Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyumadan Önce Bu 5 Egzersizi Yapın!

Uyumadan Önce Bu 5 Egzersizi Yapın!

Kaliteli bir uyku süreci yaşamak istiyorsanız uzmanlara kulak vermelisiniz. Uzmanlar, kaliteli bir uyku için öncelikle bazı egzersizler yapmanız gerektiğini dile getiriyor. Hem vücudunuzu hem de beyninizi dinlendirmenize yönelik olan bu egzersizler uykuya dalmakta güçlük çekenlerin de imdadına yetişiyor. Uykunun sağlığınız için son derece önemli olduğunu sakın unutmayın. Bu yüzden sizlere aktardığımız egzersizleri her akşam yatmadan önce yapmaya özen gösterin.

Sırt Egzersizi

Bu egzersiz özellikle gün içerisinde yaptığı iş nedeniyle sırt ve bel ağrısı yaşayanların imdadına yetişiyor. Öncelikle yere sırt üstü yatın. Bacağınızın birini dizinizi kırarak diğer bacağınızın üzerine atın. Bacaklarınızın yere 90 derecelik bir açıyla duracağı şekilde ellerinizle diğer bacağınızı tutun. Bu esnada hem boynunuzu hem de başınızı rahat edeceğiniz bir pozisyonda tutmanız gerekiyor. En az 30 saniye boyunca bu pozisyonda kalın ve bu sırada çok düzenli bir şekilde nefes alıp verin. Sonrasında 30 saniye de diğer bacağınızı kullanarak yapın.

Bacak Esnetme Egzersizi

Gün boyunca vücudunuzun ağırlığını taşıyan bacaklarınızın da uyku öncesinde rahatlamaya ihtiyacı var. Bu nedenle bacaklarınızı esneterek daha hızlı dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Yere oturun ve bacağınızın birini ileriye düz şekilde uzatın. Diğer bacağınızı kıvırın ve kendinize doğru çekin. Sırtınız dik pozisyonda olacak şekilde uzattığınız bacağınızın parmaklarını 30 saniye boyunca tutmaya çalışın. Sonrasında aynı hareketi yine 30 saniye diğer bacağınız için yapın. Elbette bu egzersizde de düzenli şekilde nefes alıp vermeniz mühim!

Ayakta Esneme Egzersizi

Bu egzersizi ayakta yapmalısınız. Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve ellerinizi kaldırarak yukarıda birleştirin. Ayaklarınız yerde sabit kalsın ve ellerinizle vücudunuzu sağa, sola doğru esnetin. Bu pozisyonu 30 saniye boyunca koruyarak egzersizi yavaş şekilde yapmaya devam edin. Bu sayede hem belinizin hem de karın kaslarınızın esnemesini, rahatlamasını sağlamış olacaksınız. Düzenli nefes alıp vermeyi de unutmayın!

Kedi ve Deve Egzersizi

Ellerinizi yere koyarak diz çökün ve kedi pozisyonuna geçin. Önce sırtınızın kamburunu çıkarın ve bu sırada başınızı öne doğru eğin. 10 saniye bekledikten sonra tam tersi olan hareketi yapın. Boynunuzu yukarıya kaldırarak kalçanızı dışarıya çıkarın. Hem boyun hem de bel sağlığı için son derece faydalı olduğu bilinen kedi ve deve egzersizi asında herkesin günde bir kez de olsa yapması gereken egzersizler arasında yer alıyor. Uzmanlar bu egzersizin faydalarını sıklıkla dile getiriyor.

Yoga Oturuşu Egzersizi

Bağdaş pozisyonu alarak yere oturun. Ellerinizin ikisini de dizlerinizin üzerine koyun ve yavaş bir şekilde düzenli olarak nefes alıp verin. Nefes almanız da vermeniz de 3’er saniye sürmelidir. En az 30 saniye boyunca bu hareketi tekrarlayın. Bu sırada gözlerinizin kapalı olması ve hiçbir şey düşünmüyor olmanız da önem taşıyor. İçinizden saymanız herhangi bir düşünceye kapılıp gitmenizi önler.

Benzer İçerikler
Nöroloji bilimi ile alakası olmayan kişiler dahi, sağlıklı bir uykunun çok önemli olduğunu bilir. Zira uyku bir anlamda zihin ile bedenin dinlenmesi a...
Uyku apnesi olan kişilerde aşırı sinirlilik ve huzursuzluk sıkça gözlenir. Bu durum kişinin iş hayatını ve özel hayatını olumsuz olarak etkileyerek ki...

Bence deniyecem.ama şans şansa varılasa tabii yalan söylemiyorum.

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol