Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Horlamanın Riskleri (Zararları) nelerdir?

Horlamanın Riskleri (Zararları) nelerdir?

Horlama, uyurken gürültülü şekilde nefes alıp vermektir. Erkeklerde ve fazla kilolu kişilerde daha sık görülmesine rağmen, herkesi etkileyebilecek yaygın bir durumdur. Horlama yaşla birlikte kötüleşme eğilimindedir.

Buna rağmen, horlama sadece rahatsız edici bir gürültü olarak algılanıp, riskleri göz ardı edilir. Riskleri olmasa ve sadece bir gürültü olarak algılansa bile, eşler arasında veya oda arkadaşları arasında sorunlara neden olacağından tedavi edilmesi gerekir.

Ayrıca horlayan kişi uyku sırasında nefessiz kaldığından, horlamanın uzun ya da sık sık yaşandığı durumlarda organlar ciddi zararlar görebilir. Horlama riski göz ardı edildiği durumlarda birçok psikolojik ve fizyolojik soruna yol açar. Bu nedenle horlamanın bir hastalık olduğunu kabul ederek tedaviye başlamak, yaşam kalitesi ve sağlık açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir: İdeal Uyku Pozisyonu Ne Olmalı?

Horlama Neden Olur?

Horlama, ağız ve burundan hava akışı engellendiğinde meydana gelir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şey hava akışını etkileyebilir:

 1. Tıkalı burun hava yolları

Bazı insanlar sadece alerji mevsiminde veya sinüs enfeksiyonu olduğunda horlar. Septum eğriliği (bir burun deliğini diğerinden ayıran duvar merkezden uzakta olduğunda) veya nazal polip gibi burnunuzdaki problemler de solunum yollarınızı tıkayabilir.

 1. Boğazınızdaki ve dilinizdeki zayıf kas tonusu (gerilimi)

Boğaz ve dil kasları çok rahat olabilir, bu da onların hava yolunuza çökmesine izin verir.

 1. Hacimli boğaz dokusu

Fazla kilolu olmak buna neden olabilir. 

 1. Uzun yumuşak damak veya küçük dil

Uzun yumuşak bir damak veya uzun bir küçük dil (ağzınızın arkasındaki sarkan doku) burnunuzdan boğazınıza kadar olan açıklığı daraltabilir. Nefes aldığınızda, bu onların titreşmesine ve birbirine çarpmasına neden olur ve solunum yolunuz tıkanır.

 1. Alkol ve uyuşturucu kullanımı

Alkol veya kas gevşetici almak da dil ve boğaz kaslarınızı çok fazla gevşetebilir.

 1. Uyku pozisyonu

Sırt üstü uyumak horlamaya neden olabilir. Çok yumuşak veya büyük bir yastık kullanmak da aynı şekilde horlamayı tetikler.

 1. Uyku eksikliği

Yeterince uyumuyorsanız boğaz kaslarınız çok fazla gevşeyebilir.

Horlamanın Riskleri Nelerdir?

Horlamanın Neden Olduğu Psikolojik Sorunlar

 • Depresyon,
 • Sosyal ve psikolojik sorunlar,
 • Eşler arası problemler.

Horlamanın Neden Olduğu Fizyolojik Sorunlar

 • Beyin felci,
 • Beynin küçülmesi ve alzheimer,
 • Kanser riski,
 • Kronik göğüs ve solunum hastalıkları.

Horlama, uyku apnesi gibi bir sağlık sorununun da belirtisi olabilir. Gün içinde aşırı uykunuz varsa, sık sık veya çok yüksek sesle horluyorsanız veya eşiniz bazen nefes almayı tamamen bıraktığınızı fark ederse mutlaka doktorunuza danışın. İyi bir gece uykusu çekebilmeniz için tıbbi yardıma ihtiyacınız olabilir.

Horlamayı Azaltmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Horlamadan iyi bir gece uykusu için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz:

 • Sırt üstü değil, yan yatın.
 • Yatağınızın başını birkaç santim yükseltin.
 • Burun deliklerinizi genişletmek için burnunuzun köprüsüne yapışan elastik şeritler kullanın.
 • Hava yollarınızı açmak için dekonjestanlar kullanın. Doktorunuzla konuşmadan 3 günden fazla kullanmayınız.
 • Düzenli bir uyku programına sadık kalın.

Tüm bu ipuçlarını horlama sorununuzu çözmüyorsa, mutlaka doktorunuza danışın.

Horlama Sorunu Nasıl Engellenir?

Günümüzde horlama tedavisi için kullanılan en etkin materyal horlama protezidir. Uyurken kullanılan horlama protezi, dişler üzerine aynı boksör dişliği gibi takılarak alt çeneyi önde konumlandırır, dilin ve damağın sarkmasıyla tıkanmış olan nefes yolunu açarak horlama ve uyku apnesini engeller. Horlama protezi kullanan hastalarda başarı oranı %90-95’tir.

Horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi ileri bir pozisyonda konumlandırdığı için alt çenesi küçük ve geride olan hastalarda bile horlama ve uyku apnesini engeller.

Sadece geceleri yatarken takılır, gün içerisinde kullanmanıza gerek yoktur. Horlama protezi kişiye özel yapılır ve diş protezi ve dişsizlik durumunda da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Horlamaktan Kurtulmak İçin Yapılmaması Gereken 7 Yanlış

Benzer İçerikler
Partneriniz geceleri horladığınızı ve bu nedenle her günü uykusuz geçirmek zorunda kaldığını söyledi. Şaşkınsınız çünkü horladığınızı siz de bilmiyord...
BEYİN FELCİ Horlama ve uyku apnesi olan kişilerde uyku sırasında alınan oksijen miktarı düşer. Bu düşüş bazen % 50’lere kadar olabilir. Normal bir uy...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol