ya da burun bantları gerçekten işe yarıyor mu?

En çok kullanılan yöntemdir ve piyasada bir çok burun aparatları satılmaktadır. Tamamiyle başarısız bir yöntemdir ve bilimsellikten uzaktır. Burun bantlarının kullanan çoğu kişi hayal kırıklığına uğramaktadır. Burun bantlarının etkisizliğini anlamak için öncelik ile horlama ve uyku apnesinin nasıl oluştuğuna bakmak lazım. Horlama ve uyku apnesi uyku sırasında gevşeyen dil küçük dil ve yumuşak damağın geriye doğru kaçıp daraltması veya tamamen tıkaması ile olur yani kısaca yutak bölgesinde olur.

Burun aparatları ise burun kanalının içine yerleştirilen tüplerdir.Farklı farklı tipleri vardır.Kimisi basit bir tüp şeklinde iken kimisi de titreşim vermektedir. Burun aparatların horlama ve uyku apnesini engellemisi mümkün değildir. Çünkü burun aparatları burna yerleştirilir, horlamanın olduğu yer olan yutak bölgesindeki daralmayı açamaz. Kısıtlı bir etkisi olabilir o da burun kanatlarını açarak burundan geçen hava miktarını az da olsa artırır. Ayrıca burun aparatlarında kullanılan maddeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanan çoğu kişi sabahleyin burun aparatını yatağının içine bulur çünkü yeterli derece burun kanatlarının içine tutuculuk sağlayamaz ve geceleyin düşer.Bundan dolayı her hangi bir bilimselliğe dayanmayan burun aparatlarına itibar etmemek lazımdır.

Horlamayı Önleyici Saatler

Bu saatler horlama gürültüsü olduğu zaman titreşir ve kişinin derin uykudan çıkarak horlamasını engellemeye çalışır. Bu cihazda tamamiyle başarısızdır. Çünkü odadaki başka sesleri de horlama sesi olarak algılayıp titreşebilir. Ayrıca kullanıcı belli bir süre sonra bu saatin titreşimine alışır. Bundan dolayı horlamayı engelleyici herhangi bir etkisi yoktur. 

Sırta tenis topu bağlanması

Horlama genelde daha çok sırt üstü yatıldığında olur. Sırta tenis topu bağlanması sırt üstü yatmayı engeller. Bununla birlikte horlama sadece sırt üstü yatarken değil yan yatarken de gözlenir. Bundan dolayı çok da etkili bir yöntem değildir ayrıca uyku konforunu oldukça bozar.

Çene bantları

Horlayan insanlarda genelde çene açılır. Çene bantları ise çenenin açılmasını engellemek için yapılmıştır. Fakat horlamanın çözülebilmesi için uyku sırasında dilin yani çenenin öne doğru gelmesi gerekmektedir. Çene bantları çeneyi olduğu yerde tuttuğu hatta bir miktar geri çektiği için horlamayı önlemez aksine artırabilir. 

Dil tutucular

Dil tutucular uyku sırasında vakum yaparak dilin önde kalmasını sağlamaktadır. Horlamayı önlemede etkilidir fakat kullanımı çok zor ve rahatsız edicidir. Çene ağrılarına neden olabilir.

Sıcak suyla şekillendirilen horlama önleyici aparatlar

Bu aparatlar önce sıcak suda yumuşatılır ve kişi bu aparatı çenesini öne doğru getirerek ısırır. Bu pozisyonda yumuşak olan aparat sertleşir. Bu aparatlar horlama konusunda çok da etkili değildir. Çünkü herkesin ağız yapısı ve hastalık şiddeti farklıdır. Bu aparat herkes için yapıldığından oldukça kullanışsız, büyük ve rahatsız edicidir.

CPAP maskesi

CPAP maskesi horlama için değil de daha çok uyku apnesi için kullanılır. Basınçlı hava üreten kompresörden gelen hava burna ve ğza oturan maske yardımıyla ciğerlere gönderilir. Basnçlı hava yutaktaki tıkanan bölgeyi açarak uyku apnesini engeller. Oldukça etkili bir yöntem olmasına karşın kullanımı bir o kadar da zordur. Maskeden sürekli hava gelmesi kişin alışmasını zorlaştırır. Ayrıca CPAP maskesi kullanan hastalar ağız ve burun kuruluğundan şikayet ederler. Taşınması ise zordur. Ergonomik değildir.

Horlama Protezi

Kişiye göre hazırlanan horlama protezi horlamayı önleyen cihazlar içerinde en etkili olanıdır. Ayrıca kullanımı rahattır. Horlama aparatı uyku sırasında çeneyi önde tutarak nefes yolunu açar. Boksör dişliğine benzer ve küçük bir protez kutusuna dahi sığar. Kullanıldığı ilk geceden itibaren etkisini gösterir. 

Horlama Protezinin Avantajlı Yönleri

Horlama ve uyku apnesinden kurtulmak isteyenler, eczanelerde birçok ilaç ve reçetesiz tedavi yöntemi bulabilir, ancak gerçekten horlamanızdan kurtulmak istiyorsanız, öncelikle bir uyku testi yaptırmanız gerekir. Bu aşamadan sonra doktorunuz size bir CPAP maskesi veya horlama protezi önerebilir. 

Horlama protezinin CPAP maskesine göre bazı avantajları vardır. Bu avantajlar aşağıdaki şekildedir:

  1. Konforludur

Tüm hastalar CPAP’a uygun değildir. Bazı insanlar zorla hava alma fikrinden hoşlanmazlar ve bu duruma alışmaları biraz zaman alabilir. Ayrıca partneriniz CPAP maskesini rahatsız edici bulabilir. Bununla birlikte horlama önleyici horlama protezi, uyku pozisyonunu etkilemez. Daha avantajlı tarafı ise bir CPAP maskesinin yaptığı gibi yüzünüzü kapatmaz.

  1. Kullanım Kolaylığı Sağlar

Horlama protezleri küçüktür. Bu yüzden gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz. Fişe takılmaları gerekmez ve pil kullanmazlar. Sadece bir boksör dişliği gibi ağzınıza takmanız yeterlidir. 

  1. Seyahat İçin Uygundur

Seyahat etmeniz gerekiyorsa, CPAP maskeleri hantal ve külfetli olabilir. Cihazı tüm aksesuarlarıyla birlikte taşımak için özel bir çantaya ihtiyacınız vardır. Horlama protezi hafiftir ve bir çantaya veya hatta bir ceket cebine bile sığabilir. 

  1. Temizliği Kolaydır

Bir CPAP maskesini sterilize etmek büyük bir angarya olabilir. Suyun makineye girmediğinden emin olmak için makinenizi parçalara ayırmanız gerekir. Ayrıca solüsyonunda bekletme ve filtreleri temizleme zamanınızı alabilir. 

Ayrıca CPAP maskelerini otomatik olarak temizleyen sanitasyon makineleri de 200 - 400 dolardır. 

Horlama protezinin bakımı kolaydır ve karmaşık değildir. Bir takma diş temizleyicisine batırarak veya genellikle cihazınızla birlikte verilen bir cihaz fırçasıyla fırçalayarak, herhangi bir çıkarılabilir takma dişte yaptığınız gibi horlama protezini temizleyebilirsiniz. 

  1. Horlama Protezi Uyku Apnesinin Tüm Düzeylerini Tedavi Eder

Daha ciddi uyku apnesi vakaları genellikle CPAP maskesi ile tedavi edilse de, horlama protezi CPAP maskesi kullanamayan şiddetli uyku apnesi olan hastalara yardımcı olur. Hafif veya orta derecede uyku apnesi olan hastalar da horlama protezi kullanabilir. 

  1. Maliyetleri Daha Uygundur

Uyku apnesi ve horlama için tıbbi olarak etkili bir tedavi olduğu kanıtlanan horlama protezinin fiyatı diğer horlama önleyici cihazlara göre daha düşüktür.

  1. Gürültü Yapmaz

Biraz uyumaya çalışırken duymak isteyeceğiniz son şey CPAP makinenizin sesidir. Etkili olsalar da bazıları gürültülüdür ve uykunuzu bozabilir. Horlama protezi hiç ses çıkarmaz.

  1. Dayanıklıdır

Horlama protezi çok sağlamdır ve dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Bu cihazların bakımı doğru yapıldığında yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Herhangi bir uyku apnesi tedavisini düşünmeden önce, uyku apnesi tedavisinde yetkinliğe sahip saygın bir diş hekimi ile kapsamlı bir başlangıç muayenesi yaptırmanız önerilir. Horlama protezinin sizin için en iyi tedavi olup olmadığına siz ve doktorunuz karar verebilir.

Horlama Önleyici Cihazlar, Aparatlar Ve Yöntemler İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Horlama bandı işe yarıyor mu?

Şekil ve doku bakımından genellikle sert bir yara bandına benzetilen horlama bantları, öncelikle rahat nefes alabilmeniz için tasarlanmıştır. Burun köprüsüne bir tane uygulamak, burun deliklerinizi hafifçe açar ve nefes alma işlemi sırasında hava akışını artırarak yay gibi hareket eder. Diğer birçok reçetesiz ilaç tedavisi gibi, bu ürünler de genellikle grip veya soğuk algınlığı gibi geçici hastalıklarla ilişkilidir. Seyrek olarak burun tıkanıklığı veya sinüs tıkanıklığı nedeniyle horlamayı geçici olarak azaltabilir, ancak burun bantlarının daha kronik olan hastaları tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olduğuna dair çok az kanıt vardır. 

Sonuç olarak, horlama bantları bazı insanlarda horlamayı bastırmaya yardımcı olabilirken, kalıcı bir çözüm değildir. Uzun süreli bir çözüm istiyorsanız, horlama protezi gibi yöntemlere başvurabilirsiniz.

2. Burun bandı işe yarıyor mu?

Burun bandı, horlayanlar için mevcut birçok seçenekten biridir. Bununla birlikte, etkinlikleriyle ilgili araştırmalar sınırlıdır. 

Horlama bantları, burnun dış yüzeyine takılan küçük esnek bantlardır. Horlama bantlarının alt kısmında deriye yapışmasını sağlayan yapışkan bir malzeme vardır. Burnun ortasına bir şerit yerleştirilir, böylece her bir burun deliğinin çıkıntısının üzerine oturur.

3. Uyku apnesi burun aparatı fiyatları nelerdir?

Uyku apnesi burun aparatı fiyatı seçeceğiniz markaya ve modele göre değişiklik gösterecektir.

4. Horlamamak için burun aparatı işe yarar mı?

Burun aparatı burun deliklerini ve burnun kenarlarını çekerek, içeride daha fazla yer açmak için sivri uçlu bir çadırın kenarlarını kaldırmaya benzer şekilde çalışır. Bu, burnunuzdan nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ve horlamayı azaltabilir.

5. Horlama protezi fiyatı ne kadar?

Horlama protezi fiyatı belirlenmeden önce mutlaka muayene olmanız gerekir.

6. CPAP maskesi fiyatı ne kadar?

CPAP maskesi fiyatı seçeceğiniz marka ve modele göre değişiklik gösterir.

7. Horlama bandı yorumları nelerdir?

Horlama bandı yorumları ile ilgili Hepsiburada'daki yorumlara bakıldığında, çoğu kullanıcı bu bantların daha iyi nefes almaya yardımcı olduğunu dile getirmiş. Trendyol’a bakıldığında ise horlamayı tamamen kesmese de horlama volümünü düşürdüğü ifade edilmiştir. 

8. CPAP maskesi yorumları nelerdir?

CPAP maskesi yorumları ile ilgili Hepsiburada'daki yorumlara bakıldığında, kullanıcılar özellikle lastiklerin çok çabuk esnediğini dile getirmiştir. Trendyol’a bakıldığında ise, doktorunuz tarafından önerilen CPAP cihazının bedeninin çok önemli olduğu ifade ediliyor.

9. Horlama protezi yorumları nelerdir?

Horlama protezi ile ilgili yorumları okumak için linke tıklayabilirsiniz.

10. Burun aparatı fiyatı ne kadar?

Burun aparatı fiyatı seçeceğiniz marka ve modele göre değişiklik gösterir.

Benzer İçerikler
Bitkiler pek çok sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak horlama maalesef bu kategoride değil. Elbette bitkilerden yardım alarak horlama şikaye...
Horlama toplumu etkileyen ciddi bir hastalıktır. Ülkemizde her 4 kişiden 1’ nin horladığı düşünülmektedir. Horlama hem gündelik hayatımızı hem de sağl...

merhaba ücret bilgisi ve randevu için 0541 363 34 54ü arayabilirsiniz.

Cevapla

Uyku apnesi

Cevapla

Benimde aynı sorunum var uyku abnesi var yorgunken aşırı horliyormysun eşim çok rahatsız bana yardımcı olabilirmisinizaynur

Cevapla

Uyku Apnesi tedavisinde de kullanılabilir mi?

Cevapla

Horlama protezi uyku apnesi tedavisi içinde çözüm göstermektedir bilgi için 0541 363 34 54 ü arayabilirsiniz.

Cevapla

Horlama aparatı nekadar

Cevapla

Horlama aparatı kaç para ve nasıl bir şey

Cevapla

Geceleri sadece uykuda kullanılan ve boksör dişliğine benzeyen bir aparattır. Uykuda çeneyi önde tutarak hava geçişini artırır. Ücret ve randevu için 0541 363 34 54' ü arayın

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol