Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Çocuklarda Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarda Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Her ebeveyn çocuğunun düzenli uyumasını ve alışkanlık kazanması gerektiğinin farkındadır. Yeni doğan bebeklerde gelişmelerini sağlıklı tamamlamaları için bu evre oldukça önemlidir. Ebebeynlerin bebeklik zamanlarında verdikleri emeklerin karşılıklarını, çocukları büyütünceye kadar alacaklardır. Bebekken gazını çıkarmak için gösterilen çabaların bile bebeklerde uyku düzeni kazandırdığı unutulmamalıdır.

Önemli olan bebekliklerinde nasıl bir uyku düzeni sahibi olduklarıdır. Bu düzen çocukluklarına da yansıyacaktır.Uyku alışkanlığı kazandırmaya yönelik etkinlikler nelerdir?Öncelikle çocuğunuz mutlaka kendi yatağında yatmasına özen gösterin. Yetişkinler gibi kendisine ait bir odası ve yatağı olmalıdır. Yatmadan önce odasında sessiz ve güvende bir ortam hazırlamanız uykuya kolay dalmasına yardımcı olur. Sizinle aynı yatakta yatmasına izin vermemelisiniz.

Çocuklarda sağlıklı uyku düzeni her şeyden önemli. Nasıl ki biz yetişkinler aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde kalkıyoruz. Çocuklar içinde bu konuda bir düzen olması şart. Bu düzen oturduktan sonra uyku vakti gelen çocuk neredeyse kendisi yatmak isteyecektir. Uyku saatlerinde esnek olmayın, her gün bir saat belirleyin ve o saatte yatırmaya çalışın.Çocuğunuzun odasındaki ışık oldukça önemlidir. Odanın ışığını kapalı tutun.

Çocuğunuz ışıksız ortamdan korkuyorsa gece lambaları veya benzer ürünler tercih edin. Genelde loş bir ışık olmalı ve çocuğun dikkatini çekmemelidir.Yatmadan önce kıyafet değiştirilmesi ve pijamaların giyilmesi. Çocuğun uyku vaktinin gelmesinin anlamasında en önemli unsurlardandır. Eğer çocuklarınız dişlerini fırçalamaya başladıysa yatmadan dişlerini fırçalaması gibi rutin alışkanlıkları olmalıdır. Çocuğunuz bu saydığımız alışkanlıkları kazanması biraz uzun bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Çocuğunuza biraz zaman vermeli ve hareketlerini gözlemlemelisiniz.Unutmayın çocuğunuzun uyku alışkanlığı yoksa kazandırmanız için geç değil. Uyku alışkanlığı baskıyla kazanılmaz. Sadece sabırlı olmalısınız. Uzun ve zor bir süreç olduğu unutmayın. Çocuğunuza kazandırdığınız uyku alışkanlığı tüm çocukluğu boyunca gelişimini olumlu olarak etkileyecektir.

Benzer İçerikler
Uyandığımda kendimi yorgun hissediyorum şikayeti günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği bir durumdur. Uyandığınızda kendinizi dinç ve enerjik hissetmek günün geri kalan kısmında daha üretken ve mutlu olmanıza katkıda bulunabilir.
Deviasyon (septum deviasyonu) yani burun kemiği eğriliği, burunda sık görülen bir bozukluktur. Septum, burun boşluğunun sağ ve sol tarafını ayıran kem...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol