Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlama Ve Uyku Apnesinin Akıllı Telefon Uygulamaları İle Tespiti

Horlama Ve Uyku Apnesinin Akıllı Telefon Uygulamaları İle Tespiti

Horlama çoğu zaman sadece rahatsız edici ve gürültü olarak algılansa da önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Horlama sesi uyku sırasında alınan nefesin zorlanmasıyla ortaya çıkar. Bazen bu durum daha da kötüye giderek nefes yolunun tamamen tıkanmasına yani uyku apnesi ne yol açabilir. Alınan nefes miktarı yani oksijen azalır, her gece tekrarlayan bu durum vücudumuza ciddi zarar verir. Kalp rahatsızlıkları (yüksek tansiyon, aritmi, kalp krizi, uykuda kalbin durması gibi), beyin felci, Alzheimer, diyabet gibi hayati hastalıklarının habercisi olabilir.

Gerek horlama gerek ise uyku apnesinin teşhisini koymak zor mudur? Aslında çok zor değildir. Bir kişi her gece horluyorsa, yan yatarken de horluyorsa horlama hastalığına yakalanmıştır; bununla beraber uykuda belirli aralıklarla nefesi duruyorsa, sabahları yorgun uyanıyorsa, boyun ense bölgesinde terleme oluyorsa, gün içinde sıkça uyku atakları geliyorsa ve bitkin oluyorsa bu kişi de uyku apnesinin olduğunun göstergesidir. Horlama ve uyku apnesi ciddi bir rahatsızlıktır. Öncelikle bunun bir hastalık olduğunun kabul edilmesi gerekir.

Horlayan ve uyku apnesi olan kişinin yanında uyuyanlar bunu çok rahat gözlemelerine rağmen tek başına yaşayanlar ne yapabilir? Ya da horladığını kabul etmeyen insanları nasıl ikna edebiliriz.Günümüzde adete bizim bir organımız, uzvumuz olan akıllı telefonlar bize yardımcı olabilir. Akıllı telefonlar içerdikleri birçok uygulamalar ile hayatımızı kolaylaştırıyor ve kolaylaştırmaya devam ediyor. Artık uyku takibi ve kalitesini ölçen birçok uygulama var. Ne kadar süre horladığımızı, uykumuzda nefesimiz durup durmadığını, kaç saat uyuduğumuzu, uyku kalitesinin yüzdesinin ne kadar olduğunu bu uygulamalar ile tespit etmek artık çok kolay. Günümüzde horlama ve uyku apnesinin en iyi tespit eden yöntem uyku testleridir.

Bu testler hastane ortamında uyutularak yapılır. Bedenimize birçok kablo bağlanarak veriler alınır. Şu ana kadar en doğru verilere ulaştığımız yöntem uyku testleridir. Fakat başka bir yerde uyuma zorunluluğu, bağlanan kablolardan dolayı rahat uyuyamama vepahalı olması bu testlerin başlıca dezavantajlarıdır. Bundan dolayı bu akıllı telefon uygulamalarını hastalığın tespit edilmesinde kullanabiliriz. Sadece tespitinde değil aynı zamanda horlama protezi kullanıyorsak protezin etkisinin nasıl olduğunu ve tedavinin takibinde de kullanabiliriz. 

Akıllı Telefonlar için Horlama Uygulamaları

Google Android Horlama Uygulamaları

iOS Uygulaması

Benzer İçerikler
Gündüz uykululuk hali, uyku ile alakalı bozukluklarda en çok görülen belirtidir. Tanım olarak; gece alınan yeterli uykuya rağmen gün içinde artmış yor...

Bilgi almak istiyorum

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol