UYKU APNESİ

Merhaba, Ben Dr. Tuğrul Saygı. Bu yazıda sizlere uyku apnesi ile ilgili bilmediğiniz birçok bilgiyi anlatacağım. Aklınıza takılan soruları ücretsiz danışmak için bizi arayabilir ya da iletişim formumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

Uyku apnesi nedir?

Uykuda nefessizlik durumudur. Uyku sırasında,  nefes yolundaki kaslar, dokular gevşeyerek hava yolunu tamamen tıkar. Kişi uyku sırasında bilinci kapalı halde belli süreler ile nefes alamaz ve bu süreler  artarsa uykuda ölüm, boğulma gibi gibi hayati durum ortaya çıkar. Bundan dolayı uyku apnesi önemsenmeli ve en kısa sürede tedavi olunması gerekmektedir.  Bu nefessiz kalınma süreler aynı zamanda beynin de oksijensiz kalmasına neden olabileceğinden beyin felcine, inmeye neden olur. Uyku apneniz varsa en kısa sürede tedaviye başlanılması gerekir. Çünkü her gece tekrarlayan ölüm riski vardır.

Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesinin teşhisi zor değildir. Uyku tıkanmalar genellikle yanında uyuyanlar tarafından fark edilir; “ nefesini tutuyorsun, boğulacak gibi oluyorsun” gibi ifadeler ile kullanılır. Buna tanıklı uyku apnesi denir. Nefes alışı belli bir süre durur ve ardından ani bir hareketle nefes alınır.

Uykuda nefes durduğu için beyin ve kalp olumsuz olarak etkilenir.  Tıkanan kişi rahat nefes alıp kaliteli uyku uyuyamadığı için sabahları yorgun adeta dayak yemiş gibi kalkar. Boyun yastık bölgesi terlemekten ıslak olur. Gün içinde dayanamayacak kadar ciddi uyku atakları olur. Trafikte kırmızı ışıkta yada masa başı işlerde uyuklamalar olur. Merdiven çıkarken nefessiz kalma, kalp sıkışması olur. Özellikle akşamları yemekten sonra televizyon karşısında uyuklamalar olur.

Uyku sırasında aralıklarla nefesin durması en önemli belirtisidir. Ayrıca sabahları yorgun uyanma, terleme, gün içerisinde sürekli yorgun ve bitkin hissetme, huzursuz bacak sendromu, huzursuzluk ve gerginlik, gündüz uyuklama hali, konstrasyon bozukluğu ve unutkanlık, erken boşalma, merdiven çıkarken göğüste ağrı ve çarpıntı gibi durumlar uyku apnesini belirtileridir.

Nedenleri nelerdir?

Uyku apnesinin nedenleri ile horlamanın nedenleri aynıdır, farkı ise uyku apnesinde artık hastalık daha da ilerler ve hayati riskler ortaya çıkar.

 1. Aşırı kilo
 2. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar
 3. Kısa ve kalın boyna sahip olmak
 4. Alt çenenin normalden geride olması
 5. Genetik geçişler
 6. Uzun zamanlı sakinleştirici veya kas gevşetici kullanılması
 7. Stresli yaşam
 8. Burun tıkanıklığı

Tedavi Yöntemi

Günümüzde cerrahi yöntemler ( küçük dili kesme, ameliyat) artık uyku apnesi tedavisinde yeteri kadar iyileşme sağlayamadığı için nadiren yapılmaktadır. Uyku apnesinin bilimsel olarak iki tedavi yöntemi vardır.Uyku apnesi tedavisi için bizimle iletişime geçebilir ücretsiz muayene olabilirsiniz.

 1. Maske (CPAP)
 2. Horlama Protezi

CPAP maskesi uyku apnesinin tedavisinde etkili bir yöntem olmasına rağmen kullanımı zordur. Uyku sırasında sürekli sırt üstü yatılmasını gerektirir. Ayrıca çoğu zaman CPAP kullanalar eşlerinin yanında adeta bir pilot gibi uyumaktan rahatsız olurlar. Cihaz çalışırken ses çıkarttığı için yanlarında uyuyanlarda rahatsız olabilmektedirler. Büyük ve taşınması zordur.

Horlama protezi ise uyku apnesi tedavisinde CPAP maskesi kadar etkili ve kullanımı çok rahattır. Takıldığı ilk geceden itibaren horlama ve uyku apnesini keser. CPAP maskesi kullanamayanlar için alternatiftir. Ağzın içinde kaldığı için dışarıdan fark edilmez ve bu da yanındakilere karşı olan tedirginliği ortadan kaldırır.

Horlama (aparatı) Protezi Nedir?

İlk defa 1992 de uygulanmaya başlanan horlama protezi hem hem horlama hem de uyku apnesini engeller. Şekil olarak boksör dişliklerine benzer. Fizik tedavi gibi nefes yolundaki sarkmış olan kasları kuvvetlendirir. Uyku sırasında alt çenenin geriye kaçmasını engeller ve hava yolunu açık tutarak horlama ve uyku apnesini keser. Horlama protezinin diğer tedavi yöntemlerine göre bir çok avantajları vardır. Bunlar;

 • Sadece dişlere oturduğu için kullanımı rahat
 • İlk geceden itibaren etkisini gösterir
 • Hem horlama hem de uyku apnesini keser
 • Horlama protezini kullanan kişi her yere rahatça yanında götürebilir, yolculuklarda kullanılır
 • *Ağız kuruluğunu engeller.

Uyku Apnesi testi nedir?

Uyku apnesi testinde hastalığın tipi ve şiddeti öğrenilir. Bu testler için özel yapılmış klinik odalarında kişinin vücuduna birçok elektrotlar, sensörler bağlanarak uyutulur. Çıkan sonuçlara göre hastalığın tipi ve şiddetine karar verilir. CPAP maskesi kullanmak isteyenler bu uyku testini yaptırmak zorundadır fakat horlama protezi kullanmak isteyenler bu testi yaptırmalarına gerek yoktur.

Ameliyatla çözümü var mı?

Kulak Burun Boğaz Uzmanları horlama ve uyku apnesi nedeni olan sarkmış dokuları ameliyat yapar. Artık günümüzde çok sık uygulanmayan bu operasyonlar destekleyici olarak nadiren uygulanmaktadır. Uyku apnesi ameliyatı bazı dezavantajları içerir. Bunlar;

 • Nüks etme riski yüksektir
 • İyileşme süreci ağrılıdır.
 •  Kilo problemi olanlar ve sağlık durumu ameliyat olmaya elverişsiz olanlar da uygulanamaz.
 • Her zaman yeterli düzelme sağlanamayabilinir.

Uyku apnesinin bitkisel çözümü var mıdır?

Uyku apnesinin tedavisi olarak bilimsel olarak kanıtlanmış bir bitkisel çözüm yoktur. Bununla birlikte rahat bir uykuya geçmeyi sağlayan papatya gibi bazı bitki çaylarının kullanılması önerilir.