Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Soğuk Algınlığı Nedir, Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Algınlığı Nedir, Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı, burnunuzun ve boğazınızın (üst solunum yollarının) viral bir enfeksiyonudur ve genellikle zararsızdır. Birçok virüs türü soğuk algınlığına neden olabilir.

Sağlıklı yetişkinler her yıl iki veya üç kez soğuk algınlığına yakalanabilirken, soğuk algınlığı bebek ve küçük çocuklarda daha sık görülebilir.

Çoğu insan soğuk algınlığından bir hafta veya 10 gün içinde kurtulur. 

Genel olarak, soğuk algınlığı için tıbbi yardıma ihtiyacınız yoktur. Fakat sigara içen kişilerde semptomlar daha uzun sürebilir. Ancak belirtiler düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza görünebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı semptomları genellikle soğuk algınlığına neden olan bir virüse maruz kaldıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişebilen belirti ve semptomlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Tıkanıklık
 • Hafif vücut ağrıları veya hafif bir baş ağrısı
 • Hapşırma
 • Düşük dereceli ateş
 • Genel olarak kendini iyi hissetmemek

Soğuk Algınlığına Neler İyi Gelir?

Soğuk algınlığına yakalanırsanız, bir ila iki hafta boyunca hasta olmayı bekleyebilirsiniz. Fakat bu, mutsuz olmanız gerektiği anlamına gelmez. Aşağıdaki çözümler daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

1. Dinlenin

Vücudunuzun iyileşmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır.

2. Gargara Yapın

Bir tuzlu su gargarası, boğaz ağrısını geçici olarak rahatlatabilir. 

3. Tıkanıklıkla Mücadele Edin 

Reçetesiz satılan burun damlaları ve spreyleri, tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir.

4. Ilık İçecekler Tüketin

Tavuk çorbası, çay veya ıhlamur gibi ılık sıvılar alarak, soğuk algınlığını yatıştırabilir ve mukus akışını artırarak tıkanıklığı hafifletebilirsiniz.

5. Bal Yiyin

Bal, yetişkinlerde ve 1 yaşından büyük çocuklarda öksürüğü gidermeye yardımcı olabilir. Balı aynı zamanda sıcak bitki çaylarıyla da deneyebilirsiniz.

6. İlaçları Sadece Belirtildiği Şekilde Alın

Bazı soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestan ve ağrı kesici gibi birden fazla bileşen içerir, bu nedenle çok fazla ilaç almadığınızdan emin olmak için aldığınız soğuk algınlığı ilaçlarının etiketlerini okuyun.

Soğuk Algınlığı Tedavisi 

Soğuk algınlığı için belirgin bir tedavi yoktur, ancak soğuk algınlığı virüslerinin yayılmasını yavaşlatmak için sağduyulu önlemler alabilirsiniz:

1. Ellerinizi yıkayın

Ellerinizi iyice, sık sık sabun ve suyla en az 20 saniye yıkayın. Sabun ve su yoksa, en az %60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Çocuklarınıza el yıkamanın önemini öğretin. Yıkanmamış ellerle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının.

2. Eşyalarınızı dezenfekte edin

Kapı kolları, ev anahtarı, elektronik cihazlar, mutfak ve banyo tezgahları gibi sık temas edilen yüzeyleri her gün temizleyin ve dezenfekte edin. Bu, özellikle ailenizden biri üşüttüğünde önemlidir. Eğer çocuğunuz varsa, oyuncaklarını periyodik olarak yıkayın.

3. Öksürüğünüzün yayılmasını engelleyin

Hapşırırken veya öksürürken mendil kullanın. Kullanılmış mendilleri hemen atın, ardından ellerinizi iyice yıkayın. Mendiliniz yoksa, dirseğinizin kıvrımına hapşırın veya öksürün ve ardından ellerinizi yıkayın.

4. Paylaşımda bulunmayın

Bardakları veya yemek kaplarını diğer aile üyeleriyle paylaşmayın. Siz veya bir başkası hasta olduğunda, kendi bardağınızı veya tek kullanımlık bardaklarınızı kullanın.

5. Soğuk algınlığı olan insanlardan uzak durun

Soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçının. Mümkün olduğunca kalabalıklardan uzak durun. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.

6. Çocuk yuvalarının politikalarını gözden geçirin

Eğer çocuğunuz varsa, İyi hijyen uygulamalarına ve hasta çocukları evde tutma konusunda net politikalara sahip olan bir çocuk yuvası arayın.

7. Kendinize dikkat edin

İyi yemek yemek, egzersiz yapmak ve yeterince uyumak sadece soğuk algınlığından korunmak için değil, genel sağlığınız için de faydalı olacaktır.

Soğuk Algınlığı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Soğuk algınlığı belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığı virüsü kaptıktan sonraki bir ila üç gün içinde aşağıdaki gibi belirtilere sahip olursunuz:

 • Hapşırma
 • Burun akması
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Ateş (en sık çocuklarda)

2. Soğuk algınlığı en çabuk nasıl geçer?

Soğuk algınlığını yenmenin en iyi yolu dinlenmek, bol sıvı içmek ve semptomları ağrı, öksürük ve tıkanıklığı gideren ilaçlarla tedavi etmektir.

3. Soğuk algınlığı için ne iyi gelir?

Dinlenerek, bol sıvı içerek ve semptomları ağrı, öksürük ve tıkanıklığı gideren ilaçlarla tedavi ederek soğuk algınlığını yenebilirsiniz.

4. Üşütme ne kadar sürede geçer?

Üşütme sağlıklı insanlarda genellikle 7 ila 10 gün içinde geçer. Ateş de dahil olmak üzere üşütme semptomları yaklaşık 5 gün sonra kaybolur, ancak birkaç gün daha öksürük ve halsizlik hissedebilirsiniz. 1 ila 2 hafta içinde tüm belirtilerinizin geçmesi gerekir.

5. Üşütme ne kadar sürede geçer?

Centers for Disease Control and Prevention (CDC)’a göre, yetişkinlerin çoğu yaklaşık 7 ila 10 gün içinde üşütmeden kurtulur.

6. 1 günde soğuk algınlığı nasıl geçer?

Soğuk algınlığından kurtulmanın bir yolu yoktur. Soğuk algınlığı genellikle tedavi olmaksızın kendi kendine geçer. Bununla birlikte, bol bol dinlenmek gibi 1 günde iyileşmeye yardımcı olacak bazı adımlar atabilirsiniz.

7. Terlemek soğuk algınlığına iyi gelir mi?

Ateşin kendisi bir hastalık değildir; enfeksiyona, iltihaplanmaya veya hastalığa bir yanıttır. Vücudunuzun bir hastalıkla savaştığının bir işaretidir, ancak mutlaka tedavi gerektirmez. Kendinizi daha fazla terletmeniz, sağlıksız bir yaklaşım olmasa da, iyileşmenize yardımcı olmaz.

Benzer İçerikler
Uyandığımda kendimi yorgun hissediyorum şikayeti günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği bir durumdur. Uyandığınızda kendinizi dinç ve enerjik hissetmek günün geri kalan kısmında daha üretken ve mutlu olmanıza katkıda bulunabilir.
Halk arasında ve tıp çevrelerinde “diyabet” olarak da bilinen “şeker hastalığı”; Yunanca “Diabetes Mellitus” ismi ile literatüre geçmiştir. Dilimizdek...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol