Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Sol Yana Uyumanın Faydaları

Sol Yana Uyumanın Faydaları

Pek çok insan, kaliteli ve yeterli sürede uykunun fiziksel ve zihinsel sağlık için çok önemli olduğunun farkındadır. Ancak fazla bilinmeyen, uyunan pozisyonun da en az uyku süresi kadar önemli olduğu gerçeğidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sol yana uyumanın faydaları diğer yanlarda (sağ, sırt üstü ve yüz üstü) uyumaya oranla daha fazladır.

Sol yana doğru uyumak, sağlığımızı ciddi şekilde iyileştirir ve hatta hayatımızı bile kurtarabilir. Sırt üstü uyumak, nefes almada güçlük yaratabilir, astım ve uyku apnesi rahatsızlıkları olan kişiler için özellikle daha çok tehlikelidir. Sağ taraf üzerinde uyumak ise sindirim problemleri yaratabilir. Vücudun sol tarafı, baskın lenfatik taraftır; sol yanda uyumak, vücuttaki toksinlerin, lenf sıvılarının ve atıklarının, göğüs kanalı ve lenf düğümleri aracılığıyla filtrelenebilmesi için daha fazla zaman yaratır. Sağ yanda uyuduğumuzda lenf sisteminin daha yavaş çalıştırılmasıyla toksin birikimi sonucu oluşabilecek ölümcül hastalıkların riskini arttırmaktadır. Lenf sisteminin tam kapasite çalışmaması, toksinlerin filtrelemesi ve lenf sıvısının vücuda dağıtılması konusunda yetersiz kalabilir.

Sol yanın üzerinde uyunmaya başlandığında, vücudun toksin imhasında daha verimli olmaya başladığı fark edilecektir. Bu uyku pozisyonuyla birlikte sindirim sistem iyileşmektedir ve vücudun besleyici maddelerin hızlı bir şekilde özümsenebilmesini ve toksinlerden kurtulmasını sağlamaktadır.Sol yanda uyunduğunda, sindirimin yerçekiminin basit olması nedeniyle sağdan daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Sol yanda uyunduğu zaman midedeki besin kalıntıları kalın bağırsaktan inen kolona kolayca geçiş sağlar. Bu durumda mide ve pankreas daha rahat ve doğal olacakları için pankreatik enzimlerin ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına olanak tanır.

Sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilmek için doktorlar özellikle hamile kadınların sol yanda uyumasını önerir. Tabi ki bu durum sadece hamile kadınlar için geçerli değil, sol yanda uyumak kalbimizin üzerindeki baskıyı hafiflettiği için sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sol yanda uyumak hamile kadınlar için sadece kan dolaşımını düzenlemekle kalmaz; bununla birlikte belin üzerindeki baskıyı ve rahmin karaciğeri sıkıştırmasını önler ve fetüse, böbreklere ve rahme giden kan akışını artırır.

Sol yana uyumanın bunca faydasının yanı sıra bazı olumsuz etkileri görülebilir. Özellikle kalp rahatsızlığı, uyku apnesi, glokom, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklara sahip insanlar üzerinde olumsuz etkileri söz konusu olabilir. Bu rahatsızlıklardan birine sahip bireylerin uyku pozisyonları ile ilgili bir uzmana danışmaları daha sağlıklı olacaktır.

Benzer İçerikler
Sinir sistemindeki toksik atıkların vücuttan atıldığı, doku ve hücrelerin kendini yenilediği, dolaşım sisteminin daha yavaş çalışarak dinlendiği uyku...
Bildiğiniz gibi apne, nefesin durmasıdır. Tıkayıcı uyku apne sendromu (TUAS) ise üst solunum yollarında, dil arkası ve yutak çevresindeki darlığın ile...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol