Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Çocuğunuza Uyku Öncesi Okuyabileceğiniz En İyi Kitaplar 

Çocuğunuza Uyku Öncesi Okuyabileceğiniz En İyi Kitaplar 

Çocuklara uyku öncesi kitap okumak, ebeveynler ve çocuklar arasındaki bağı güçlendirirken, çocukların eğlenirken öğrenmesine ve uzun bir gece uykusuna hazırlanmalarına yardımcı olur.

Çocuğunuza yatmadan önce bir masal okuduğunuzda, onu sadece uyumaya hazırlamaya yardım etmekle kalmaz, aynı zamanda nöronların gelişmesine de katkı sağlarsınız.

Yale Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, uyku öncesi düzenli olarak okunan kitapların, çocukların nöronsal aktivitelerini pozitif yönde etkilediğini ortaya koymuştur.

“Çocuklarımıza yatmadan önce neden masal okumalıyız?” sorusunu daha detaylı şekilde ele alacak olursak:

 1. Hayal gücünü ve problem çözme yeteneğini geliştirir

Masallardaki dünya, gerçek dünyadan oldukça farklıdır. Çocuklar masallar sayesinde beklenen sınırların ötesinde düşünmeyi öğrenir. Bu sayede sorunları çözmenin farklı yolları hakkında bilgi edinirler ve kendi sorunlarını çözmenin yaratıcı yollarını geliştirirler.

 1. Ahlaki değerleri öğretir

Masalların geneli ahlaki değerlere önem verir.  Hırsızlık yanlıştır, iyi niyet her zaman kazanır, yabancılarla konuşmak yanlıştır, eve yalnız yürümek farklı sonuçlara yol açabilir vb. Çocuklar, bu tür masallar sayesinde kötü kararların olumsuz sonuçlara yol açabileceğini öğrenir.

 1. Okumayı eğlenceli hale getirir

Okurken eğlenmek, ömür boyu sürecek bir okuma sevgisini geliştirmenin ilk adımlarından biridir. Çocuklar zevk aldıkları masalları dinlediklerinde, okumayı sevme olasılıkları daha yüksektir.

 1. Duygusal dayanıklılık sağlar

Masallar çoğu zaman kahramanın zafer kazandığı fantastik bir senaryoda gerçek hayat sorunlarını gösterir. Bu sayede çocuklar da güvenli bir ortamda bile herkesin başına kötü şeyler gelebildiğini keşfeder ve bu sorunlara karşı nasıl ayakta kalınabileceğini öğrenir.

Çocuk kitapları ve masalları için binlerce seçenek olmasına rağmen, bazı ebeveynler çocuklarına pedagog onaylı en iyi masal kitaplarını okumak ister. 

Siz de bu şekilde düşünüyorsanız, farklı yaşlardaki çocuklar için aşağıda sizin için bir liste hazırladık.

Çocuklara Uyku Öncesi Okunabilecek Kitaplar

İndigo Kitap, Pedagog onaylı kitaplar.

 1. Safari Park’ta Dev Pancar Çılgınlığı (Cath Jones - Eylül  2017)

Cath Jones tarafından yazılan Safari Park’ta Dev Pancar Çılgınlığı, 32 sayfalık resimli bir çocuk kitabıdır.

Kitabın özeti aşağıdaki şekildedir:

Günışığı Safari Park’ı, artık hayvanları kimse ziyarete gelmediği için kapanma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Zebra ve diğer park hayvanları bu durum karşısında çaresizlik içindedir. Bu yüzden parkı yani evlerini kurtarmak için neler yapabileceklerini konuşacakları bir toplantı düzenlerler. 

Ziyaret sayısının artırmak için insanların pancarları sevdiğini düşünerek pancar yetiştirmeye karar verirler. Bu şekilde ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başardılar. Fakat beklenmedik bir şey oldu ve pancarlardan biri beklenmedik şekilde büyüdü.

Safari Park’ta yaşayan hayvanların artık çok büyük bir sorunu vardı: Bu dev pancarla ne yapacaklar? 

Problem çözme ile ilgili eğlenceli ve çok özgün bir hikaye olan Safari Park’ta Dev Pancar Çılgınlığı, özellikle yatmadan önce okunmak için harika bir mizahi hikaye içerir.

 1. Siyah Beyazlılar Kulübü (Alice Hemming - Şubat 2014)

Alice Hemming tarafından yazılan Siyah Beyazlılar Kulübü, arkadaşlık üzerine yazılan harika resimlere sahip çocuk kitaplarından biridir.

Kitabın özeti aşağıdaki şekildedir:

Cennet Çayırları Doğa Parkı’nda, siyah beyaz olduğu sürece herkesin katılabileceği Siyah Beyazlılar Kulübü kurulur. Penguenler, zebralar, kokarcalar ve diğer siyah, beyaz hayvanlar, bu klüpte fantastik partiler için bir araya gelir. Ancak hiçbiri zavallı Zürafa George'nin siyah, beyaz olmadığı için eğlenceye katılmasına izin vermez. 

George Siyah Beyazlılar toplantılarına gizlice girme girişimlerinden sonra, kendi kulübünü kurmaya karar verir. “Sarı ve Kahverengi Noktalar Kulübü” çok fazla üye çekmez, ancak George başka bir fikirler şansını dener ve mükemmel fikre ulaşır.

Evet, George, Siyah Beyazlılar Kulübü'ne katılamayacağı için hayal kırıklığına uğrar, ancak surat asmak ve somurtmak yerine, hemen kendisine ait daha kapsayıcı bir grup oluşturmanın bir yolunu bulur. 

Hem problem çözme hem de arkadaşlık üzerine çok eğlenceli bir hikaye olan Siyah Beyazlılar Kulübü, uyumadan önce okumanın dışında evde ve okul öncesi sınıflarda başkalarını aktivitelerden dışlanmanın nasıl hissettirdiği hakkında konuşmayı kıvılcımlamak için de kullanılabilir.

 1. Taş Devri Modası  (Rebecca Lisle - Ağustos 2018)

Rebecca Lisle tarafından yazılan Taş Devri Modası, çocukları oldukça güldürecek eğlenceli bir hikayedir.

Kitabın özeti aşağıdaki şekildedir:

Taş Devri’nde geçen hikayede, mağara sakini Pod babasına "kendisini sıcak tutmak için bir şeye ihtiyacı olduğunu" söyler, ardından başarıya giden yolda bir dizi yanlış adım atar.

Babasının ilk önerisi taş kullanarak kendine iç çamaşırı yapmasıdır. Bunun harika bir fikir olduğunu düşünen Pod, kendine bir parça taş alır ve bu taşı zımparalar. Fakat kısa süre sonra bunun düşündüğü kadar iyi bir fikir olmadığını anlar. 

Bir sonraki denemesini tahta ile yapar. Fakat bu fikir de işe yaramaz. 

Yoldan geçen yünlü bir mamut ona işe yarayabilecek harika bir fikir vermeden önce kabuklar, örümcek ağları, çamur ve tüylerle deneyler yapmaktan vazgeçmez.

Her zaman sebat etmeniz ve bir sorunu çözmek için farklı yollar denemeniz gerektiği mesajını veren Taş Devri Modası, iç çamaşırı tarihine kısa ama eğlenceli bir soluk kazandırarak çocukların kalbini kazanır.

 1. Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry - Nisan 1943)

Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan Küçük Prens, yayınlandığı 6 Nisan 1943’te beri bir kült haline gelmiştir. Dünyaya bir çocuğun gözünden bakan, ancak gözlemlerin bilge bir adam gibi ifade edildiği kitapta, bölüm bölüm dostluk, aşk, teknolojik ilerleme, tüketim ve modern toplumun çürümesine de değinilmiştir.

Küçük Prens, bir çocuk kitabı olmasına rağmen, daha büyük yaş kitleleri tarafından da oldukça çok okunan bir kitaptır.

 1. Martı Jonathan Livingston (Richard Bach - Eylül 1970)

Richard Bach'ın yazdığı ve zamansız klasiklerden biri olarak lanse edilen Martı Jonathan Livingston; klanının, arkadaşlarının ve en sevdiklerinin itirazlarına rağmen, rutin ve sıkıcı bir hayat yaşamak yerine hayallerinin peşinden giden bir martıyı anlatmaktadır. 

Kitabın özeti aşağıdaki şekildedir:

Diğer martıların her gün uğraştığı rutin yiyecek mücadelesinden sıkılan ve etrafındaki martıların yaptıklarının aksine tutku dolu maceralara atılmak isteyen Jonathan, uçmakla ilgili elinden geleni yaparak sürekli kendini bu konuda geliştirir.

Çevresindekilerin bu konudaki baskılarına aldırış etmeyen Jonathan, tutkusundan asla vazgeçmez ve hedefine giden yolda önüne çıkan hiçbir engeli tanımaz.

Ortak kurallara uymaması, ailesinin de tepkisini çeker ve akabinde sürüden atılır. Fakat bu da onu yıldırmaz, öğrenmeye devam eder ve mükemmelliğe ulaşma hedefine gittikçe yaklaşır.

Kazandığı bu beceriler ona hayatında büyük bir mutluluk getirir. Artık yalnız olmasına rağmen mutlu bir martıdır.

Hayallerine ulaşmak isteyenlere hiçbir şeyin engel olamayacağını anlatan Martı Jonathan Livingston, çocuklara ve hatta yetişkinlere hedefine koşmaları için cesaret vermektedir.

Yukarıdaki masallardan birini seçip uyumadan önce çocuğunuza okumaya başladığınızda, çocuğunuz muhtemelen masal bitmeden uykuya dalar. 

Peki şimdi ne yapacaksınız?

Çocuğunuz uykuya daldığı anda, sağlıklı bir şekilde uyuduğundan emin olmak için odadan çıkmadan önce onu bir süre kontrol etmenizde fayda var. 

Özellikle de uyurken horluyorsa ve uyku apnesinden şüpheleniyorsanız…

Böyle bir şüpheniz varsa, çocuklarda uyku apnesi belirtileri aşağıdaki şekildedir:

 • 3-4 saniyeden fazla süren nefes kesilmeleri
 • Horlama
 • Uykusuzluk
 • Gece yoğun bir şekilde terleme
 • Öksürerek veya çırpınarak uyanma
 • Dudaklarda morarmalar
 • Baş ağrısı ve ağız kuruluğu
 • Bademcik ve lenf bezlerinde şişme
 • Gelişiminin normalden yavaş olması

Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden tedaviye başlanılmasında fayda var. Çünkü tedaviye geç kalındığında, birçok psikolojik ve fiziksel sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.


Çocuklarda uyku apnesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, linke tıklayabilirsiniz.

    Uyku apnesi sadece erişkin hastalığı değildir, aynı zamanda da çoçuklarda da gözlenir ve ciddi yıkımları olur. Çoçuklarda uyku apnesinin en çok karşılaşılan nedeni adenoid vegetasyon deinlen halk arasında ise bademcikleri büyük olmasıdır. Cerrahi olarak bu dokular alınabilinir. Uyku bir çoçuğun gelişmesi açısından en az beslenme kalitesi kadar önemlidir. Ebebeynlere düşen görev çoçukların uykularını gözlemlemeleri, uyku apnesinden şüphelendikleri durumunda en kısa sürede doktora başvurmalarıdır.

Benzer İçerikler
Üst solunum yolu enfeksiyonu ile horlama ve uyku apnesi arasında nasıl bir ilişki olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamada; trafik kazalarından sonra ani ölümlerin iki numaralı sebebi olarak kalp rahatsızlıkları, üç n...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol