Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlama Ve Uyku Apnesi Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Horlama Ve Uyku Apnesi Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Cerrahi müdahale, Kulak-Burun-Boğaz Uzmanları tarafından yapılır. Cerrahi müdahaleler; daha çok Kulak Burun Uzmanları ve Baş Boyun cerrahları tarafından uygulanan yumuşak damak ve küçük dil bölgesine yapılan cerrahi operasyonları içerir. Lazer (Laup), radyofrekans yöntemleri ile sarkmış olan damak gerginleştirilmeye çalışılır. Küçük dilin bir kısmı da çıkartılabilinir. Burun tıkanıklığına neden et (polip) radyofreakans yöntemi ile yakılarak burnun açılması sağlanır, geniz etleri ortadan kaldırılır. Bunun dışında daha ciddi cerrahi uygulamalar da vardır. Hastanın diğer sistemik hastalıkları (şeker, tansiyon, kanser vb.) cerrahi uygulamada değerlendirilir. Bu durumların varlığında eğer bir risk oluşturuyorsa operasyon ertelenir, bunun yerine horlama protezi gibi cerrahi uygulama gerektirmeyen yöntemler seçilebilinir.

ADENOİDEKTOMİ ( Geniz etinin alınması ) : Bu operasyon yöntemi daha çok çocuklarda uygulanır. Geniz eti normalden daha fazla büyümüş olan çocuklarda nefes alma problemi olabileceği gibi hiperaktivite de gözlenir. Bundan dolayı vakit kaybedilmeden büyümüş olan geniz etleri alınmalıdır. 

TONSİLLEKTOMİ ( Bademciğin alınması ): Eğer bademcikler normalden daha fazla büyük ve sürekli hastalanarak şişiyorsa alınması gerekir.

NAZAL ( BURUNA YÖNELİK ) CERRAHİ : Burun tıkanıklığı horlama ve uyku apnenin başlamasında önemli bir etkiye sahiptir. Burun tıkanıklığından dolayı sürekli ağızdan nefes alıp vermek sonucu yutak bölgesindeki dokular sarkar ve tıkanmalara yol açar. Ayrıca bu kişiler gün içerisinde de yeterli kalitede nefes alamadıkları için yorgun ve nefes nefese olurlar. Tedavi edilmeyen uzun süreli burun tıkanıklıkları yüksek tansiyona neden olabilir ve yaşam süresini kısaltır. Burun tıkanıklarının birçok nedeni vardır. En çok gözlenen burun tıkanıklık nedenleri septum deviasyonu (burun kanalı eğrili ve darlığı),konka hipertrofisi (kıkırdak ve burun mukozasının büyümesi) ve alerjidir. Burun tıkanıklarının açılmasında birçok yöntem vardır. Septum deviasyonunda; burun kemiğinin düzeltilip yeniden şekillendirilmesi gerekir. Konka hipertrofisinde ise daha basit bir yöntem olan radyofreakans kullanılır. Burundaki tıkanıklıklar beraber genizdeki etlerde radyofreakans ile alınabilinir. Alerjik durumlarda ise kişiye özel alerji tedavisi yapılması gerekmektedir. Alerjinin altındaki nedenler tespit edilerek etkenin ortadan kaldırılmasına çalışılır.

– Yumuşak damak ve küçük dili kısaltma operasyonu: Yumuşak damağın bir kısmı ve sarkmış olan küçük dil cerrahi olarak çıkartılarak havanın geçeceği yol genişletilmeye çalışılır. İyileşme süreci hasta açısından sancılıdır.

– Dil kökünü ilerletme operasyonu: Geniş ve arkada konumlanmış dil köklerine yapılır. Dil könünün çene ucuna bağlandığı yer biraz daha öne çekilir.

– Yumuşak damağa yönelik radyofrekans uygulaması : Bu işlemde özellikle düşük damak kavsi, fazla yumuşak ve düşük uvula ( küçük dil ) olan hastalarda belirli noktalara radyofrekans uygulaması ile bu bölgede küçülme ve sertleşme sağlanması amaçlanır.

– Dil köküne yönelik radyofrekans uygulaması: Dil kökünün büyük ve uyku esnasında solunum yolunu daraltacak - tıkayacak gibi olması durumunda radyofrekans uygulanarak dil kökünde hacim azalması sağlanır.

– LAUP ( Laser Assisted Uvuloplastoplasty) : Lazer ile yumuşak damak ve küçük dilin bir kısmı kısaltılarak gerginleştirme yapılır.

– Dik Kökü Askısı ( Sleep-In Tekniği , Glossomandibulopeksi) : Dil kökünün normalden daha geri pozisyonda bulunduğu durumlarda yapılır. Özel askılarla dil kökü çene ucuna doğru çekilerek nefes yolu açılmaya çalışılır

– Üst çene ve alt çeneyi ilerletme : Oldukça radikal bir yöntem olan ilerletmede temel matalite alt ve üst çenenin kemik yapısını kesip öne doğru kaydırarak arka soluk yolunun açılmasıdır. İyileşme süreci oldukça ızdıraplıdır, cerrahi sonrası 45 gün pipet ile beslenmek gerekir..

– Pillar İmplant : Özel bir alet ile sarkmış olan yumuşak damak üç adet vida ile adeta yukarı zımbalanır. Daha çok basit horlama vakalarında uygulanır.

YUMUŞAK DAMAĞA YÖNELİK AMELİYATLAR

Bu tür cerrahide amaç sarkmış olan küçük dil ve yumuşak damağı gerdirerek daralmış olan arka taraftaki hava yolu açılır. – Küçük dilin kısaltılması (Uvulektomi): Cerrahi olarak sarkmış olan küçük dilin bir kısmı kesilerek çıkartılır.

DİL KÖKÜNE YÖNELİK AMELİYATLAR

Yumuşak damak bölgesini takiben horlama ve uyku apnesi sendromundan en sık sorumlu olan bölge dil arkası bölgedir. Bu nedenle birçok hastada her iki bölgeye de müdahalenin yapılması gerekebilmektedir. Günümüzde bu operasyonlar lazer veya radyo freakans yöntemi ile yapılmaktadır. Lazer veya radyofreakans dalgaları ile sarkmış olan küçük dil ve yumuşak damak yakılarak gerginleştirme yapılır.

Cerrahi Yöntemlerin Dezavantajları

Damak ve dil bölgesinde yapılan cerrahi operasyon sonrasında yaklaşık 1 hafta yutkunma güçlüğü yaşanmaktadır. Kilo sıkıntısı yaşayan hastalar için önerilmez.

Nüksetme ihtimali fazladır.

Diyabet, kanama problemi yaşayan ve kalp rahatsızlığı olan hastalarda uygulanamaz.

Ameliyat sonrasında, ses tonunda incelme, nadiren geçici ses tonu değişikliği, boğazda yabancı cisim hissi, yutma güçlüğü, boğaz ağrısı, buruna yemek kaçması, nefes darlığı, ağızdan kan gelmesi gibi istenmeyen durumlar gözlemlenmiştir.

Yumuşak damak radyo frekans ve damağa implant konulması işlemi sınırlı uyuşturma veya genel anestezi altında yapılır. Cerrahi müdahale sonrasında, ilk bir-iki hafta horlama geçmediği gibi daha kötü bir hal alır. Operasyonun etkisi en iyi ihtimalle 3. haftadan sonra ortaya çıkacaktır.Ameliyat sonrası 1 hafta süreyle yüksek yastıkta yatmanız ve size verilen ilaçları eksiksiz kullanmanız gerekmektedir.

Benzer İçerikler
BEYİN FELCİ Horlama ve uyku apnesi olan kişilerde uyku sırasında alınan oksijen miktarı düşer. Bu düşüş bazen % 50’lere kadar olabilir. Normal bir uy...
Uyku apnesi tedavisi için evde yapılacak yöntemler de mevcuttur.
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol