Horlama Tedavisinde
14 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlama Önleyici Cihazlar, Aparatlar Ve Yöntemler

Horlama Önleyici Cihazlar, Aparatlar Ve Yöntemler

Horlama toplumu etkileyen ciddi bir hastalıktır. Ülkemizde her 4 kişiden 1’ nin horladığı düşünülmektedir. Horlama hem gündelik hayatımızı hem de sağlığımız etkiler. Beyin felci, kalp kiriz, uykuda kalbin durması hayati durumlara neden olabilirken şeker, Alzemheir, Parkinson, kanser, tansiyon, aritmi gibi ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Ayrıca horlayan kişi çevresini rahatsız ettiği için sosyal problemler yaşar. Gün içinde yorgun olma, sabahları baş ağrısı ve mide bulantısı horlayan kişilerde en çok karşılaşılan belirtilerdir. Horlamanın yarattığı bu sıkıntılardan dolayı horlama önleyici bir çok yöntem ve cihaz geliştirilmiştir. Bunların bir çoğu horlamanın engellemesinde hiçbir etkisi yoktur ve sadece ticari amaç için satılmaktadır. Bu horlamayı önleyici cihazları sizler için değerlendirdik.

Horlama veya burun aparatları (bantları) gerçekten işe yarıyor mu?

En çok kullanılan yöntemdir. Tamamiyle başarısız bir yöntemdir. Çünkü horlama ve uyku apnesi yutak bölgesinde olur, bu bölgenin uyku sırasında daralmasıyla oluşur. Burun aparatları ve bantlar buruna uygulandığı için yutak bölgesindeki bu daralmayı açması mümkün değildir. Tek bir faydasından söz edilebilinir o da burun kanatlarını açarak burundan geçen hava miktarını az da olsa artırır.

Horlama önleyici saat

Horlamayı Önleyici Saatler

Bu saatler horlama gürültüsü olduğu zaman titreşir ve kişinin derin uykudan çıkarak horlamasını engellemeye çalışır. Bu cihazda tamamiyle başarısızdır. Çünkü odadaki başka sesleri de horlama sesi olarak algılayıp titreşebilir. Ayrıca kullanıcı belli bir süre sonra bu saatin titreşimine alışır. Bundan dolayı horlamayı engelleyici herhangi bir etkisi yoktur. 

Sırta tenis topu bağlanması

Horlama genelde daha çok sırt üstü yatıldığında olur. Sırta tenis topu bağlanması sırt üstü yatmayı engeller. Bununla birlikte horlama sadece sırt üstü yatarken değil yan yatarken de gözlenir. Bundan dolayı çok da etkili bir yöntem değildir ayrıca uyku konforunu oldukça bozar.

Çene bantları

Horlayan insanlarda genelde çene açılır. Çene bantları ise çenenin açılmasını engellemek için yapılmıştır. Fakat horlamanın çözülebilmesi için uyku sırasında dilin yani çenenin öne doğru gelmesi gerekmektedir. Çene bantları çeneyi olduğu yerde tuttuğu hatta bir miktar geri çektiği için horlamayı önlemez aksine artırabilir. 

Dil tutucular

Dil tutucular uyku sırasında vakum yaparak dilin önde kalmasını sağlamaktadır. Horlamayı önlemede etkilidir fakat kullanımı çok zor ve rahatsız edicidir. Çene ağrılarına neden olabilir.

Sıcak suyla şekillendirilen horlama önleyici aparatlar

Bu aparatlar önce sıcak suda yumuşatılır ve kişi bu aparatı çenesini öne doğru getirerek ısırır. Bu pozisyonda yumuşak olan aparat sertleşir. Bu aparatlar horlama konusunda çok da etkili değildir. Çünkü herkesin ağız yapısı ve hastalık şiddeti farklıdır. Bu aparat herkes için yapıldığından oldukça kullanışsız, büyük ve rahatsız edicidir.

CPAP maskesi

CPAP maskesi horlama için değil de daha çok uyku apnesi için kullanılır. Basınçlı hava üreten kompresörden gelen hava burna ve ğza oturan maske yardımıyla ciğerlere gönderilir. Basnçlı hava yutaktaki tıkanan bölgeyi açarak uyku apnesini engeller. Oldukça etkili bir yöntem olmasına karşın kullanımı bir o kadar da zordur. Maskeden sürekli hava gelmesi kişin alışmasını zorlaştırır. Ayrıca CPAP maskesi kullanan hastalar ağız ve burun kuruluğundan şikayet ederler. Taşınması ise zordur. Ergonomik değildir.

 

Horlama Aparatı

Kişiye göre hazırlanan horlama aparatı horlamayı önleyen cihazlar içerinde en etkili olanıdır. Ayrıca kullanımı rahattır. Horlama aparatı uyku sırasında çeneyi önde tutarak nefes yolunu açar. Boksör dişliğine benzer ve küçük bir protez kutusuna dahi sığar. Kullanıldığı ilk geceden itibaren etkisini gösterir. 

 

Yorum Yap
ÜCRETSİZ RANDEVU AL /TEDAVİ BAŞVURU FORMU
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol