Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Kadınlarda Horlama Oranı

Kadınlarda Horlama Oranı

50 yaş üstü kadınların, aynı yaş grubundaki erkeklere oranla daha fazla horladıkları yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.Horlama sorunu daha çok erkeklerde gözlemlense de kadınlar arasında tahmin edilenden çoktur. Türkiye de yapılmış bazı çalışmalarda kadınlarda horlama oranının % 30’lara kadar çıktığı belirtilmiştir.Kadınların yağlanma yerleri basen bel bölgeleri olduğu için erkeklere göre horlama konusunda daha şanslıdır. Fakat menopoz dönemiyle yağlanma bölgeleri boyun bölgesinde olduğu için horlama oranlarında ciddi artış gözlenir. Yağlanmış bir boyunda soluk alma yolu daralacağı için horlama daha çok olur.Kadınlarda horlama oranı % 8-10 civarlarındayken menopoz sonrası ciddi artma göstererek %40’lara çıkar. Horlama beraberinde bir çok tehlikeli hastalığa neden olduğu için vakit kaybedilmeden tedavi edilmelidir.

Yapılan klinik araştırmalar, horlama sorununun erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla görüldüğünü ortaya koyuyor. Ancak kadınlarda da bu sorun sanılandan çok daha yaygın bir şekilde görülüyor. Yetişkin kadınlarda horlama görülme oranının % 50’lere ulaştığını belirtebiliriz. Ayrıca 50 yaş üstünde olan kadınların yine 50 yaş üstünde olan erkeklere nazaran daha yaygın şekilde horlama sorunu yaşadıkları da biliniyor.

Kadınlarda horlama sorunu özellikle menopoz döneminden sonra artıyor. Menopoz döneminde kadınların vücudunda testesteron (erkeklik hormonu) daha fazla salgılanmaya başlanıyor. Bundan kaynaklı olarak vücutta bazı değişimler meydana geliyor ve bu da beraberinde horlama ile uyku apnesi sorununu getirebiliyor. Horlama sorunu kadınlarda özellikle 65 yaş üstünde çok daha sık görülüyor.

Kadınlarda Neden Yaş İlerledikçe Horlama Artıyor?

Menopoz dönemi öncesinde kadınlarda horlama oranı yaklaşık olarak % 10 iken menopoz sonrasında horlama oranı % 40 gibi yüksek bir düzeye ulaşıyor. Ancak yine araştırmalar kilo kontrolü olan kadınlarda menopoz dönemi sonrasında horlama oranının daha az görüldüğü ve mevcut horlama sorununun da daha hafif düzeyde seyrettiği anlaşılıyor. Kadınlarda yağlanma menopoz sonrasında boyun bölgesinde gerçekleşiyor. Zira horlama nedenleri arasında boyun bölgesinde yağlanma olması da gösteriliyor. Çünkü boyunda yağlanma olması nefes alıp vermeyi zorlaştıran, son derece önemli bir sorundur.

Yaşlanma ile birlikte vücuttaki dokularda gevşeme olması bu problemin daha fazla görülmesini beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle kadınlarda yaş ilerledikçe horlama oranları da yükselir. Ülkemizde ise kadınlarda horlama oranının % 30 düzeyinde olduğu yapılan son araştırmalar ile anlaşıldı. Horlama sorunu yaşayan kadınların büyük bölümünde fazla kilo sorunu da bulunuyor. Sonuç olarak horlama kadınlar için de yaygın görülen bir sorun! Ancak uygun tedavi ile hangi yaşta olursanız olun, horlama ve uyku apnesi sorunundan kurtulabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Bebeklerin gece beslenmeleri azaldığında uyku eğitimi alması ve kendi başlarına uykuya dalabilmeleri gerekiyor. Özellikle çok uzun bir dönemi uykusuz...
Bildiğiniz gibi apne, nefesin durmasıdır. Tıkayıcı uyku apne sendromu (TUAS) ise üst solunum yollarında, dil arkası ve yutak çevresindeki darlığın ile...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol