Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Harvard’lı Dr. Weil: “Bu Yöntemle Uyuyamazsanız Bu İşi Bırakırım”

Harvard’lı Dr. Weil: “Bu Yöntemle Uyuyamazsanız Bu İşi Bırakırım”

Uykusuzluk yaşayanların hayatı kısa sürede bir kabusa dönüyor. Her gece uykuya dalmaya çalışırken yatakta saatlerce zaman harcamak, her sabah işe uykusuz gözlerle gitmek ve konsantre olamamak, herkesin “yorgun görünüyorsun” söylemleri ve daha onlarca sorun, gerçekten yaşam kalitesini düşürüyor. Ancak uykuya kısa sürede geçmenizi sağlayabilecek, kuzuları saymaktan çok daha etkili olan yöntemler de var. Hatta bilim, sadece doğru şekilde nefes alarak 60 saniyede uykuya geçebileceğinizi söylüyor.

Bu yöntemin mimarı Harvard’lı Doktor Andrew Weil. Dr. Wei aslında çok uzun yıllardır uygu ve nefes alma tekniklerine dair araştırma ve çalışmalar yapıyordu. Katıldığı tüm konferanslarda uykunun nefes alma ile çok yakın bir ilişki içerisinde olduğunu vurguluyordu. Sonunda sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım yaptı ve tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Bu paylaşım “Rahatlatıcı Nefes” olarak adlandırılıyor. Kimi çevrelerde ise “4-7-8” tekniği olarak biliniyor. Dr. Weil, bu teknikle yüzlerce kişiyi uyutmayı başardı. Hatta telefonda bile gazetecileri uyuttu ve bu sayede tekniğin çok daha fazla duyulması da mümkün hale geldi.

Dr. Weil bu teknikte son derece iddialı! Hatta “bu yöntemle uyuyamazsanız bu işi bırakırım” bile diyor. Metodu ise şu sözlerle açıklıyor: “Nefes almanın derin bir şekilde psikolojiniz ve vücudunuzdaki sistemlerle bağı var. Basit bir şekilde nefes almaya odaklanarak rahatlayabilir ve hızlı bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Saatin kaç olduğu, sabah ya da akşam olması fark etmez."

Peki, bu yöntemi nasıl uygulayacaksınız? Şimdi sizlere adım adım yapmanız gerekenleri aktaracağız. Öncelikle uyuyabileceğiniz sessiz bir ortama geçmeniz gerekiyor. İlk denemelerinizde uykuya hemen dalamıyor olsanız dahi sizi epey sersemletecek. Bu sayede uykuya geçişiniz de daha kolay olacak. Bir süre sonrasında sadece 60 saniye içerisinde uykuya dalmanın keyfini ve konforunu yaşayabilirsiniz.

  • Yatağa yatın ve dilinizin ucunu üst dişlerinizin arka kısmına temas edecek şekilde tutun.
  • Ağzınızı tamamen kapatın. Burnunuzdan çok yavaş şekilde 4’e kadar sayarak nefes alın.
  • Nefesinizi tutun ve içinizden 7’e kadar sayın.
  • Nefesinizi çok yavaş bir şekilde verirken 8’e kadar sayın.
  • Aynı işlemi 3 kez tekrarlayın.

3 defa yaptığınızda toplamda 76 saniye geçmiş olacak. Çok sayıda kişi tam 60. saniyede uykuya dalıyor. İlk birkaç denemenizde rakamları tutturamayabilirsiniz. Fakat bu tekniğin işe yaraması için saniyelere çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Dr. Weil bu tekniği uygularken sadece nefesinize odaklanmanızın uykuya geçiş sürecinizi kolaylaştıracağını da vurguluyor. Zira nefes egzersizleri yoga tekniklerinde de sıklıkla kullanılıyor. Ancak nefes egzersizi ile birlikte nefese odaklanmamak yöntemlerin işe yaramasını da önlüyor. İçinizden sayıyor olmanız farklı bir konuyu düşünmenizi de önleyecektir. Şimdiden herkese kaliteli ve derin bir uyku süreci yaşamalarını dileriz! İyi uykular…

Benzer İçerikler
Uyku laboratuvarı, bireyin tüm uyku akışının çeşitli cihazlar yardımıyla takip edildiği yere verilen isimdir. Uyku takibi ev rahatlığında bir ortamda...

Ben 5-5-5 yapiorum. Panik atak ve stres icin olan. O sanki daha cok ise yariyor gibi.

Cevapla

nefesi tuttuktan sonra yavaş şekilde 8 saniyede geri veremiyorum

Cevapla
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol