Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Uyku Kalitesi Nedir Ve Nasıl Artırılır?

Uyku Kalitesi Nedir Ve Nasıl Artırılır?

Bizlerin uyku ihtiyacı 7,5- 8,5 saat arasındadır. Uyku bedenimizin dinlenmesi, hücrelerimizin yenilenmesi ve bir sonraki gün için enerji depolanması için gereklidir. Hayatımızın yaklaşık üçte biri uyuyarak geçmektedir. Yaşamımızda bu kadar geniş yer kaplayan uykunun; nasıl olduğu, ne kalitede olduğu veya olumsuz etkileyen durumların neler olduğu gibi sorunların cevaplarını bilmemiz sağlığımız açısından önemlidir. Kaliteli uyku sağlıklı yaşama açılan bir penceredir. Aynı zamanda çevremizdeki insanlar, ailemiz için de önemlidir.

Uyku kalitesi uykunun verimliği olarak da açıklanabilinir. Kaliteli uykunun ardından verimli bir güne başlanır.kaliteli uykunun en büyük düşmanı horlamadır.Çünkü horlayan birisi bir de bunun üzerine uyku apnesi var ise geceleri yeterli miktarda oksijen alamaz ve vücut adete uykuda savaşır.Bu da uyku kalitesini düşürür. Peki kaliteli bir uyku için nelere dikkat etmeliyiz ya da neler yapmalıyız?

Kaliteli uyku için 8 altın anahtar?

  1. Kilomuza dikkat etmeliyiz, eğer kilo alıyorsak bu horlama ve uyku apnesine neden olur. Fazla kilolardan hızlıca kurtulmalıyız; bu konuda başarılı değilsek bir diyetisyenden destek alabiliriz.
  2. Akşam yemeğini geç saatlerde yemekten kaçınmalıyız.
  3. Akşam yemekleri mümkün olduğunca hafif ve sebze kaynaklı olmaldır.
  4. Alkol ve sigara horlama ve uyku apnesinin destekleyicisi kaliteli uykunun düşmanıdır. Bu kötü alışkanlıkları terk etmeliyiz.
  5. Düzenli yapılan spor vücudumuzu hastalıklara karşı direnç kazandırır. Horlama ve uyku apnesi de hastalık olduğuna göre bunların oluşması engellenir. Spor yapan kişilerde kalp-damar yapısı sağlıklıdır ve ciğerlerin oksijen kapasitesi genişlemiştir. Bundan dolayı uyku kalitesi artar.
  6. Stres vücudumuzu bütünüyle olumsuz olarak etkiler ve birçok hastalığın öncüsüdür. Stresli insanlar gün içinde gergin olurlar ve kasları da normale göre daha fazla gergin olur. Stres uyku kalitesini düşürür, bundan dolayı hayatımızı daha rahat ve huzurlu geçirecek yolları bulmamız gerekmektedir.
  7. Düzenli uyku saatimizin olması vücudumuzun yenilenmesi açısından önemlidir. Her gün aynı saatte uyumak uyku kalitesini artırır.
  8. Uyku kalitesini bozan horlama ve uyku apnesi gibi hastalıklar var ise en kısa zamanda tedavi olunması gerekir.
Benzer İçerikler
Eşinizi ya da sevgilinizi elbette seviyorsunuz, ancak horlaması nedeniyle her günü uykusuz geçirmek oldukça zor! Partnerinizle bu konuyu konuşmanız ve...
Sadece Türkiye'de 20 milyon kişinin horladığını biliyor muydunuz? Horlamanın nedenleri ve tedavisi ise oldukça ilginç... Dil kökü, üst solunum hava yo...

Daha kaliteli uyumak istiyorum fakat horlama sorunumdan dolayı sürekli uykum bölünüyor. Deliksiz uyku denilen şeyi henüz yaşayamadım.

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol