Horlama Protezleri

Horlama Protezi ile Tedavi Süreci Nasıldır?

Kişiler, gün içerisinde gerekli enejiye sahip olabilmeleri için gece kaliteli ve ölçülü bir uyku almalıdır. Tüm bunlar için gerekli enerjiyi kazanmanın yolu ise canlılık verici, dinlendirici ve derin bir uykudan geçer. Uyku bozukluğu ve horlama birçok hastalığın nedeni olabilir.

Günümüzde horlama tedavisi için kullanılan en etkin materyal horlama protezleridir. Horlama protezi uykuda kullanılır. Dişler üzerine aynı boksör dişliği gibi takılarak alt çeneyi önde konumlandırır, dilin ve damağın sarkmasıyla tıkanmış olan nefes yolunu açarak horlama ve uyku apnesini engeller. Horlama protezi kullanan hastalarda başarı oranı %90-95’ tir.

Horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi ileri bir pozisyonda konumlandırdığı için alt çenesi küçük ve geride olan hastalarda bile horlama ve uyku apnesini engeller. Protez sadece tedavi süresince kullanılır.

Sadece geceleri yatarken takılır, gün içerisinde kullanmanıza gerek yoktur. Horlama protezi kişiye özel uygunlukta yapıldığı için diğer diş protezleri ve dişsizlik durumunda kullanılabilir.

Tedavi Süreci

Horlama protezleri geceleri uykuda kullanılan ve dişler üzerine oturan, kişiye özel horlama protezi alt çeneye ileri ve aşağı konum vererek sarkmış olan dokuları tekrar eski gerginliklerine kavuşturarak soluk yolunu açar ve horlama ve uyku apnesini engeller. Hastalık ne kadar erken evrede yakalanırsa tedavi süresi o kadar kısalmaktadır.

Horlamayı engellemenin en kolay, ekonomik ve etkin tedavi yöntemi horlama protezleri… Kişiye özel hazırlanan protezi, dişler üzerine oturtuluyor ve geceleri uykuda kullanılıyor.

Horlama Protezinin Avantajları

  • Kullanımı ve taşıması kolay ve konforludur.
  • Çoğu zaman ilk gecede horlama ve uyku apnesini keser. Ana etkiler ise 3-4 hafta içinde gözlenir.
  • Hiçbir cerrahi müdahale gerektirmez.
  • Diğer tedavi yöntemlerine göre ucuzdur.