Horlamaktan Kurtulmak için Yapılmaması Gereken 7 Yanlış

Horlamaktan Kurtulmak için Yapılmaması Gereken 7 Yanlış

Horlama ve uyku apnesi önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Toplumun %30 unu etkiler. Aslında hepimiz bir şekilde horlamadan etkilenmekteyiz. Ya biz horlayıp yanımızdakileri rahatsız ediyordur ya da yanımızdakilerden birisi horlayıp bizi rahatsız ediyordur. Peki bu horlama ve uyku apnesini ne kadar biliyoruz ne kadar tanıyoruz. Horlamadan kurtulmak için doğru bilip de yaptığımız yanlışlar nelerdir?  Horlamamak için ne yapılmalıdır? Horlamak istemiyorum deyip yanlış yöntemleri deneyerek vakit kaybetmemelisiniz.

1- Kendi kendine geçmesini beklemek

Horlama ve uyku apnemiz varsa bekleyerek ya da zamana yayarak bu hastalıklardan kurtulmamız mümkün değildir. Aksine tedavi olmadığımız her süre bize hayati tehlike olarak geri dönmektedir. Çünkü bu hastalıkların temelinde yeteri kadar oksijen alınamaması vardır ama vücudumuzun temel hayatta kalamayacağı durum ise oksijensizliktir. Beyin felci, kalp krizi gibi durumlara açık hale geliriz

2- Burun Aparatları kullanmak

Horlama ve uyku apnesi burun bölgesinde meydana gelmez. Uykuda yutak bölgesindeki daralmadan veya tıkanmadan kaynaklanır. Bolu tünelinin çıkışının kapanması gibidir. Burna takılan hiçbir aparat yutak bölgesindeki bu tıkanmayı açamaz. Bundan dolayı bu tür aparatlara itimat etmeyin. Para ve özelikle de zaman kaybıdır.

3- Çene bantları kullanmak

Horlamadan ve uyku apnesinden kurtulmak için tıkanan hava yolunun açılması gerekir. Bu da ancak uyku da çeneyi önde tutarak sağlanabilinir. Çene bantları çeneyi olduğu yerde sabitlediği hatta bir miktar geriye kaydırdığı için horlamayı engellemez aksine attırabilir.

4- Bitki çayı, yeşil çay içmek

Dünyadaki hiçbir bitkinin ya da çayın horlamayı engelleyen kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Aksine yeşil çay içerdiği yüksek kafeinden dolayı uyku düzeni bozar ve uykusuzluğa neden olur.

5- Horlama yastığı kullanmak

Yüksek yastıkla uyumak horlamanın azalmasına belki bir nebze de olsa yararı olur fakat horlamayı tamamen engellemesi mümkün değildir.

 6- Sırta tenis topu bağlamak

Sırt üstü yatmakhorlama ve uyku apnesini artırdığı bir gerçektir. Fakat çoğu horlama hastası yan yatarken bile yüksek sesli horladığını düşünürsek sırta top bağlamak gibi rahatsız edici bir yöntemi denemenin faydası yoktur.

7- Akapunktur yapmak

Kulak çevresine batırılarak yapılan akapunktur uygulamaları yutak bölgesindeki tıkanmasını açması mümkün değildir. Bu iğneler canınızı acıtmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Zaman kaybı olacaktır.

Horlama tedavisi için Dr. Tuğrul Saygı’dan ücretsiz bir randevu alarak muayene olarak işe başlayın.

Yorum (5)

 1. Ramazan bilal doğan
  Ara 25, 2017 at 6:14 pm

  Bunların hiçbiri çözüm değilse çözümü nedir yardımınızı istiyorum

 2. Dr. Tuğrul Saygı
  Ara 29, 2017 at 2:24 pm

  Yukarıda anlatılanların ne yazık ki horlama konusunda herhangi bir etkisi yoktur.
  Horlama protezi ile horlama tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir. Kullanıldığı ilk geceden itibaren etkisini gösterir, hatta bunu kullanan kişi ve yanında uyuyanlar kolayca fark edebilir. Ayrıca herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmemesi ve acısız olması diğer avantajıdır.

 3. Aytaç
  Oca 13, 2018 at 7:35 pm

  Merhaba 4 yaşında kızım var geceleri horlamaya başladı boğaz enfeksyonu vardı antibiyotik kullandık geçti ama 10 gün sonra horlamaya başladı acaba nedendir daha önceden horlamiyordu

 4. Dr. Tuğrul Saygı
  Oca 14, 2018 at 12:14 pm

  Küçük çoçuklarda horlama oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle bademciklerin normalden büyük olması buna neden olabilir. Bu durumla ilgili Çoçuk Hekimi Uzmanınıza danışmalısınız

 5. Mahsum yoldaş
  Oca 15, 2018 at 7:05 am

  Merhaba,

  Bende uyku apnesi var cpap cihazını kullanıyorum. Yinede gece uykularım bölünür bunun ile ilgili Nasıl bir izleyeyim. Bu konuda Nasıl yardımcı olabilirmisiniz.
  Teşekkürler,

Yorumunuzu Yazın

Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.