Horlama Tedavisinde
19 Yıllık Deneyim
Bizi Arayın
Bize Ulaşın

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler Nelerdir?

Hepimiz sağlıklı bir yaşam tarzının önemini biliyoruz. Bu sadece egzersiz rutininize değil, aynı zamanda yediğiniz yiyeceklere de bağlıdır. Doğru yiyeceği yemek sadece zayıf kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, vücudunuzun enfeksiyonlara karşı savunması olan bağışıklık sisteminizi de güçlendirir. Bağışıklık sisteminiz organlar, hücreler, dokular ve proteinlerden oluşur. Bunlar birlikte, enfeksiyona veya hastalığa neden olan virüsler, bakteriler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşma işlevleri yerine getirir. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse, o kadar sağlıklı olursunuz. Bu nedenle bağışıklığı artırmak için doğru yiyecekleri seçmek sağlığınız için çok önemlidir.

Bağışıklığı güçlendiren bol miktarda yiyecek vardır, fakat bağışıklık sistemini zayıflatan yiyeceklerin de farkında olmanız gerekir.

İyi bir bağışıklık sistemine sahip olmanızın önüne geçecek birkaç yiyecek aşağıdaki şekildedir:

 1. Soda

Soda, yapay renklendiricilerden, yapay tatlandırıcılardan ve sizi şişmanlatan yapay tatlardan yapılır. Kilo sorununu bir kenara bırakırsak soda, beyin fonksiyonlarında azalma, huysuzluk, alerji gibi zararlı etkilere sahiptir ve bağışıklık sisteminizi baskılar. Sıfır besin değerine sahip olduğu için sodayı atlamanız tavsiye edilir. Soda kilo alımı, tip 2 diyabet riski ve artmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilidir.

 1. İşlenmiş gıdalar

Yorgun olduğunuzda mutfağınızın rafından bir paket cips almanız uygun görünüyor. Ama hiç bir dakika durup bağışıklık sisteminiz üzerindeki etkisini merak ettiniz mi? İşlenmiş gıdalardaki çok sayıda kalori, oto-inflamatuar hastalık, artan inflamasyon ve azalmış enfeksiyon kontrolü gibi çok sayıda sağlık sorununa yol açabilir. Bu, beslenme alışkanlıklarınızın vücudunuzdaki bakteri dengesini kalıcı olarak değiştirebileceği ve bu nedenle bağışıklık sistemini zayıflatabileceği anlamına gelir.

 1. Rafine edilmiş karbonhidratlar

İyi karbonhidratları ve kötü karbonhidratları duymuşsunuzdur. Temel olarak, rafine karbonhidratlar (işlenmiş karbonhidrat olarak da bilinir) kişinin sağlığı için kötüdür. Rafine karbonhidratlar temelde iki tür gıdada bulunur: Şekerler ve rafine tahıllar. Rafine karbonhidratların ana besin kaynakları beyaz un, beyaz ekmek, beyaz pirinç, gazlı içecekler, maida, tatlılar, kahvaltılık tahıllar ve tabii ki ilave şekerdir.

Bu besinler bağırsak mikrobiyomunuzun bütünlüğünü ve içerdiği iyi bakterileri bozar ve sizi çeşitli hastalıklara daha da yatkın hale getiren zayıflamış bir bağışıklık sistemine yol açar. Rafine karbonhidratlar ve şekerle dolu diyetler ayrıca kanser, diyabet, böbrek hastalığı, kalp hastalığı, sindirim bozuklukları gibi kronik hastalıklarla da bağlantılıdır.

 1. Alkollü içecekler

Alkol bizi birçok yönden etkileyebilir, ancak bağışıklık sisteminizi de zayıflatabileceğini biliyor muydunuz? Alkol, bağırsak bariyerini bozarak daha fazla bakterinin kana geçmesine izin verebilir. Bu bakteriler, karaciğerde iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da karaciğer hasarına yol açabilir. Çok fazla alkol içtiğinizde sindirim sisteminiz de bozulabilir. Bu nedenle, alkol içmekten kaçınmanız tavsiye edilir.

Artık bağışıklık sistemini zayıflatan yiyecekleri bildiğinize göre, bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecek ve içeceklere bir göz atalım. 

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklerle beslemek, kış soğuğunu ve diğer çeşitli enfeksiyonları önlemenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, daha güçlü kalmak ve bağışıklığı iyileştirmek için besin açısından zengin yiyecekler yemek önemlidir.

Bağışıklık Sistemi Güçlendiren Besinler

 1. Ispanak

Hepiniz çocukken anne ve babanız tarafından çok ıspanak yemeye zorlanmış olabilirsiniz. Bunun nedeni, ıspanağın en iyi bağışıklık artırıcı gıdalardan biri olmasıdır. Ispanak, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Ispanak, bağışıklık sisteminizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırdığı bilinen çeşitli antioksidanlar açısından da zengindir.

 1. Brokoli

Bu yeşil sebze, vitaminler (A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini) ve mineraller açısından çok zengindir. Çok sayıda antioksidan barındırır ve onu en iyi bağışıklık artırıcı gıdalardan biri yapar. Brokoli yemek, içinde bulunan lifler nedeniyle sindirim sisteminiz için iyidir.

 1. Sarımsak

Sarımsak, enfeksiyonla mücadele yüzyıllardan beri kullanılmıştır. Günümüzde sarımsak hemen hemen her evde bulunmakta ve birçok mutfakta kullanılmaktadır. Ayrıca yemeğe güzel bir lezzet katar. Sarımsağın bağışıklık artırıcı özellikleri, allisin adı verilen kükürt içeren bir bileşiğin yoğun konsantrasyonundan gelir. Sarımsak yenildiğinde, alliin bileşiği, sarımsağa kendine özgü kokusunu ve tadını veren allisin'e dönüşür. Allisin kararsız bir bileşiktir, bu nedenle hızla sarımsağa tıbbi özelliklerini veren kükürt içeren bileşiklere dönüşür.

 1. Zencefil

Zencefil, yüzyıllardır soğuk algınlığı ve grip için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Zencefil, gingeroller, paradoller, seskiterpenler, shogaoller ve zingerone ile doludur. Bunlar, onu bağışıklığı artırmak için en iyi gıdalardan biri yapar. Zencefil ayrıca şişkinlik ve hazımsızlık gibi mide bulantısı ve sindirim rahatsızlıklarını da yatıştırır. Zencefil ayrıca kilo vermeye, diyabete yardımcı olur ve kanser önleyici özellikler sergiler.

 1. Yoğurt

Yoğurt, nefis bir şeyler yemek istediğinizde başvurabileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Yoğurtta bulunan probiyotikler (sindirim sisteminizde de bulunan dost bakteriler), onu bağışıklık sistemini güçlendirici bir besin haline getirir. Bu probiyotikler vücudunuzdaki sağlıklı bakterileri artırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur.

 1. Tavuk ve Hindi Eti

Vejetaryen değilseniz, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanlarının sağlık yararlarının farkındasınızdır. Hasta olduğunuzda, bir kase sıcak tavuk çorbası size çok iyi gelebilir. Soğukla savaşmanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur ve sizi ilk etapta hastalanmaktan korur. Tavuk ve hindideki protein ayrıca vücudunuz tarafından enfeksiyonla savaşmak için antikor oluşturmak için kullanılan amino asitleri sağlar.

 1. Badem

Badem, antioksidan görevi gören ve bağışıklık sisteminiz için gerekli olan demir, protein ve E vitamini bakımından zengindir. Bağışıklık sisteminizi ve hafızanızı güçlendirmek için her gün bir avuç badem yemenizde fayda vardır.

 1. Mantarlar

Mantarlar, riboflavin ve niasin gibi B vitaminleri ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan selenyum gibi mineraller açısından zengindir.

 1. Turunçgiller

Portakal, üzüm ve mandalina gibi turunçgiller C vitamini açısından zengindir. C vitamininin enfeksiyonlara karşı savaşan beyaz kan hücrelerini artırdığı bilinmektedir. Vücudunuz C Vitamini depolamadığından, günlük olarak C Vitamini almanız önerilir.

 1. Kivi

Papaya gibi kivi de folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere tonlarca temel besin içerir. C vitamini enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücrelerini desteklerken, diğer besinler vücudun geri kalanının düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Bugünden itibaren, bağışıklığınızı güçlendirmek ve sağlıklı kalmak için bu yiyecekleri listenize ekleyin.

Benzer İçerikler
Stres, modern yaşamın kaçınılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkan bir durumdur. İş, aile, finans ve diğer çeşitli yaşam alanlarındaki baskılar birey...
İnsülin, beta hücreleri olarak bilinen pankreasınızdaki özel hücreler tarafından üretilen bir hormondur. İnsülin, vücudunuzun yiyeceklerden aldığı şek...
Yorum Yap
BİLGİ ALMAK İSTİYORUM
Horlama Tedavisi Bilgi ve
Randevu Formu
Takip Et Abone Ol