REM UYKUSU VE ÖNEMİ

REM uykusu, uykunun rüya görülen evresidir, bu dönemde görülen rüyaların uyanınca hatırlanmaktadır. Bu evre uykunun diğer evrelerinin arasına serpiştirilmiştir. Çok sayıda farklı özellik ile ilişkilidir. REM uykusu aynı zamanda paradoksal uyku olarak da bilinmektedir; çünkü önceleri, hızlı göz hareketleri ve huzursuzluğun eşlik etmesi araştırmacılara bu uyku evresinin hafif uyku olduğunu düşündürse de, kas paralizisinin de olaya eşlik etmesiyle aynı zamanda paradoksal olarak da ağır bir uyku olduğu saptanmıştır.
Uyku apnesinin çoğaldığı evre REM dönemine rastlar.  Tıkayıcı uyku apnesi uykuda iken solunumun en az 10 saniye süreyle durmasıdır. Apne dönemini kısa süreli uyanma dönemi (aurosal faz) takip eder. Apne sayısı arttıkça uyuma ve uyanma ile geçen süre de artar. REM uykusuna girerken uyandırılarak bu uykudan yoksun bırakılan bireylerde bir sonraki gün daha fazla kaygı, sinirli olma, tahammül edememe ve dikkati toplama güçlüğü olduğu gözlemlenir. Yapılan bazı çalışmalar gösteriyor ki REM uykusunun yeterli oranda alınmaması yeni bilgileri öğrenme ve geçen güne ilişkin bilgileri hatırlama güçlüğüne sebep olur. Her fırsatta gündüz uyuklamaları başlar. Karar vermede ve çözümleme yeteneğinde düşüş görülür. Bu durum başarısızlık, mutsuzluk, bıkkınlık meydana getirir. Yanı sıra  konsantrasyonun bozulmasıyla trafik kazalarına meyil artar. Fiziksel beceriler zayıflar. Zihinsel ve bedensel gelişimleri söz konusu olan bebeklerde 50% gibi yüksek bir oranda REM uykusu gözlemlenir. Bu oran erişkinlik döneminde 25%’e, yaşlılıkta ise 15%’lere iner. Yaşla birlikte REM uykusuna gereksinim azalır.
REM uykusunun özellikle akşam 22:00 – 02:00 arası alınan uykunun hem vücut hem de ruh sağlığı açısından çok önemli olduğu kabul ediliyor. REM uykusunda, sinirler arasındaki bağlantı olan sinapslar güçleniyor, yenileri oluşuyor ya da gerekli olmayan sinaps bağlantıları kopar. Kısacası, REM uykusu beyindeki bağlantıların yeniden şekillenmesinde çok büyük önemi söz konusudur. Belleğin gelişmesine ve öğrenmeye de önemli katkısı bulunur. REM uykusunun rüya görmeyle yakın ilişkisi var. Uykunun bu bölümünde uyandırılan kişilerin neredeyse tamamına yakını rüya gördüklerini ifade ediyorlar. Bu durumda, REM uykusunun insan beyni ile yakından ilişkisinde rüyaların büyük önemi olduğu düşünülür.

One Comment

  1. Ahmet Bilir
    Ara 09, 2017 at 10:40 am

    Rem uykumu Xiaomi marka bilekliğimle ölçüyorum ve yaklaşık 2 saat çıkıyor. Bu süre yeterli mi

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.