Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlama Saç Dökülmesini Neden Olur Mu?

Horlama Saç Dökülmesini Neden Olur Mu?

Bu yazımızda horlama ile saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi inceleyeceğiz. Çözümünü bulamadığınız saç dökülmesi sorununuz belki de horlamaya bağlı olarak gelişmiş olabilir.Genetik faktörler, stres ve kafa yaralanmaları saç dökülmesinin genel nedenleri olarak sayılabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile horlama ve uyku apnesininde saç dökülmesine neden olduğu kanıtlanmıştır.

Uyku apnesi, nefes almada zorlanma ile karakterize bir uyku rahatsızlığıdır. Uyku sırasında boğaz kaslarının gerginliklerini kaybederek tıkanmaya yol açarak uyku apnesini oluşturur, bununla birlikte dil ve küçük dil de geriye kaçarak üst hava yolunu tıkar.

Uyku apnesi ile saç dökülmesi arasındaki ilişki iki nedenle açıklanır:

  1. Kan dolaşımı: uyku apnesi fiziksel problemlere, migrene, yorgunluğa, kurumuş boğaza ve yüksek tansiyona neden olur. Benzer olarak uyku apnesi kılcal damarlardaki kan taşınması miktarını azaltır. Sağlıklı bir saç için kan dolaşımıyla sağlanan yeterli oksijen çok önemlidir. Uyku apnesi ile kafatasındaki kapiller damarlar zarar görerek saçın beslenmesini azaltır ve bu da saç dökülmelerine neden olur. Ayrıca artan kan basıncı da sağlıklı saç büyümesine zara verir.
  2. Melotonin:Uyku apnesi indirek olarak vücudun yenilenmesi sağlayan melotonin hormonunu etkiler. Çünkü uyku apnesi uyku yetersizliğe neden olur ve ayrıca strese neden olur. Vücutta kronik stres olduğu zaman hormonsalgılanma mekanizması kötü etkilenir. Melotonin salgısı da uyku apnesinde azalır. Sağlıklı büyüyebilen bir saç için melotonin hormonu en önemli hormon arasındadır.

 

Benzer İçerikler
Tükürük bezleri, yiyecekleri sindirmenize ve enfeksiyonlara karşı korunmanıza yardımcı olmak için tükürük üretmekten sorumludur. Üç çift büyük tükürük...
Hepimiz sağlıklı bir yaşam tarzının önemini biliyoruz. Bu sadece egzersiz rutininize değil, aynı zamanda yediğiniz yiyeceklere de bağlıdır. Doğru yiye...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol