Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyurken Dinlenebilecek Müzikler

Uyurken Dinlenebilecek Müzikler

Uyumaya çalışırken müzik dinlemekten hoşlansanız bile, dinleyeceğiniz tüm müzikler uykuya dalmanıza yardımcı olmaz. Bu yüzden radyoyu açmaktan veya Spotify'da karışık listeler çalmaktan kaçınmanız gerekir. Bunun yerine uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir müzik listesi yapmanız önerilir.

Tabii ki konu müzik olduğunda herkesin kendini sakinleştirdiği düşündüğü favori müzik listeleri vardır. Fakat heavy metal müziğin sizi sakinleştirdiğini düşünseniz bile Frontiers in Human Neuroscience bu iddiaya karşı çıkar ve klasik müziğin uyku üzerinde daha olumlu etkileri olduğunu söyler.

Ayrıca, kişisel favori olarak kabul ettiğiniz müziklerden de kaçınmanız önerilir. Çünkü favori müzikleriniz, muhtemelen bedende ve zihinde duyguları harekete geçirir ve bu da uykuya rahat dalamamanıza sebep olur. Tüm bu nedenlerden dolayı uyumadan önce rahatlatıcı bir müzik listesi hazırlamanız gerekir.

Gece Uyurken Dinleyebileceğiniz Rahatlatıcı Müzikler

Yatmadan 45 dakika önce beyni rahatlatan müzikler dinlemenin noradrenalin seviyenizi düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Laszlo Harmat adlı bir psikolog tarafından 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise, müziğin uyku kalitesini önemli ölçüde iyileştirdiği ve ayrıca depresif semptomları önemli ölçüde azalttığını bulunmuştur.

Peki uyurken dinlenebilecek müzikler nelerdir? 

Aşağıda uyumanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz bir liste oluşturduk:1. Max Richter – Dream 3 (in the midst of my life)

Gece uyurken dinlenecek şarkılar listesinin başında gelen Max Richter'in 2015 opus Sleep’i, muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en iyi uyku albümüdür. Besteci bu sekiz buçuk saatlik parçayı dinlendirici bir gece uykusuna eşlik edecek şekilde tasarlamıştır. 

2. Brian Eno – 1/1

Uyku getiren müzikler dinlemek istediğinizde, henüz yapmadıysanız, Brian Eno'yu dinlemeniz özellikle tavsiye edilir.

Ambiyans müziğinin ustası olarak görülen Brian Eno; güzel, ölçülü ve sakinleştirici seslerin gücünü bilir ve bunları şarkılarında sıkça kullanır.

Beyni dinlendiren müzikler listesi oluşturmak isterseniz, keşfedebileceğiniz çok daha harika Eno parçaları vardır.

3. Gordi – Aeroplane Bathroom

Gordi'nin sesi, yavaş ve basit piyano hareketleri ile bestelediği Aeroplane Bathroom, beyni dinlendiren müziklerler listesinin en başında gelir. Bu yüzden onu gece dinleyeceğiniz uyku şarkıları listenize ekleyebilirsiniz.

4. R.E.M. – Airportman

Hızlıca uykuya dalabilmeniz için tarihteki herkesten daha fazlasını yapan bir grup olan R.E.M. olmadan rahatlatıcı müzi̇k listeniz tamamlanmış sayılmaz.

5. Dirty Three – Backwards Voyager

Bu şarkı, özellikle stresli bir gün geçirdiyseniz, strese iyi gelen müzikler listenizin en başında gelmelidir. Aslında sizi daha sakin bir yere götürmeye yardımcı olabilecek birçok Dirty Three şarkısı vardır. Grubun büyüsü, ruh halinizi hemen değiştirerek, uykuya dalmanız için size anında yardımcı olabilir. 

6. Frank Ocean – Rushes

Endless albümünün bu az bilinen şarkısı, yavaş temposu ile en rahatlatıcı müziklerden biridir. Frank Ocean’ın sesi ve nazik gitar tıngırdatları, onu buradaki diğer şarkılardan farklı kılar.

7. Julianna Barwick – Prizewinning

Julianna Barwick'in 2011 albümü The Magic Place'in en ilgi çekici şarkılarından biri olan Prizewinning, uyumakta zorluk çeken herkese bu listedeki çoğu harika uyku müziği gibi ilham verir.

8. Radiohead – You and Whose Army?

Relaks müzik dinlemek istediğinizde ve dinlendirici müzik türleri arasında seçim yapmakta zorlandığınızda, Thom Yorke'un tuhaf sesi sizi hemen rüyaya daldıracak kadar etkilidir.

Radiohead dünyanın en büyük gruplarından biridir. En sevdiğiniz birçok şarkısı olabilir ve hangilerinin sizi rahatlattığını tabii ki en iyi siz bilirsiniz. 

9. Sigur Ros - Svefn-g-englar

Bu 10 dakikalık şarkı, sakinleştirici müzikler listesinde önemli bir yere sahip olması gereken bir parçadır. Gitarın kıvamında yoğunluğu ve şaşırtıcı derecede akılda kalıcı vokal melodisi, emin olun sizi hemen uykuya daldıracaktır.

10. Aphex Twin – #3

Aphex Twin, bu listeye uyum sağlayabilecek inanılmaz derecede rahatlatıcı ve uyku getiren birçok şarkı yaptı. Fakat aynı zamanda kendi zamanında gerçekten bazı zihni açan müzikler de yaptı. Bu yüzden lütfen bir Aphex Twin çalma listesinde karışık çalmaya basıp hemen uyuyabileceğinizi beklemeyin.

Richard James’in 1994 albümü Selected Ambient Works Volume II, bazıları için uyumaya hazırlanırken mükemmel bir albüm olabilir, ancak bazı kısımlarda biraz kabus gibi gelebilir. Bu yüzden seçip seçmemek size kalmış. Fakat #3’ü çaldığınızda, gerçekten bir rüyanın ortasındaymışsınız gibi hissettirir. 

11. Cowboy Junkies – Sweet Jane

Cowboy Junkies çoğu kişiden daha karanlık ve daha samimidir, ancak Sweet Jane'in telaşsız temposu, onu özellikle moraliniz bozukken relax music dinlemek istediğinizde, uygun bir seçim haline getirir.

12. Nils Frahm – La

Indie rock dünyası için fazla klasik ve geleneksel klasikçiler için fazla pop olarak kabul edilen birçok sanatçıdan biri olan Nils Frahm'ın birçok şarkısı bu listeye çok yakışacaktır. Nazik piyano kompozisyonları ile La, en güçlü uyku müziklerine güzel bir örnektir.

13. Ólafur Arnalds – Near Light

Modern klasik müziğin ustalarından bir diğeri olan Ólafur Arnalds'ın şarkılarından veya albümlerinden herhangi birini seçerek hemen rahatlayabilirsiniz.

Özellikle Near Light, günün veya gecenin herhangi bir saatinde kulağa muhtemelen harika gelecek rahatlatıcı bir müzik parçasıdır. 

14. Portishead – Roads

Portishead'in tekil ilk albümü Dummy'deki birçok şaşırtıcı şarkıdan biri olan Roads, piyanonun ağır melodileriyle, hemen uykunuzu getirecek sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

15. Mac DeMarco – Chamber of Reflection

Mac DeMarco'nun 2014 albümü Salad Days'teki bu sakinleştirici şarkı, büyük ölçüde Japon besteci Shigeo Sekito'nun uyku listenize eklenmeye değer bir şarkı olan “The World II” şarkısına benzer.

16. Jessie Ware – Tough Love

Jessie Ware'in aynı adlı 2014 albümündeki bu atmosferik pop şarkısı, neredeyse anında sakinleşmenize olanak sağlayarak onu uykusuz geceler için mükemmel bir şarkı haline getirir.

17. Philip Glass – Metamorphosis I

Tüm zamanların en ilginç ve ileri görüşlü sanat müziklerinden bazılarının sahibi olarak gösterilen Philip Glass’ın Metamorphosis I’ı çok hipnotik bir şarkıdır. Bu da şarkıyı uyurken dinlenebilecek müzikler listesine eklemek isteyen herkes için harika bir başlangıç noktası yapar.

18. Kathryn Joseph – From when I wake the want is

İngiliz şarkıcı-söz yazarı Kathryn Joseph’in aynı adlı 2018 albümünden “from when I wake the want is” şarkısı sizi hipnotize edecek kadar mucizevi bir şarkıdır. 

19. Marconi Union – Weightless

Bu melodinin rahatlatıcı doğasını yakalamak için ses terapistleriyle çalışan grup, Weightless’ı dinlendirici bir gece uykusuna eşlik edecek şekilde tasarladı. 

20. Claude Debussy – Clair de Lune

Bu piyano parçasının adı Fransızca'da ay ışığı anlamına gelir ve bu da onu uyku için mükemmel bir şarkı yapar.

Benzer İçerikler
Yapılan klinik araştırmalar neticesinde, kadınların erkelere göre yaklaşık 2,5 kat daha fazla yakalandığı migren ve kronik migren rahatsızlıkları hakk...
Nazal poliplerle mi uğraşıyorsunuz? Kronik sinüzitiniz mi var? Tüm bu hastalıklar için uygun bakım ve tedaviyi uygulamazsanız, bu tip sorunlar yaşam k...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol